Funt mocno w dół do złotego. Pierwsza od 10 lat podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

Marcin Kaczmarczyk
W czwartek zarówno Bank Anglii, jak i Narodowy Bank Czeski podjęły decyzję o podniesieniu stóp procentowych. W obydwu krajach w ten sposób zareagowano na rosnącą inflację.

W Wielkiej Brytanii postanowiono, że podstawowa stopa procentowa wzrośnie z 0,25 proc. do 0,5 proc. I była to jej pierwsza podwyżka od 2007 roku. Głosowało za nią siedmiu członków Komitetu ds. Polityki Monetarnej – odpowiednika naszej Rady Polityki Pieniężnej. Za pozostawieniem stop bez zmian opowiedziało się dwóch. Część ekonomistów spodziewała się właśnie takiego wyniku, inni mówili, że stopy wzrosną, ale decyzję poprze sześciu a nie siedmiu członków Komitetu. W sumie jednak, zaskoczenia nie było.

W Czechach główna stopa procentowa została podwyższona z 0,25 proc. do 0,50 proc., stopa lombardowa aż o 50 punktów bazowych do 1,00 proc., a dyskontową pozostawiono bez zmian na poziomie 0,05 proc.

Jest to już druga w tym roku podwyżka stóp procentowych u naszych południowych sąsiadów. Z początkiem sierpnia Czesi zerwali z polityką niemal zerowych stóp procentowych i główną stopę procentową podnieśli z 0,05 proc. do 0,25 proc. Stopę lombardową podniesiono przy tym o 25 pb., do 0,50 proc., a bez zmian na poziomie 0,05 proc. pozostawiono stopę dyskontową. Wtedy była to pierwsza podwyżka stóp procentowych w Unii Europejskiej od ponad pięciu lat.

Czytaj więcej: Czeski bank centralny podnosi stopy procentowe. Pierwsza taka decyzja od lat w Unii Europejskiej.

W Czechach i w Wielkiej Brytanii decyzje o podniesieniu stóp procentowych były reakcją na rosnącą inflację. Na Wyspach przekracza już 3 proc. - to o ponad jeden punkt procentowy powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii. W Czechach oscyluje dookoła 2,5 proc., co też jest wynikiem wyraźnie wyższym od oczekiwań Narodowego Banku Czeskiego, który chce, by inflacja wynosiła 2 proc.

Decyzja uderza w kurs funta i korony

Co ciekawe, podwyżki stóp procentowych zamiast umocnić osłabiły funta i koronę. Po południu za funta trzeba było zapłacić około 4,74 zł – około 8 groszy mniej niż rano. Czeska korona osłabiła się w tym samym czasie o około 6 groszy.

Kurs funta w złotych, ostatnie 10 dniKurs funta w złotych, ostatnie 10 dni stooq.pl

Inwestorzy spodziewali się bardziej zdecydowanych działań. Ponadto Bank Anglii w komentarzu do decyzji napisał, że kolejne podwyżki stop procentowych będą „stopniowe i do ograniczonego poziomu”.

Czytaj więcej: Tani funt nie pomaga. Bardzo słabe wyniki brytyjskiego handlu zagranicznego.

Co to oznacza w praktyce? Być może to co myślą analitycy z National Institute of Economic and Social Research, działającego od 1938 roku poważnego think tanku zajmującego się głównie makroekonomicznymi szacunkami. Ich zdaniem Bank Anglii będzie podnosił stopy procentowe o 0,25 proc. co pół roku aż główna sięgnie 2 proc., co stanie się w 2021 roku.

W Polsce też będą podwyżki?

Możliwe, że w Polsce także dojdzie wkrótce do podwyżek stóp procentowych. Do niedawna wydawało się, że nie zmienią się przez cały 2018 rok. Jednak pod koniec października dwóch kolejnych członków Rady Polityki Pieniężnej zaczęło sugerować, że wcześniejsze podwyżki mogą okazać się konieczne. Przez to zwolennicy podwyżki – wydaje się, że jest ich już sześciu – mają przewagą nad tymi, którzy je nadal wykluczają – tych jest czterech.

Ostatnią podwyżkę stóp procentowych mieliśmy w Polsce ponad 5 lat temu – w maju 2012 roku. Potem za to było aż 10 obniżek, a od marca 2015 roku oficjalne stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego się nie zmieniają.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (22)
Funt mocno w dół do złotego. Pierwsza od 10 lat podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 13 razy 7

  Inflacja to teraz około 5% (realna - czyli obserwujac ceny tego co na codzień kupują ludzie). żywność podrożała. nawet 20-30% stopy muszą wzrosnąć i to nie o głupie 0,5% tylko co najmniej 1-2%

 • auxlux

  Oceniono 6 razy 6

  Po wykresie można ładnie podsumować: "Kurs funta najniższy od tygodnia!"

 • tinley

  Oceniono 3 razy 3

  podwyżki stóp na dłuższą metę są niemożliwe do utrzymanie. Spowodują wzrost kosztów obsługi długów począwszy od gospodarstwa domowego, przez firmę, gminę po całe państwo. Skończy się wywrotką systemu a przedtem spadkiem wszystkich wskaźników makro - pkb, produktywności, pmi, wzrostu płac, zatrudnienia itd.... Niskie stopy z kolei spowodują powstanie gigantycznych baniek na aktywach (akcje, obligacje, nieruchomości) i w konsekwencji biedni staną się jeszcze biedniejsi. Inflacja zacznie pozerać oszczędności bo ujemne realne stopy to de facto strata piniadza w depozytach. 500+ zacznie parować w tempie 3% rocznie a emerytury waloryzowane będą szczątkowo czyli emeryt będzie co roku bardziej stratny. Drożeć prawdopodobnie bedzie złoto a PLN gdzieś za pół roku jak zacznie spadać PKB, zyski firm na skutek wzrostu kosztów pracy i podwyżek podatków wpadnie w spadkowy trend i zaczniemy importować inflacje dodatkowo z USA w postaci coraz droższego dolara (koszt paliwa i prądu).
  To warto mieć na uwadze wkontekście funta jako że my idziemy dokladnie ta samą droga co Anglicy - obrażeni na cały świat którego jesteśmy pępkiem. Proponuje teraz referendum polexitowe i będziemy mieć Euro po 6zł i dolara po 5 a stopy procentowe okolicach 4% bo inflacja ruszy z kopyta. A że jednocześnie firmy zaczną padac i zwalniać pracowników... Who cares... Glos wodza z drabiny wart więcej

 • manolek

  Oceniono 2 razy 2

  cena korony spadła o 6 groszy? Czyli z ok. 16 groszy do około 10?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 2

  Pojechałem sobie niedawno do Czech w ich święto narodowe. Drogi były puste niby bezpieczne. Ale znaki drogowe z kościotrupem wskazywały że w innych dniach należy uważać. Droga międzynarodowa, ale tylko dwupasmowa. Ale ile przyjemności. Pod górę i w dół . Co za zabawa. Jakie przeciążenia...Odwiedziłem miasto. Rynek odnowiony. Kościół w tym ateickim państwie super odnowiony. Tablica odpowiada na pytanie kto finansował- EU. Na ulicach jeżdżą ładne trolejbusy. tablica mówi. 80 procent finansowała EU. 0.25 czy 0.50 procent...Co za różnica. W radiu leciały tylko czeskie piosenki. jakby innego świata nie było...

 • gj61

  Oceniono 1 raz 1

  Oby jeszcze zdołował do PLN!!! Janusze, Sebastiany, Marzeny i Mariolki ze swoimi Alankami i Brajankami wyjadą z powrotem do kraju nad Wisłą. Oby jak najszybciej.

 • tigger69

  Oceniono 1 raz 1

  I juz spowrotem kosztuje tyle ile tydzien temu, czyli tyle ile przed podwyzka stop procentowych. Atrykul nieaktualny juz po 24 godzinach.

 • pollion1

  Oceniono 1 raz 1

  Jak podaje radio Erewań,w czwartek zarówno Bank Anglii, jak i Narodowy Bank Czeski podjęły decyzję o podniesieniu stóp procentowych. i na Placu Czerwonym rozdają rowery.....

 • ammarmar

  Oceniono 3 razy 1

  Wybory już za dwa lata. Będziemy pamiętali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX