Wpadka Orlenu. Gigant przegrał przetarg na dostawy paliw dla rządu. Wszystko przez prosty błąd

Dawid pokonał Goliata. Prywatna firma budowlano-handlowa z Wyszkowa wygrała w przetargu na dostawę paliw dla Centrum Obsługi Administracji Rządowej ze spółką Orlen Paliwa należącą do państwowego giganta.

O porażce Orlenu informuje portal RMF24. Orlen przegrał, mimo iż w przetargu złożył niższą ofertę. Wszystko przez błąd formalny w ofercie giganta branży paliw.

Przetarg prowadzony był w formie elektronicznej. W takim przypadku ofertę należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak donosi RMF, na ofercie Orlenu takiego podpisu nie było. W tej sytuacji jedynym oferentem została więc firma „Z. Niziński” z Wyszkowa. I to ona wygrała przetarg, choć jej oferta była o kilkanaście tys. zł wyższa od tej, którą złożył Orlen. Za swoje usługi firma otrzyma ponad dwa mln złotych.

Centrum Obsługi Administracji Rządowej jest – jak czytamy na jego stronie internetowej - Centralnym Zamawiającym dla jednostek administracji rządowej. - Od 2011 r. prowadzimy i udzielamy zamówień centralnych dla jednostek publicznych, w tym rządowych – tłumaczy COAR. Dzięki zbiorowym zamówieniom rząd może uzyskać lepsze, niższe ceny. To oznacza oszczędności dla budżetu państwa.

- Wykorzystując efekt skali Centrum przyczyniło się do uzyskania wielomilionowych oszczędności środków publicznych – czytamy na stronie instytucji.

Orlen tymczasem poinformował , że wszczął wewnętrzne postępowanie wyjaśniające przyczyny błędu technicznego, przez który przegrał przetarg. W komunikacie stwierdza wprawdzie, że właściwy podpis był, ale w innym formacie pliku elektronicznego, niż wymagał tego zamawiający. Oferta miała być złożona na czas i zawierała wszystkie informacje wymagane przez zamawiającego.

Orlen Paliwa analizuje możliwość odwołania się od rozstrzygnięcia przetargowego.

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (128)
Orlen przegrał przetarg przez wadliwy podpis
Zaloguj się
 • zalogujsie00

  Oceniono 44 razy 38

  A teraz u Pana zaczniemy kontrole... a kiedy skończymy jedną to zaczniemy drugą.

 • po-nurak

  Oceniono 15 razy 13

  Wiceprezes ds. Sprzedaży Orlenu wezwał już na dywanik Dyrektora odpowiedzialnego za złożenie oferty.
  - No jak podpisałeś tę ofertę, no jak ?!
  - No długopisem podpisałem...
  - Ale miało być elektronicznie !!!
  - Oj Tato, kto to widział, żeby elektronicznie podpisywać...
  - No dobrze, idź już Synku. Do prasy damy komunikat, że to PO-wskie złogi Tuska od wewnątrz sabotują firmę. Idź Synek może do domu, prześpij się, odpocznij, przyjdź do roboty za tydzień.
  Tylko delegację wypisz!

 • def11

  Oceniono 14 razy 12

  Przyczyną są niskie zarobki dobrego ( bo z PiS-u ) komunisty, prezesa Jasińskiego ( 3,5 mln 2106 )
  Jaka płaca taka praca

 • justas32

  Oceniono 12 razy 10

  Gratulacje dla firmy Niziński. Jak widać prywaciarzowi łatwiej wszystko dopilnować żeby nie być nieudacznikiem ...

 • jerpis

  Oceniono 10 razy 10

  Kolejna państwowa firma przegrywa przetarg przez błąd techniczny w ofercie. Wcześniej skandaliczna porażka Autosanu na dostawy dla polskiej armii! Czy to jest przypadek?

 • ar.co

  Oceniono 12 razy 10

  Albo pisowskie misiewicze zadziałały w Orlenie i spieprzyły sprawę (jak to misiewicze), albo dostały cynk, że jednak powinien wygrać kto inny. I grzecznie posłuchały. A że podatnik za to zapłaci? A kogo to obchodzi!

 • monoekann

  Oceniono 8 razy 8

  Dobra zmiana.
  Prokuratura, CBA, ABW, ZUS, IS i straż leśna zaraz zaczna kontrole firmy 'Z. Niziński' i nic z niej nie zostanie. IPN znajdzie dowody że właściciel donosił i z pudła nie wyjdzie.

  W międzyczasie rozpisze się nowy przetarg, tym razem oferta będzie miała być złożona w formacie .PDF
  Orlen znowu przegra, bo wyśle .xls

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX