Były minister finansów uderza w szybszy wiek emerytalny i 500+. Uważa, że będą z tego kłopoty

Rafał Hirsch
Mateusz Szczurek, były minister finansów w rządzie Ewy Kopacz uważa, że 500 plus i wcześniejszy wiek emerytalny są obciążeniem dla całego potencjału produkcyjnego polskiej gospodarki. Powiedział to w wywiadzie dla Poland Today.

Ostatni minister finansów z czasów rządów koalicji PO-PSL w ostatnich miesiącach udziela mało wywiadów, dlatego dość rzadko jest okazja, aby poznać jego opinię na temat polityki gospodarczej obecnego rządu.

Także wywiad dla Poland Today w sporej części poświęcony jest temu, co w Polsce i w regionie robi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, w którym Szczurek dzisiaj pracuje. Całość wywiadu można przeczytać tutaj.

A oto co Mateusz Szczurek myśli o bieżącej polityce gospodarczej rządu:

- wcześniejszy wiek emerytalny i program 500 plus jest obciążeniem dla potencjału wytwórczego całej gospodarki. Dostępność nowych pracowników na rynku pracy będzie coraz większym problemem;

- duże wydatki związane z wiekiem emerytalnym i 500 plus mogą utrudnić reakcję polskiego budżetu w sytuacji spowolnienia gospodarczego w przyszłości;

- dobre wyniki budżetu w tym roku to zasługa przesunięcia części zwrotów podatku VAT z 2017 na 2016, ale ściągalność VAT w tym roku także się poprawiła i jest to bardzo dobra rzecz;

- polska gospodarka jest właśnie na szczycie koniunktury, trudno oczekiwać, żeby było jeszcze lepiej. W tym kontekście można się zastanawiać, czy tegoroczny deficyt budżetowy nie powinien być mniejszy;

- polska gospodarka potrzebuje więcej inwestycji państwowych. W 2016 inwestycje spadły między innymi z powodu zmian kadrowych w państwowych firmach – nowy management musiał się nauczyć nowej roli i zdobyć doświadczenie. Procesy inwestycyjne były w tym czasie wstrzymywane. 

Mateusz Szczurek pracuje dziś w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, w którym jest ekonomistą odpowiedzialnym za Europę Środkową. Ponadto jest też członkiem Europejskiej Rady Budżetowej – organu doradczego Komisji Europejskiej. Ministrem finansów był przez 2 lata – od listopada 2013 do listopada 2015.

Więcej o:
Komentarze (86)
Mateusz Szczurek krytykuje szybszy wiek emerytalny i program 500 plus. Ostatni minister finansów rządów PO uważa, że będą z tego kłopoty
Zaloguj się
 • pat1952

  Oceniono 12 razy 10

  To nie powrót do stanu sprzed jest problemem. Problemem są niebotycznie kosztowne przywileje emerytalne olbrzymich grup społecznych. To trzeba zlikwidować. Ale nikt tej patologii nie chce ruszać, bo to elektorat.

 • trollbyd

  Oceniono 19 razy 7

  "Dostępność nowych pracowników na rynku pracy będzie coraz większym problemem;"

  Tu was boli. Chcielibyście mieć rezerwuar bezrobotnych, żeby szantażować już zatrudnionych tekstem, że "za bramą czeka 20 chętnych na miejsce każdego z was". Podnieście pensje - Polska ma jeden z najniższych w UE udziałów zarobków do PKB. Przez ostatnich kilkanaście lat wzrost zarobków nie nadążał za wzrostem wydajności pracy, więc z czego podwyższyć zarobki. Nie potrzeba by wtedy 500+.

 • ployd

  Oceniono 10 razy 6

  Nie uderza tylko normalnie krytykuje. Ciągle te uderzenia...

  Co do wzrostu gospodarczego, to albo nie jest on jedynym kryterium, albo dawanie na dzieci nie szkodzi wzrostowi skoro robi to Europa: Niemcy, Anglia, Polska, Francja...

 • dante_waw

  Oceniono 3 razy 3

  :)... nie zapominajmy ze 500+ "zatrzymuje kobiety w domu" - to Dominika Wielowieyska, "finansuje patologie" - to Witold Gadomski

 • cenie-dobre-dziennikarstwo

  Oceniono 5 razy 3

  Panie były ministrze, prawie wszystko to prawda. Zgodzę się z 4 pierwszymi punktami, ale z 5. już nie.
  Dodam także, że pana mocodawcy, PO i PSL, chcą dawać po 1000 PLN na dziecko. Co pan na to?

 • Anatol Borowik

  Oceniono 9 razy 3

  Szurek nie uderza,tylko ma obawy jak każdy obywatel co do programu.
  Ale powinien wypowiadać się przede wszystkim dlaczego nie ściągał VAT !!!!!
  WYPOWIEDZI JAK WYDAWAĆ TERAZ PIENIĄDZE Z BUDŻETU SĄ NIE NA MIEJSCU.

 • Adam Persson

  Oceniono 4 razy 2

  Na kolana goje! Jewtorytet przemawia! Trzeba zacisnac pasa biedakom i schladzac gospodarke! Tego domagaja sie "miedzynarodowe rynki" !

 • wj_2000

  Oceniono 4 razy 2

  Jest przerazajace jak glupi są ci PO wcy na temat(niejedyny) wieku emerytal ego.
  Niedawno był wywiad z Mordasewiczem (szefem ZUS, czy jego Rady Nadzorczej?), który pytany, czy skorzysta z powrotu do wieku 65 lat (wlasnie skonczyl) i wystapi o emeryturę, powiedzial, że musialby byc GLUPI!!!!!!
  Calkowity kapitał zaksi3gowany na jego koncie z 40 lat lada tydzień będzie waloryzowany, zgodnie z ustawą, i będzie to okolo 6%. (Bo rosna place, znacznie powyzej inflacji). Korzystniej jest zrezygnowac z rocznych, czy dwuletnich wyplat i POTEM odebrac to zwaloryzowane, przy duzo wyzszych miesięcznych wyplatach!!!!!! Prosci ludzie tego NIE ROZUMIEJĄ.
  Traktują podwyzszenie wieku emerytalnego jako rabunek 24 emerytur (mężczyźni) i 84 (kobiety). Rozpacz!!!!!
  Podejmują dezyzje PRZECIWNE niz Mordasiewicz, a więc obiektywnie SZKODLIWE DLA SIEBIE, czyli korzystne dla budzetu.
  O tym, ze podwyzszenie urzędowego wieku emerytalnego jest SZKODLIWE dla budzetu (wobec przyjętej lat temu 19 reformy Buzka) pisal Borowski, byly minister finansów, w czasach gdy decydowaly się losy podwyzszenia tego wieku, ale kto by tam słuchal "komucha".
  Nie bylo w dziejach 3 Rzeczpospolitej GLUPSZEJ i politycznie i ekonomicznie decyzji, jak decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego przez rząd Tuska!!!!!!!!!!!!

 • niktalboktos

  Oceniono 2 razy 2

  Z takim tekstem powinien raczej porozmawiać z Grzesiem Schetyną. Ten przeciez cały czas myśli jak wprowadzić 1000+ lub cos w tym rodzaju, a jednocześnie najlepiej to krytykować PiS za 500+. Liczy się tylko wygrana w wyborach i dostęp do koryta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX