Giełda nie zna litości. Akcje CCC mocno tanieją, chociaż firma pochwaliła się dobrymi wynikami

Marcin Kaczmarczyk
W trzecim kwartale sprzedaż CCC, polskiego giganta obuwniczego, wzrosła o połowę, a zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją o 75 proc. Mimo to w czwartek akcje spółki potaniały na warszawskiej giełdzie aż o 6,59 proc.

Reakcja inwestorów wydaje się absurdalna. Najnowszy raport kwartalny CCC jest naprawdę dobry.

Przychody największego sprzedawcy obuwia w naszej części Europey wzrosły o 49 proc., do 987 mln zł. EBITDA, czyli zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją, wyniosła 82 mln zł - wzrost o 75 proc. A zysk netto dobił do 41 mln zł, był więc aż o 303 proc. wyższy niż rok temu!

Fantastyczne wyniki finansowe to nie wszystko. CCC pochwaliło się również wzrostem sprzedaży w sklepach porównywalnych w ciągu roku aż o 25,5 proc. i powiększeniem ich łącznej powierzchni o pół miliona metrów kwadratowych.

Mimo to w czwartek inwestorzy rzucili się do sprzedaży akcji. Kurs CCC spadł na giełdzie w czwartek aż o 6,59 proc.

Notowania spółki CCCNotowania spółki CCC Investing.com

Dlaczego? Wyjaśnienia są dwa. Po pierwsze, przedstawione wyniki są jednak gorsze od oczekiwań. Konsensus PAP Biznes zakładał przychody CCC na poziomie 983,9 mln zł i 44,5 mln zł zysku netto.

Po drugie, akcje spółki mocno już podrożały w tym roku. Od maja do początków października kurs wzrósł o ponad 50 proc. By akcje mogły dalej drożeć, CCC musiałoby jeszcze bardziej zaskoczyć inwestorów. Takich sukcesów, jakie odnosi teraz spółka, oni spodziewali się dużo wcześniej.

Czytaj więcej: Zalando bije rekordy sprzedaży. Ale do zysków daleko.

CCC nie jest wyjątkiem

W czwartek inwestorzy byli bez serca również dla kilku innych znanych spółek. Aż o 4,65 proc. spadł np. kurs Oponeo – firmy która również opublikował dobry raport kwartalny.

Notowania spółki OponeoNotowania spółki Oponeo Investing.com

W jej wypadku przychody w trzecim kwartale ze sprzedaży wzrosły o 34 proc. do 109,5 mln zł. Spółka sprzedała w sumie 408,9 tys. opon, tj. o 29 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego oraz o 43 proc. więcej felg stalowych i aluminiowych.

Nieco gorzej było z zyskiem. Ten w minionym kwartale wyniósł 3,9 mln zł, wyraźnie mniej niż w trzecim kwartale 2016 roku (8,3 mln zł). Ale to tylko dlatego, że firma rok temu rozpoczęła sprzedaż części przedsiębiorstwa Elektroda.pl. I to wyjątkowo podniosło wtedy przychody o 12,5 mln zł.

Inwestorzy tego wyjaśnienia nie przyjęli z entuzjazmem. Kurs spadł i nie pomogła nawet dodatkowa dobra informacja o wstępnych przychodach za październik, które wyniosły 96 mln zł i wzrosły o 20 proc. w stosunku do danych sprzed roku.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (21)
Giełda nie zna litości. Akcje CCC mocno tanieją, chociaż firma pochwaliła się dobrymi wynikami
Zaloguj się
 • ganro

  Oceniono 17 razy 11

  A może po prostu inwestorzy kupili sobie buty CCC i zobaczyli jak to jakość i gwarancja. Absurdalnymi odmowami gwarancji typu "buty były chodzone" powinien zająć się UOKiK.

 • Roman Przybylski

  Oceniono 14 razy 8

  Kto kupuje w CCC?
  Buty może nieznacznie tańsze ale jeśli reklamacja przekracza jakieś proste klejenie to problem klienta.
  "Źle użytkowane", "za późno zgloszona usterka", "uszkodzenie mechaniczn" i temu podobne...

 • Leszek Krajewski

  Oceniono 4 razy 4

  Dobry towar się nie psuje szybko.
  Ludzie odkryli bubel i nie chcą inwestować.

 • expert_spod_mostu_kierbedzia

  Oceniono 4 razy 4

  po mojemu to pewien przerost formy nad treścią .. tyle świateł , szumu medialnego i reklamy , jakby chodziło o loty w kosmos albo jaką inszą wyprawę po złote runo .. a to przecież tylko zwykłe buty, średniej jakości ...

 • zydzia

  Oceniono 3 razy 3

  Jak mijałem ich salon w jednej z galerii handlowych, to zaśmierdziało toksyczną chińszczyzną jak z wyprzedaży najtańszych narzędzi...

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 2 razy 2

  No i potwierdza się obiegowe powiedzenie CCC czyli CenaCenaCena - widocznie giełda też je zna ... :)

 • ixi77

  Oceniono 2 razy 2

  To się nazywa bańka spekulacyjna i jak każda bańka kiedyś pęka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX