Gazeta.pl Next >  Biznes >  Nowe dane o inflacji: żywność drożeje najszybciej od pięciu lat

Nowe dane o inflacji: żywność drożeje najszybciej od pięciu lat

A A A
Wg GUS jaja podrożały w październiku o ponad 5 procent

Wg GUS jaja podrożały w październiku o ponad 5 procent

Tylko w październiku średni poziom cen w sklepach podniósł się o pół procent w stosunku do września - to całkiem sporo. W skali ostatnich 12 miesięcy inflacja wynosi 2,1 procent. A napędzają ją głównie ceny żywności, które ostatni raz rosły tak szybko w czasie Euro 2012

Roczny wzrost cen w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe to wg GUS już 5,4 procent. Dokładnie taką samą skalę wzrostu mieliśmy ostatni raz w czerwcu 2012 roku, kiedy to odbywały się u nas piłkarskie mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Natomiast jeszcze szybszy wzrost cen żywności mieliśmy rok wcześniej – w czerwcu 2011. Po deflacji sprzed dwóch lat nie ma już ani śladu.

Zmiany cen żywnościZmiany cen żywności Dane: GUS

Jeśli chodzi o cały koszyk zakupowy przeciętnego Polaka, to wg GUS w październiku w stosunku do września najbardziej podrożały w nim:

- warzywa – o 6,7 procent

- jaja - o 5,2 procent

- buty – o 5,1 procent

- masło – o 3,3 procent

- ubrania – o 3 procent 

Wzrost cen ubrań i butów to sezonowość związana z nadejściem jesieni i zbliżaniem się zimy – cieplejsze obuwie i odzież kosztują znacznie więcej niż ubrania na lato.

Znacznie poważniejszą sprawą jest coraz droższa żywność. Chociaż na sklepowych półkach z jedzeniem są też wyjątki, które tanieją. W październiku o półtora procent potaniało na przykład mięso drobiowe i wieprzowe. Spadły też ceny mąki i cukru. 

Oto lista towarów i usług które wg GUS najbardziej potaniały w październiku: 

- usługi sanatoryjne – aż o 17,9 procent

- wycieczki zagraniczne – o 4,4 procent

- mąka – o 2 procent

- cukier – o 1,8 procent

- sprzęt telekomunikacyjny – o 1,6 procent 

Podobnie jak w przypadku ubrań i butów, tak i tu mamy mocno sezonowe ruchy cen w postaci znaczących obniżek na usługi sanatoryjne i wycieczki zagraniczne. Jedne i drugie w październiku cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż w lecie, więc po sezonie tanieją.

Ciekawostką jest to, że wg GUS w październiku o 1,5 procent potaniały też samochody osobowe.

ZOBACZ TEŻ: NBP podnosi prognozy wzrostu PKB i inflacji. Pomogło 500 plus. Ale jest też ważne pytanie o wzrost płac 

Październikowa inflacja na poziomie 2,1 procent nie jest zaskoczeniem – takiego właśnie wyniku oczekiwała większość ekonomistów. We wrześniu wskaźnik inflacji był na poziomie 2,2 procent. Od początku roku inflacja ani razu nie spadła poniżej 1,5 procent.

Polecamy
Komentarze (89)
Nowe dane o inflacji: żywność drożeje najszybciej od pięciu lat
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX