Kolejna repolonizacja stała się faktem. Tym razem w energetyce. Transakcja za ponad 4,2 mld zł

PGE, największa grupa energetyczna w Polsce, stanie się jeszcze większa. Właśnie zamknęła przejęcie polskich aktywów francuskiego EDF. Zapłaci ogromną kwotę, choć nieco mniej, niż wcześniej podawano.

Polska Grupa Energetyczna o zakończeniu transakcji poinformowała w komunikacie dla inwestorów. Ale o planach przejęcia było wiadomo już od kilku miesięcy. Najpierw trwały jednak rozmowy między firmami, PGE musiała też zdobyć zgodę UOKiK – urząd miał zastrzeżenia, obawiał się ograniczenia konkurencji. PGE wybrnęła z sytuacji deklarując, że energia elektryczna z przejmowanej elektrowni w Rybniku będzie trafiać na Towarową Giełdę Energii przez najbliższych kilka lat.

Ostatecznie wartość transakcji wyniosła około 4,27 mld zł – wcześniej pojawiała się kwota 4,5 mld zł. To ogromna suma, jedna z największych takich transakcji w Europie w ostatnich latach. Wystarczy wspomnieć, że po trzech kwartałach tego roku PGE miała niespełna 3 mld zł zysku netto.

Między innymi po to, żeby zebrać środki na to przejęcie (a to nie jedyne plany inwestycyjne spółki na najbliższy czas), PGE zdecydowała w maju tego roku, że przez trzy lata nie będzie wypłacać inwestorom dywidendy. To spowodowało wtedy tąpnięcie kursu giełdowej spółki.

Dziś też jest na minusie, ale poniedziałek jest ogólnie dniem spadków na rynkach, nie tylko na warszawskiej giełdzie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje PGE są na 22-plusie, a od początku tego roku zyskały ponad 12 proc.

Notowania PGE, wykres rocznyNotowania PGE, wykres roczny źródło: stooq.pl


Polska Grupa Energetyczna to spółka kontrolowana przez Skarb Państwa (który ma ponad 57 proc. udziałów). Przejęcie aktywów od EDF jest kolejną odsłoną repolonizacji, tym razem w branży energetycznej.

Chodzi o osiem dużych elektrociepłowni (m.in. w Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu) i jedną elektrownię (w Rybniku), a także prawie 400 km sieci ciepłowniczej. Grupa PGE ma teraz około 40 proc. udział w produkcji energii elektryczne w Polsce, a w dystrybucji jest to około 25 proc. Kilka dni temu, przy okazji podania wyników kwartalnych, prezes PGE mówił, że chce szybko zintegrować swój biznes z aktywami przejmowanymi od EDF, a do połowy grudnia przedstawi strategię dla ciepłownictwa.

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (62)
Kolejna repolonizacja stała się faktem. Tym razem w energetyce. Transakcja PGE za ponad 4,2 mld zł
Zaloguj się
 • voyager747

  Oceniono 29 razy 15

  Zaraz brat Ziobry albo kogoś innego z PiSu dostanie tam ciepłą posadkę w radzie nadzorczej.

 • pregierz

  Oceniono 26 razy 10

  hurrraaa teraz bedzie mozna doić PGE, a jak cos to sie podniesie opłaty za prąd i gitara.
  Szwagry pisowskie wstawac z kolan i brac garściami, niech se pany nie myślą że tylko im wolno.

 • my_kroolik

  Oceniono 15 razy 7

  Luzik. W całej Europie, koncerny energetyczne robią odpisy na utratę wartości aktywów w energetyce konwencjonalnej, a polski rząd podaje zagranicznym inwestorom pomocny portfel. I oni mają czelność oskarżać Balcerowicza o wyprzedaż majątku! Teraz trwa wykup złomu, za pieniądze złupione z Polaków w podatkach i zawyżanych cenach regulowanych przez rząd

 • kaktus1a

  Oceniono 5 razy 5

  Rydzyk chciał w Toruniu podłączyć do sieci miejskiej (EDF) swoją geotermię. EDF powiedziało nie. Polska kupiła EDF. Przypadek?

 • pine.tree

  Oceniono 11 razy 5

  Chyba EDF w Toruniu nie chciało kupować ciepłej wody ze znanych źródeł geotermalnych. Ciekawe czy państwowe PGE będzie zainteresowane?

 • justsaying

  Oceniono 4 razy 4

  Zloty Interes. Najpierw sprzedac za 1/5 wartosci potem odkupic 5 razy drozej. Naprawde robimy kokosy

 • ks.krupinski

  Oceniono 8 razy 4

  Jest się z czego cieszyć - PGE zamiast wydać 4 mld na budowę nowego bloku energetycznego w miejsce bloków, których żywotność zbliża się do końca, przeleje te pieniądze na konto francuskiej firmy. Brawo PiS.

 • melix

  Oceniono 8 razy 4

  Rydzyk im kazał wykupić,. Chciał pozbyć się konkurencji w dostarczaniu ciepła dla Torunia. Teraz będzie miał monopol na dostarczanie ciepła z geotermii do Torunia. To Rydzyk rządzi Polska ku swojej chwale pieniądza..

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 8 razy 4

  ROTFL Swoje zarobili, teraz oddają do napraw i modernizacji, potem znowu odkupią jak wolska nie będzie mieć z czego płacić suterenowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX