Gazeta.pl Next >  Biznes >  Bill Gates chce być jak saudyjski książę. Kupił 100 km2 ziemi i wybuduje własne miasto

Bill Gates chce być jak saudyjski książę. Kupił 100 km2 ziemi i wybuduje własne miasto

A A A
Bill Gates

Bill Gates

Były prezes Microsoftu Bill Gates, podobnie jak następca tronu Arabii Saudyjskiej - marzy o budowie nowoczesnego miasta. Kupił ponad 100 km kwadratowych ziemi niedaleko Phoenix w amerykańskim stanie Arizona.

Amerykański holding inwestycyjny Cascade Investment, którego założycielem i dyrektorem jest Bill Gates, zainwestował 80 mln dolarów w kupno ziemi pod budowę inteligentnego miasta – informuje lokalna gazeta AZ Central. Powierzchnia działki przekracza 100 km kw. i leży przy miejscowości Tonopah na zachód od Phoenix.

Na razie, na terenie przyszłego Belmont – bo tak ma się nazywać miasto przyszłości – żyje zaledwie garstka osób. Ale w planach jest 80 tys. mieszkań, 1500 ha powierzchni przemysłowej i biurowej, 1375 ha otwartej przestrzeni i 190 ha powierzchni na szkoły publiczne.

Oczywiście wspomniane 80 mln dol. to koszt samej ziemi, a nie wszystkich planowanych inwestycji.

„Belmont stworzy nowoczesną społeczność, której kręgosłup będzie oparty na komunikacji i infrastrukturze” – napisano w komunikacie spółki Belmont Partners. Dla budowy społeczności kluczowe znaczenie ma mieć najnowocześniejsza, przełomowa technologia skupiona wokół sieci wysokich prędkości, centrów danych, nowych modeli produkcji i dystrybucji i autonomicznej logistyki.

Społeczność ma „przemienić surową, pustą równinę w miasto na obrzeżach (ang. edgecity) zbudowane wokół elastycznej infrastruktury”.

Miliarder Bill Gates

Bill Gates, według ostatnich danych Bloomberg Billionaire Index ma obecnie majątek o wartości 87,5 miliarda dolarów, z czego znaczną część przeznacza na filantropię, głównie przez Fundację Billa i Melindy Gatesów.

Do tej pory założyciel Microsoftu przeznaczył na działalność charytatywną m.in. 700 milionów akcji Microsoftu i 2,9 mld dolarów gotówką. Niewykluczone więc, że naprawdę znajdą się pieniądze na realizację budowy technologicznej utopii.

Drugie takie miasto

Projekt smart city Billa Gatesa jest drugą taką ostatnio inicjatywą, którą poznał świat. Arabia Saudyjska też chce wybudować miasto przyszłości za kosmiczne 500 mld dolarów.

Projekt o nazwie NEOM zapowiedział następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman. To najnowszy z serii ambitnych planów, które mają uniezależnić gospodarkę królestwa od przychodów z ropy naftowej

Miasto miałoby być napędzane w 100 proc. energią odnawialną, wykorzystywać technologię jazdy autonomicznej oraz pasażerskich dronów. Szybki bezprzewodowy Internet byłby darmowy w całym mieście.

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (19)
Bill Gates chce być jak saudyjski książę. Kupił 100 km2 ziemi i wybuduje własne miasto
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX