Połowa Polaków spłaca kredyty. I jesteśmy w tym świetni. Poza młodymi

Jak wynika z danych BIK na 31,5 mln dorosłych Polaków, aż 15,2 mln osób spłaca jakiś kredyt. Łącznie pożyczyliśmy 584,2 mld złotych. Swoje długi spłacamy wzorowo. Zaledwie 8 proc. kredytobiorców spóźnia się z regulowaniem rat powyżej 90 dni.

Pieniądze zazwyczaj pożyczają osoby między 35 a 44 rokiem życia. Nieco częściej są to kobiety niż mężczyźni - 51,5 proc. i 48,5 proc.Zadłużyli się, żeby kupić mieszkanie. Obecnie zobowiązań tego tupu mamy 2,29 mln, na łączną wartość pozostającą do spłaty w wysokości 408,21 mld zł. Spłacamy je dzielnie, bo zaledwie 8 proc. kredytobiorców spóźnia się z regulowaniem rat powyżej 90 dni. Ogólnie najwięcej problemów z regulowaniem zobowiązań mają osoby do 24. roku życia, ale mowa tu również o kredytach konsumenckich. Średnia wysokość zadłużenia na kredytobiorcę w przedziale wiekowym 35-44 lata wynosi 67 825 zł.

Jak czytamy w komunikacie BIK:- "wprawdzie kredyty mieszkaniowe przeważają w Polsce pod względem wartościowym, to jednak nasycenie tym produktem kredytowym w relacji do PKB wynosi 20,60 proc., co plasuje nas na dalekiej 20. pozycji na tle innych krajów Unii Europejskiej. Wyprzedzamy Czechy, Łotwę, Chorwację, Litwę, Słowenię, Węgry, Bułgarię i Rumunię. Oznacza to, że jest jeszcze przestrzeń do wzrostu w tym segmencie kredytów."

BIK

Tu pożyczają najwięcej

Jak się okazuje, najwięcej kredytów mają mieszkańcy województw lubuskiego i wielkopolskiego. Na tych terenach, aż 53 proc. osób spłaca jakieś zobowiązanie finansowe. Za to na Podkarpaciu tylko 39 proc.

Kredyty mieszkaniowe najczęściej zaciągają mieszkańcy Mazowsza. Za to kredyty konsumencie - mieszkający na Śląsku.

Co ciekawe, relatywnie lepiej spłacane są kredyty w województwach południowo-wschodnich, ale analitykom BIK nie udało się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje. 

+++

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (26)
Połowa Polaków spłaca kredyt. I jesteśmy w tym świetni. Poza młodymi, im nie zawsze się udaje
Zaloguj się
 • pawel-l

  Oceniono 7 razy 7

  80% pensji w podatkach dla państwa, połowę reszty do banku. Idealny niewolnik.

 • xynat

  Oceniono 3 razy 3

  To ja chyba jakiś dziwoląg jestem. Nie ma ani nigdy nie miałem żadnego kredytu. Wyznaję zasadę, że jeśli mnie na coś nie stać to znaczy, że nie powinienem tego mieć. Mam 12-letnią Honde Jazz i nie czuje przymusu brania kredytu na nowy samochód. Mam 38-calowy telewizor LCD i nie potrzebuję kredytu aby się pokazać przed sąsiadami nowa plazmą 50-calową itd itd.

 • ekiwok

  Oceniono 2 razy 2

  "najwięcej problemów z regulowaniem zobowiązań mają osoby do 24. roku życia"

  To bardzo ciekawe bo banki bardzo niechętnie pożyczają pieniądze osobom poniżej 26 roku życia. Znam wiele osób, z którymi banki w ogóle nie chciały rozmawiać np. pomimo UoP na czas nieokreślony, bo nie mieli skończonych 25 lat.

  Jeśli znam osoby, które dostawały kredyty np. samochodowe z banków nie mając skończonych 26 lat to były to "nowoczesne" banki, które oferowały kredyty na podstawie stałych wpływów na konto, nie na podstawie przedłożeń umów o pracę.

  Dlatego ciekawi mnie bardzo jakie rodzaje kredytów zaciągają osoby poniżej 24 roku życia. Czy mowa tu o poważnych kredytach, czy o jakichś kredytach online (ratach) poniżej 10k, które są dawane praktycznie na dowód?

 • maciacho30

  Oceniono 2 razy 2

  A kiedy komisja ds. SKOKów? przecież to Wy z Waszej pensji oddaliście miliardy PISowi!

 • norman67

  Oceniono 4 razy 2

  To może coś o frankowych banksterach z zagranicy i ich polskich pomagierach - kiedy komisja śledcza?

 • roy-cohn

  Oceniono 1 raz 1

  Co ciekawe, relatywnie lepiej spłacane są kredyty w województwach południowo-wschodnich, ale analitykom BIK nie udało się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje.
  -------------------------------------------------------------------------------------
  TO ja tęgie warszawskie głowy z BiK chętnie wyręcze: dzieje się tak dlatego, że wrodzona pobożność i przywiązanie do wartości katolickich galicjaków powodują iż sumienniej podchodzą do życia, powinności i obowiązków. W odróżnieniu od kolegów z regionów bardziej zlaicyzowanych, gdzie utracjuszostwo i swawolniejszy tryb życia nie sprzyja: oszczędzaniu, ew terminowemu spłacaniu zobowiązań.

  kapywu wykształciuchy lemingowe?

 • wichura

  Oceniono 3 razy 1

  "(...) lepiej spłacane są kredyty w województwach południowo-wschodnich, ale analitykom BIK nie udało się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje" - to proste! Bo tam mieszkają prawi ludzie.

 • hmmm11

  Oceniono 7 razy 1

  Pięknie spłacamy odestki Niemieckim bankom, kupując w Niemieckich supermarketach i chodząc do Niemieckich Galerii ( poczytajacie kto jest właścicielem budynku !) , a potem Niemieckie Media mówią Polakom jakcy są zaje... A na sam koniec nie spłacone mieszkanie sprzedaje się dalej a spłacać trzeba nadal. Brawo jest się z czego cieszyć

 • jezierskiadam

  Oceniono 2 razy 0

  ////////////////////
  Planujemy zakończenie działalności blogów prowadzonych przez użytkowników w serwisach

  tokfm.pl/blogi

  Zakończenie działalności oznacza zablokowanie możliwości dodawania nowych postów i usunięcie wszystkich dotychczasowych treści (notek, plików, blogów, komentarzy). Do 14 grudnia 2017 możesz zarchiwizować treści swojego bloga i przenieść je na platformę WordPress. Jeśli chcesz to zrobić, napisz na adres: zespol_gazeta@gazeta.pl - my w ciągu 14 dni wyślemy Ci zarchiwizowaną treść bloga (bez zdjęć). Zdjęcia możesz zarchiwizować samodzielnie ze strony swojego bloga.

  Platforma Blox.pl będzie działała normalnie, nie planujemy zmian z działaniu Bloxa. Opisywana zmiana dotyczy tylko blogów w serwisach.

  Działając w imieniu i na rzecz Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, wypowiadam umowę na świadczenie usługi Blox Lite, o której mowa w par. 9 Regulaminu Użytkownika Serwisów Internetowych Agory, ze skutkiem na dzień 14 grudnia 2017. Wypowiedzenie następuje z powodu planowanego zakończenia działalności Agora S.A. w zakresie udostępniania usługi Blox Lite (blogi użytkowników na serwisach).

  Paweł Wujec.
  Dziękujemy za korzystanie z usługi blogów na serwisach (Blox Lite). Mail został wysłany do Ciebie automatycznie, ponieważ masz aktywną usługę Blox Lite.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX