PKB w górę o 4,7 proc. Gospodarka mocno przyspieszyła. To najlepsze dane od prawie sześciu lat

Piotr Skwirowski
Minister rozwoju i finansow Mateusz Morawiecki podczas otwarcia nowego zakładu produkcyjnego Aero Gearbox International (AGI), spółki powołanej przez Rolls - Royce i Safran Transmission . W fabryce powstawać będą układy przeniesienia napędu do wszystkich cywilnych silnikow lotniczych Rolls - Royce'a. Ropczyce, 12 kwietnia 2017

Minister rozwoju i finansow Mateusz Morawiecki podczas otwarcia nowego zakładu produkcyjnego Aero Gearbox International (AGI), spółki powołanej przez Rolls - Royce i Safran Transmission . W fabryce powstawać będą układy przeniesienia napędu do wszystkich... (Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta)

Nasza gospodarka rozwijała się w trzecim kwartale w tempie 4,7 proc. licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik lepszy od średniej oczekiwań analityków i ekonomistów.

GUS podał wstępne dane o dynamice wzrostu PKB w trzecim kwartale 2017 r. Wynika z nich, że nasz PKB urósł w tym czasie o 4,7 proc. w ujęciu rocznym.

To więcej od prognoz większości analityków rynkowych. Średnia oczekiwań zakładała wzrost o 4,5 proc. Największy wzrost, o 4,9 proc., prognozował bank Goldman Sachs. Wśród polskich ekonomistów wyróżniał się mBank z oczekiwaniem 4,8 proc. wzrostu.

Odczyt za poprzedni kwartał pokazuje najszybszy wzrost od czwartego kwartału 2011 roku.

W drugim kwartale nasza gospodarka urosła o 4 proc. w ujęciu rocznym. To dane zrewidowane, bo wcześniej GUS mówił o 3,9 proc. Zresztą w górę zrewidowano odczyty PKB z aż sześciu poprzednich kwartałów.

Po danych o PKB lepszych od oczekiwań umacniał się złoty. Tuż po ich publikacji według serwisu macroNEXT za euro trzeba było płacić 4,2295 zł, a za dolara 3,6130 zł.

Dzisiejszy odczyt jest wstępny, pokazuje tylko dynamikę wzrostu i nie wiadomo jeszcze, jaka jest jego struktura. Dane o tym co złożyło się na wzrost gospodarczy w trzecim kwartale, GUS opublikuje 30 listopada. Ekonomiści mają już jednak swoje podejrzenia. Według nich, gospodarkę zaczęły wreszcie mocniej wspierać między innymi inwestycje - bo w poprzednich kwartałach wzrost zawdzięczaliśmy przede wszystkim konsumpcji. Tak pisze między innymi mBank.

Podobnie uważają eksperci PKO BP. - Spodziewamy się, że struktura wzrostu PKB dalej ewoluowała w kierunku wyższego wkładu inwestycji i niższego wkładu konsumpcji - komentują. - Szacujemy, że w trzecim kwartale 2017 r. wzrost konsumpcji prywatnej i inwestycji wyniósł 5 proc. r/r - dodają. Oczekują, że wzrost gospodarczy został nieznacznie wsparty przez wysoki popyt zagraniczny, który równoważy wzrosty importu.

Ich zdaniem dane o wzroście PKB w trzecim kwartale są neutralne dla krajowej polityki pieniężnej. -  Naszym zdaniem utrzymujący się solidny wzrost gospodarczy będzie sprzyjać stopniowemu narastaniu presji cenowej. Nadal oceniamy, że przyspieszenie inflacji bazowej, szczególnie widoczne w 2018 r. oraz utrzymywanie się realnych stóp procentowych poniżej zera mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp – oceniają analitycy PKO BP. Pierwszej podwyżki stóp spodziewają się w  listopadzie 2018 r.

- Gospodarka to wielki krążownik, który nie tak łatwo zawrócić, czy zmienić mu kurs. To, w którą stronę i jak szybko płynie jest w dużej mierze niezależne od decyzji polityków. Nie mogą oni go ani łatwo zahamować, ani łatwo przyspieszyć - przynajmniej nie natychmiast. Polska gospodarka ma też tę cechę, że jest silnie związana z resztą Europy. Rozwijamy się w tempie 1,5-2 pkt. proc. wyższym niż Niemcy. Kiedy gospodarka niemiecka zwalnia, zwalniamy i my. Kiedy przyspiesza i u nas dzieje się lepiej - mówi we wtorkowym wywiadzie dla naszego serwisu Next.gazeta.pl Maciej Bukowski, ekonomista, prezes Instytutu WiseEuropa.

Według wtorkowych danych PKB w Niemczech w trzecim kwartale podskoczyło o 2,8 proc. licząc rok do roku.

Na cały 2017 rok analitycy zgodnie przewidują w tym roku wzrost o ponad 4 proc. W ostatnich dniach swoje prognozy przedstawiły Komisja Europejska i NBP. Obie instytucje wróżą nam 4,2 proc. wzrostu PKB.

Czytaj też: NBP podnosi prognozy wzrostu PKB i inflacji. Pomogło 500 plus. Ale jest też ważne pytanie o wzrost płac

Zobacz także
 • Minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki na GPW Podatek giełdowy nie zniknie. Daje budżetowi stabilne pieniądze
Komentarze (175)
PKB w górę o 4,7 proc. Gospodarka mocno przyspieszyła. To najlepsze dane od prawie sześciu lat
Zaloguj się
 • czesc_kochani_tu_slawomir

  Oceniono 20 razy 10

  krótka ściąga dla lemingów, która pozwoli im nie zejść na zawał

  - to wszystko kłamstwa, rząd i GUS fałszują statystki
  - wzrost gospodarczy jest zasługą PO, PiS nie zdążył jeszcze popsuć gospodarki
  - PiS ma szczęście, akurat trafili na dobrą koniunkturę
  - to wzrost na kredyt, za rogiem czai się bankructwo i katastrofa

 • hmmm11

  Oceniono 20 razy 10

  No coż , a co z porgnozami Ekonomistów czy Jana, V. Rostowskiego ??? Czy to oznacza, że onie nie mają wiedzy czy może, że dawali FAKE NEWS ??? Jeżeli tak to należy ich ukrać za sianie defetyzmu i dezinformaji w społeczeńswie

 • patriot1

  Oceniono 14 razy 8

  największym sukcesem tej ekipy jest M.Morawiecki-świetny młody(przy poprzednich skamielinach) ekonomista facet z wizją i do tego co też ważne- patriota a nie zblazowany,zakompleksiony kosmopolita

 • franciszek18

  Oceniono 30 razy 8

  Co ja mam do PO? Moze tylko to że przez 8 lat średnio 40 MILIARDÓW zł uciekało z podatku vat czyli to 320 MILIARDÓW obrazowo Jurek Owsiak przez 20 lat zbierania na tace zebrał 0,5 miliarda zł Za takie pieniądze można wybudować w kazdy mieście szpital i wyposażyć go w tomograf i jeszcze pare bajerów . Lub opasać Polskę autostradami i jeszcze na krzyż dla Najnowszy lotniskowiec USA kosztuje 60 miliardów zł czyli można by kupić 5 takich I To wszystko ukradli złodzieje i nadal kradną . A szaraczki maja kwotę wolna od podatku 30 ty zł

 • kawabis

  Oceniono 8 razy 6

  I co Balcerowicz, można?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje