Rząd płaci więcej niż jakikolwiek bank w Polsce. Rewelacyjne oprocentowanie obligacji 500 plus

Tylko 15,5 mln zł przez ponad rok zainwestowali beneficjenci 500 plus w dedykowane im obligacje skarbowe. Tymczasem ich oprocentowanie, szczególnie dla osób, które zainwestowały jeszcze rok temu, jest teraz rewelacyjne. Październikowym hitem oszczędnościowym były z kolei 3-miesięcznie bony skarbowe.

Sprzedaż Rodzinnych Obligacji Skarbowych, dedykowanych wyłącznie beneficjentom programu Rodzina 500 plus, ruszyła w październiku 2016 r. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, przez pierwszych 13 miesięcy ich sprzedaży (czyli do końca października 2017 r.), Polacy nabyli Rodzinne Obligacje za niespełna 15,5 mln zł.

.. źródło: oprac. własne na podst. danych Ministerstwa Finansów

Ta liczba wygląda mizernie biorąc pod uwagę, że z 500 plus przez ten czas do Polaków popłynęło grubo ponad 20 mld zł, a według różnych badań przynajmniej kilkanaście procent osób deklaruje, że część pieniędzy z 500 plus odkłada. Ale są różne formy oszczędzania, nie każda musi ludziom podchodzić, tym bardziej taka, która bazowo zakłada oszczędzanie przez długie lata - okres zapadalności Rodzinnych Obligacji Skarbowych to 6 i 12 lat.

Interesujące jest natomiast to, że oprocentowanie obligacji z 500 plus dla osób, które zainwestowały w nie już rok temu, dziś sięga 4 proc. i więcej. Jak na formę oszczędzania nieobarczoną w zasadzie żadnym ryzykiem, to warunki rewelacyjne.

Rodzinne Obligacje Skarbowe są oprocentowane w pierwszym roku na poziomie 2,80 proc. (papiery 6-letnie) i 3,20 proc. (papiery 12-letnie). W kolejnych latach jednak ich oprocentowanie zależy od inflacji – w przypadku „6-latek” to 1,75 proc. + inflacja rok do roku (dla listopada odczyt wrześniowy, dla grudnia odczyt z października itd.), dla „12-latek” 2 proc. + inflacja.

Tymczasem ceny w ostatnich miesiącach szybko rosną - we wrześniu inflacja rdr wyniosła 2,2 proc., w październiku 2,1 proc.

Zatem jeśli ktoś kupił Rodzinne Obligacje np. w listopadzie 2016 r., to po pierwszym roku z oprocentowaniem 2,60 proc. dla „6-latek” lub 3 proc. dla „12-latek” (rok temu oprocentowanie dla pierwszego roku było niższe o 0,2 pp. niż dziś), w drugim roku – czyli od listopada br. do końca października 2018 r. - zarobi aż 3,95 proc. na obligacjach 6-letnich i 4,20 proc. na obligacjach 12-letnich. W grudniu takie oprocentowanie na drugi rok dla Obligacji Rodzinnych będzie tylko o 0,1 pp. niższe.

Oprocentowanie rzędu 4 proc. w skali roku nie ma żadna długoterminowa lokata w bankach - przynajmniej tych komercyjnych, za banki spółdzielcze czy SKOK-i nie ręczę. Ba, oprocentowanie wyższe niż 3 proc. jest białym krukiem – oferuje je tylko jeden bank. Średnio na ponadrocznych lokatach nie zarabia się nawet 2 proc.

Ktoś może słusznie zwrócić uwagę, że porównywanie oprocentowania lokat na 2-3 lata z obligacjami na 6 i 12 lat to trochę jak porównywanie gruszek i jabłek. To prawda, ale warto pamiętać, że przedterminowy wykup „6-latek” to koszt „tylko” 70 gr za każdą obligację (wartą nominalnie 100 zł). Po dwóch latach każda obligacja 6-letnia zakupiona w listopadzie 2016 r. będzie warta ok. 106,65 zł. Nawet odejmując 70 gr wychodzi, że obligacja to dwóch latach dałaby tyle odsetek, co lokata na 3 proc. w skali roku. W przypadku obligacji 12-letnich manewr z wcześniejszym wykupem jest trochę gorszym rozwiązaniem, bo kara za to wynosi 2 zł od każdej obligacji.

Zresztą inflacja podbija oprocentowanie nie tylko obligacji dla beneficjentów 500 plus. Także papiery oszczędnościowe 4- i 10-letnie, już dla wszystkich chętnych, są indeksowane w drugim i kolejnych latach inflacją. I tak, oprocentowanie obligacji 4-letnich nabytych w listopadzie ubiegłego roku podskoczyło ostatnio z 2,30 proc. do 3,45 proc., a 10-letnich z 2,50 proc. do 3,70 proc. Ewentualny koszt wcześniejszego wykupu - 70 gr za każdą „4-latkę” i 2 zł za „10-latkę”.

Hitem coś innego

Ale hitem października jeśli chodzi o obligacje oszczędnościowe były papiery 3-miesięczne. To nowość, która pierwszy raz znalazła się w ofercie Ministerstwa Finansów w poprzednim miesiącu. I tylko w tym jednym miesiącu resort Morawieckiego zebrał z nich aż blisko 313,5 mln zł - więcej niż na wszystkich innych typach obligacji.

.. źródło: Ministerstwo Finansów

Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych wynosi 1,50 proc. w skali roku, czyli tylko lekko więcej niż średnia dla lokat bankowych na kwartał (ok. 1,35 proc.). Taka sama jak w lokatach jest też zasada wcześniejszego zakończenia oszczędzania - nie ma żadnej opłaty, ale i traci się wszystkie odsetki.

Inna sprawa, że w warunkach rosnącej inflacji te 1,50 proc. w skali roku i tak przyniesie stratę w ujęciu realnym.

I dla formalności - zgodnie z ustawą o finansach publicznych obligacje 3-miesięczne powinny być tak naprawdę bonami skarbowymi.

To będzie rekordowy rok

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w 2017 r. już po 10 miesiącach przebiła wynik z całego 2016 r., najlepszego od 2008 r. Wynik sprzedaży za cały 2017 r. z pewnością będzie jeszcze lepszy niż rekord sprzed ponad dekady.

.. źródło: Ministerstwo Finansów

***

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (60)
To bezpieczna inwestycja dla milionów Polaków, choć mało kto z niej korzysta. Świetne oprocentowanie przekona?
Zaloguj się
 • sir.fred

  Oceniono 22 razy 20

  Nie rząd, tylko podatnicy, za których pieniądze nastąpi wykup obligacji. Jeśli ktoś dostaje 500+ i kupuje za nie te obligacje, to można powiedzieć, że dyma współobywateli dwa razy.

 • cezar85

  Oceniono 20 razy 18

  czyli rząd rozdaje dwa razy

  a że cudze to i trzy razy jak będzie trzeba...

 • m1224

  Oceniono 17 razy 17

  Szkoda, że tych obligacji nie mogą kupić inni obywatele (Ci gorszego sortu)

 • eslyn

  Oceniono 8 razy 8

  Pierwsze skojarzenie - piramida finansowa.
  Ostatni będą już tylko spłacać, spłacać...

 • zbycho52

  Oceniono 8 razy 8

  Rzad moze i dawac 10%,bo to wykup obligacji obciazy inny rzad,ktory bedzie w przyszlosci rzadzil.PiS tylko zadluza kraj nie przejmujac sie tym,ze to trzeba bedzie splacac.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 6 razy 6

  Wiadoma rzecz: im niższa wiarygodność emitentów, tym wyższa rentowność obligacji.

 • tygrys102

  Oceniono 6 razy 6

  tyle, że ci rządowi złodzieje nie będą spłacać kredytów, odsetek i wykupywać obligacji ...dlatego wszyscy będą siedzieć !

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 6 razy 6

  Rząd płaci???? Rząd to sobie może sałaty nadrukować..
  Płacą podatnicy, zawsze - wbijcie sobie raz na zawsze do głowy

 • szabepio

  Oceniono 6 razy 6

  Ha ha. Ze co Ze niby te obligacje nie są obarczone ryzykiem? A hiper inflacja mega duzy dodruk pieniadza przez pis to kuba? Przy takiej inflacji jak obecnie oraz hiper inflacji za rok dwa to kolejne oszustwo patriotów. Ludzie nie zdążycie nawet tych pieniedzy wydać a dodam ze pis ukrywa niewygodne wskażniki gospodarcze i np nic nie mowi o zalamaniu inwestycji krajowych i zagranicznych. A kolejny budzet ue to juz ni hu***a nie bedzie dla Polski. Nawet ten obecny ue juz nam za faszyzm powoli obcina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX