Zapłacimy za uzależnienie od węgla. Możliwe kolejne podwyżki cen prądu

Andrzej Mandel
W przyszłym roku zechcemy bardziej oszczędzać na oświetleniu. URE rozważa wnioski o podwyżki cen prądu dla odbiorców indywidualnych.

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski największych sprzedawców prądu o podwyżki taryf dla konsumentów. Wnioski złożyły PGE, Tauron i Energa, które pełnią funkcję tzw. sprzedawców z urzędu. URE potwierdził „Rzeczpospolitej”, że postępowanie w sprawie cen prądu jest w toku.

Przesłanką do podwyżek cen energii dla odbiorców indywidualnych mają być rosnące ceny węgla i certyfikatów emisji dwutlenku węgla. Sprzedawcy prądu spodziewają się przynajmniej 10-procentowych podwyżek cen podstawowego w energetyce surowca. Polska Grupa Górnicza, największy dostawca węgla na polskim rynku planuje w najbliższym czasie właśnie tego rzędu podwyżki cen w przetargach na sprzedaż węgla.

Urząd Regulacji Energetyki unika odpowiedzi, czy są przesłanki dla podwyżek cen. Miesiąc temu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes URE Maciej Bando wskazywał na brak istotnych zmian w cenach hurtowych energii. Ceny energii w hurcie w ostatnim czasie (ok. 155,9 zł/MWh) były wciąż znacząco niższe niż w II kwartale 2016 roku (181,1 zł/MWh. Wciąż niższe niż bywały są też ceny certyfikatów emisji CO2 – ostatnio kosztowały ok. 6,1 euro za tonę, podczas gdy w IV kwartale 2015 roku kosztowały już 8,4 euro/tona.

Z kolei ceny węgla, po ewentualnych podwyżkach, mają szansę zrównać się z cenami z końca 2015 roku. Mimo to, rosnące ceny surowca i niezbędnych uprawnień do emisji są nadal całkiem przyzwoitym powodem do wzrostu cen. Polska energetyka wciąż uzależniona jest głównie od elektrowni węglowych.

Nie tylko prąd

Ewentualne wzrosty cen węgla przełożą się nie tylko na podwyżki cen prądu. Z takiej okazji do podniesienia cen nie zrezygnują również dostawcy ciepła. Co prawda nie powinni mieć oni problemu z dotrwaniem do końca zimy (z uwagi na zgromadzone zapasy węgla), ale już na wiosnę i na kolejny sezon grzewczy z pewnością będą chcieli podnieść ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę w kranie.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (49)
Zapłacimy za uzależnienie od węgla. Szykujmy się na kolejne podwyżki cen prądu
Zaloguj się
 • Oceniono 47 razy 47

  Z przyjemnoscia zaplace wiecej.
  Z usmiechem na twarzy wyciagne dodatkowe 10 a nawet 15% wiecej placac rachunek za prad. Poczuje wtedy radosc ze moglem wlasnorecznie dolozyc sie do gorniczych pensji i deputatow.

 • doktorfreeman

  Oceniono 18 razy 18

  Tabuny klanów rodznno_partyjnych pozatrudnianych w spółkach energetycznych, masy emerytów górnczych z przywilejami z czasów PRLu ....ktoś to musi utrzymać. Nie na darmo nierząd blokuje rozwój OZE prosumentów produkujących prąd na własne potrzeby a nadwyżki sprzedający do seci. Górnik mus dostać 13tkę, 14tkę, ołówkowe, preme BHP (Tak tak ! są take! )

 • gonzor

  Oceniono 17 razy 17

  a tak pisiorom przeszkadzała "ciepła woda w kranie"

 • irishrem

  Oceniono 16 razy 16

  Pisiorstwo kocha węgiel. Niedługo Polaka nie będzie stać na energię elektryczną i ogrzewanie. Będziemy się ogrzewać i chłonąć blask bijący od naszego furera Kaczyńskiego.

 • jockerkjs

  Oceniono 14 razy 14

  Czyli od 2015 koszt wytworzenia prądu w dół, a my płacimy tyle samo czy drożej, teraz ma wrócić do cen z 2015 no to jest okazją do dojenia. W tym kraju nigdy nie było i nie będzie dobrze, nic tylko zaorać.

 • nalpal

  Oceniono 12 razy 12

  Dla obecnego rządu, podwyżka cen energii el. będzie zbyt "politycznie" ryzykowna". Wzrosną koszty przesyłu i to wszystko co jest wyszczególnione na naszych rachunkach jako koszty stałe i zmienne w zależności od "humoru" rządzących. Tak czy inaczej zapłacimy więcej !

 • wolf01

  Oceniono 11 razy 11

  Kościół+ , rydzyk+ i NAZIZM+ oto sztandarowe nowe programy w nowym roku 2018 kosztem zwyczajnego Obywatela ktory moze jeść tynk ze ściany byle władza totalitarna się wyżywiła

 • Jan Osik

  Oceniono 11 razy 11

  Prąd z węgla największym dobrem Narodu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX