Gazeta.pl Next >  Biznes >  Najbogatszy 1 proc. ludzi posiada już połowę majątku świata! Polacy zyskali najmocniej

Najbogatszy 1 proc. ludzi posiada już połowę majątku świata! Polacy zyskali najmocniej

A A A
Bill Gates

Bill Gates

Powiększa się dystans między bogatymi a ubogimi. Najbogatszy centyl ludzkości posiada już ponad połowę całego światowego majątku. Bariera 50 proc. została przełamana w tym roku.

Udział najbogatszego centyla populacji w światowym majątku zwiększył się z 42,5 proc. w 2008 do 50,1 proc. (czyli 140 bilionów dolarów) w 2017 r. – wynika z najnowszego raportu Credit Suisse nt. światowego bogactwa.

„Udział górnego 1-proc. zwiększał się już przed kryzysem, a od 2013 r. corocznie sięga nowych szczytów” – czytamy. „Nierówności światowego bogactwa są z pewnością duże i ciągle zwiększają się, również po kryzysie”.

W czasie kryzysu liczba milionerów spadła, a w ostatnich latach ich populacja szybko się odbudowała. Obecnie ich liczba to 0,7 proc. dorosłej populacji świata.

Z drugiej strony, 3,4 miliarda najuboższych dorosłych posiada aktywa nieprzekraczające 10 tys. dol. Łącznie ci ludzie – 70 proc. populacji w wieku produkcyjnym – kontroluje 2,7 proc. majątku świata.

Największa liczba milionerów żyje w Stanach Zjednoczonych. Następne w kolejności są Japonia i Wielka Brytania.

Global Wealth Report 2017Global Wealth Report 2017 Global Wealth Report 2017

Polacy w czołówce

W raporcie Credit Suisse znalazła się jeszcze jedna ciekawostka, która powinna zainteresować Polaków. Zdaniem analityków szwajcarskiego banku wartość majątku Polaków w ciągu ostatniego roku wzrosła procentowo najbardziej spośród wszystkich krajów, bo o 18 proc. Powód? Wzrost cen akcji na giełdzie. 

Choć w wartościach absolutnych wyprzedzają nas m.in. Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania, to żaden europejski kraj nie zanotował wzrostu o 18 proc. W Polsce ten wynik możliwy był głównie dzięki rosnącym cenom akcji.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Polecamy
Komentarze (69)
Najbogatszy 1 proc. ludzi posiada już połowę majątku świata! Polacy zyskali najmocniej
Zaloguj się
  • Oceniono 7 razy 3

    To jest straszna demagogia. Taki "majątek" Gates'a to miliony miejsc pracy, narzędzia do pracy dla miliardów, superefektywne środowisko naukowo innowacyjne. Jesteśmy świadkami sytuacji gdy korporacje dyskredytują państwa powoli zajmując ich miejsca. Akcentowanie tak subiektywnej statystyki to czysty populizm i jątrzenie! Niczym się to nie różni od podsycania ksenofobi i bigoterii!

  • norbertrabarbar

    Oceniono 4 razy 2

    No to należy im zabrać i rozdać suwerenowi w postaci 500+ na każdego bezrobotnego bez wykształcenia. Dobrze, że w Polsce rządzą bolszewicy - dzięki nim mamy szansę podnieść się z kolan i w bonusie dostać godność!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX