Najbogatszy 1 proc. ludzi posiada już połowę majątku świata! Polacy zyskali najmocniej

Powiększa się dystans między bogatymi a ubogimi. Najbogatszy centyl ludzkości posiada już ponad połowę całego światowego majątku. Bariera 50 proc. została przełamana w tym roku.

Udział najbogatszego centyla populacji w światowym majątku zwiększył się z 42,5 proc. w 2008 do 50,1 proc. (czyli 140 bilionów dolarów) w 2017 r. – wynika z najnowszego raportu Credit Suisse nt. światowego bogactwa.

„Udział górnego 1-proc. zwiększał się już przed kryzysem, a od 2013 r. corocznie sięga nowych szczytów” – czytamy. „Nierówności światowego bogactwa są z pewnością duże i ciągle zwiększają się, również po kryzysie”.

W czasie kryzysu liczba milionerów spadła, a w ostatnich latach ich populacja szybko się odbudowała. Obecnie ich liczba to 0,7 proc. dorosłej populacji świata.

Z drugiej strony, 3,4 miliarda najuboższych dorosłych posiada aktywa nieprzekraczające 10 tys. dol. Łącznie ci ludzie – 70 proc. populacji w wieku produkcyjnym – kontroluje 2,7 proc. majątku świata.

Największa liczba milionerów żyje w Stanach Zjednoczonych. Następne w kolejności są Japonia i Wielka Brytania.

Global Wealth Report 2017Global Wealth Report 2017 Global Wealth Report 2017

Polacy w czołówce

W raporcie Credit Suisse znalazła się jeszcze jedna ciekawostka, która powinna zainteresować Polaków. Zdaniem analityków szwajcarskiego banku wartość majątku Polaków w ciągu ostatniego roku wzrosła procentowo najbardziej spośród wszystkich krajów, bo o 18 proc. Powód? Wzrost cen akcji na giełdzie. 

Choć w wartościach absolutnych wyprzedzają nas m.in. Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania, to żaden europejski kraj nie zanotował wzrostu o 18 proc. W Polsce ten wynik możliwy był głównie dzięki rosnącym cenom akcji.

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (69)
Najbogatszy 1 proc. ludzi posiada już połowę majątku świata!
Zaloguj się
 • fafran

  Oceniono 7 razy 3

  To jest straszna demagogia. Taki "majątek" Gates'a to miliony miejsc pracy, narzędzia do pracy dla miliardów, superefektywne środowisko naukowo innowacyjne. Jesteśmy świadkami sytuacji gdy korporacje dyskredytują państwa powoli zajmując ich miejsca. Akcentowanie tak subiektywnej statystyki to czysty populizm i jątrzenie! Niczym się to nie różni od podsycania ksenofobi i bigoterii!

 • roy-cohn

  Oceniono 2 razy 2

  W PE zdrada warchlaków z PO i N. a na głównej GazWYba - Pszczoły...

  Ja prdl jak zrytym beretem trzeba być...
  Śmieszni jesteście - garstka lewackich fanatyków pancernej brzozy z waszym portalikiem.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 10 razy 2

  czas na rewolucje :-)

 • norbertrabarbar

  Oceniono 4 razy 2

  No to należy im zabrać i rozdać suwerenowi w postaci 500+ na każdego bezrobotnego bez wykształcenia. Dobrze, że w Polsce rządzą bolszewicy - dzięki nim mamy szansę podnieść się z kolan i w bonusie dostać godność!

 • grma

  Oceniono 2 razy 2

  "Łącznie ci ludzie – 70 proc. populacji w wieku produkcyjnym – kontroluje 2,7 proc. majątku świata." - warto zaznaczyć, że najpewniej do tego grona należy chociażby duża część amerykańskiej klasy średniej ze względu na ujemny majątek spowodowany kredytami na nieruchomości, które straciły na wartości. Trudno powiedzieć by należeli oni do biednych.
  BTW. Jak rozróżnić ludzi chciwych i zazdrosnych od tych co interesują się losem biednych? Pierwsi patrzą na majątek bogatych i "rozwarstwienie", drudzy na sytuację najuboższych. Na szczęście mamy wyjątkową sytuację w historii świata - w ciągu ostatnich 14 lat liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie (gdzie bierzemy pod uwagę dochód, a nie majątek, patrz powód wyżej) zmalała o połowę - z 1700 mln do niecałych 850 mln :)

 • andrzejbak

  Oceniono 8 razy 2

  Polacy zyskali ??? pejsy żerujące na Polakach najwięcej zyskali...

 • pawelo73

  Oceniono 4 razy 2

  no w końcu czegoś się od Żydów nauczyliśmy przez te ostatnie kilkaset lat

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 2

  niech taki Gates bedzie sobie najbogatszy - mnie to zwisa

  ALE

  to jest ciemna kreatura, która żeruje na ludziach - bo UWAGA - kierując microsoftem pozwala na wypuszczanie takich badziewów jak win10 (ale prawie i kazdy system operacyjny microsoftu), który jest niedopracowany, powoduje całą mase problemów klientom

  i to jest najgorsze u tych krezusów - ze mają w 4 literach swoich klientów, którzy dają im kasę

 • j1200

  Oceniono 10 razy 2

  z tego wynika, że gdyby ów 1% najbogatszych oddał swoje majątki, to zamożność każdego człowieka na naszej planecie wzrosłaby dwukrotnie. Nie zaglądam nikomu do kieszeni, ale to jest chore.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX