Kto jest najbogatszy w Europie? Polacy na 29. miejscu, jest o ponad połowę słabiej niż średnio na kontynencie

Jak wynika z badania "GfK Purchasing Power Europe 2017" dotyczącego siły nabywczej dochodów Europejczyków, Polacy dysponują dochodami o 52 proc. niższymi niż średnia europejska. Na 42 kraje zbadane przez GfK, Polska zajęła 29. miejsce.

W badaniu "GfK Purchasing Power Europe 2017" analizowano siłę nabywczą dla mieszkańców 42 europejskich krajów. Co kryje się pod hasłem „siła nabywcza”? Badano, jakim dochodem dysponują mieszkańcy konkretnych krajów i regionów, po odjęciu podatków i składek na cele dobroczynne, za to po dodaniu ewentualnych świadczeń od państwa. Albo innymi słowy – ile pieniędzy mieszkańcy mają do dyspozycji m.in. na jedzenie, mieszkanie, usługi, prąd, transport, składki ubezpieczeniowe, wczasy czy oszczędzanie.

Jak wynika z badania GfK, łącznie mieszkańcy kontynentu mają w 2017 r. do dyspozycji 9,4 bln euro. Średnio to ok. 13,9 tys. euro na osobę, co oznacza wzrost o 1,9 proc. względem podobnego badania sprzed roku.

Ale rozrzut jest gigantyczny. Aż w 25 z 42 badanych krajów siła nabywcza jest niższa niż europejska średnia. W najbogatszym Liechtensteinie średnia siła nabywcza to blisko 63,3 tys. euro na osobę – to aż o 353 proc. więcej niż przeciętnie w Europie. W pierwszej piątce są jeszcze Szwajcaria, Islandia, Luksemburg i Norwegia - tam średnia jest o 100-200 proc. wyższa niż dla całej Europie. Na szczególną uwagę zasługuje Islandia, gdzie średnia siła nabywcza wzrosła przez rok aż o 37 proc.

.. źródło: GfK Purchasing Power Europe 2017

Na drugim końcu zestawienia są Białoruś, Mołdawia i Ukraina. W najbiedniejszej Ukrainie średnia siła nabywcza wynosi 949 euro na osobę.

Wśród badanych przez GfK 42 krajów Polska zajęła 29. miejsce. Średnia siła nabywcza dla każdego mieszkańca wynosi u nas 6,7 tys. euro. To o blisko 52 proc. mniej niż średnia europejska.

W Polsce najbogatszym regionem jest Warszawa ze średnią blisko 12,5 tys. euro na osobę (to nadal mniej niż średnia unijna!), najbiedniejszym w ujęciu średniej siły nabywczej jest powiat przysuski ze średnia niespełna 4,2 tys. euro. Powiat przysuski znajduje się w województwie mazowieckim, nieopodal Radomia.

.. źródło: GfK Purchasing Power Europe 2017

Z badania GfK wynika, że różnica między najbiedniejszymi i najbogatszymi regionami w Polsce rośnie. 22 z 380 powiatów (i miast na prawach powiatu) ma siłę nabywczą na poziomie ponad 20 proc. średniej dla całej Polski. Z kolei w aż 119 powiatach siła nabywcza na osobę jest na poziomie o przynajmniej 20 proc. niższym niż średnia krajowa.

GfK Purchasing Power Poland 2017GfK Purchasing Power Poland 2017 źródło: GfK Purchasing Power Europe 2017

***

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (279)
Kto jest najbogatszy w Europie? Polska na 29. miejscu, jest o ponad połowę słabiej niż średnio na kontynencie
Zaloguj się
 • felucjan

  Oceniono 25 razy 15

  Jesteśmy pariasami Europy, a PiS robi wszystko, żeby tak było nadal. Biednym i głupim narodem zarządza się łatwiej - wystarczy rzucić ochłap w postaci 500+. Za 10 lat, dzięki reformom PiS, będziemy nieśmiało spoglądać na bogatszych Rumunów i Bułgarów. Jeszcze 10 lat temu Czesi zazdrościli nam pensji, a teraz możemy pracować u nich jako kelnerzy.

 • the_rest

  Oceniono 11 razy 7

  Bida trzyma nas na kolanach, i na nic tu owijanie się w narodowe flagi i szczekanie na niemców.

 • marc.pl

  Oceniono 8 razy 6

  Polacy drwili ze Słowaków o to że wprowadzili u siebie walutę Euro. Słowacja po wprowadzeniu Euro zostawiła nas daleko w tyle i niebawem Polacy będą tam jeździć aby wykonywać najgorsze prace.

 • pt.nut

  Oceniono 8 razy 6

  Mapa pokrywa sie dosyc dokladnie z pewnymi preferencjami politycznymi (czytaj: ekonomicznymi).

 • agnrodis

  Oceniono 7 razy 5

  Glupota= bieda, Glupota=poparcie dla PiS, Glupota=slepa wiara katolicka.
  Wszystko widac jasno na tej mapie!!!
  A PiS, KK i Rydzyk wiedza, jak uzyc glupich do wlasnych celow.

 • welarg

  Oceniono 6 razy 4

  Kolor ciemnoniebieski to bastion PiS.

 • menel13

  Oceniono 4 razy 4

  Mapka pokazuje dochody po opodatkowaniu a nie siłę nabywczą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX