Policjanci staną się żołnierzami fiskusa. Ukarzą za brak paragonu i sprzedaż lewego alkoholu

Andrzej Mandel
Policjanci, strażnicy miejscy i inspektorzy handlowi będą nakładać mandaty za niewydawanie paragonów. Ukarzą też za sprzedaż alkoholu czy papierosów z nielegalnego źródła. Dobra zmiana?

Dotychczas karę za brak paragonu czy sprzedaż alkoholu czy papierosów z nielegalnego źródła mogli przede wszystkim karać urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej. Ministerstwo Finansów chce to jednak zmienić i przygotowało projekt ustawy, który daje możliwość karania za takie wykroczenia również Policji, strażom miejskim i inspekcji handlowej.

Według „Dziennika Gazety Prawnej”, policjanci, strażnicy gminni i inspektorzy handlowi mieliby karać za sprzedaż towaru lub usług do wartości połowy minimalnego wynagrodzenia. Ministerstwo Finansów tłumaczy proponowane zmiany chęcią odciążenia urzędników KAS od ścigania najdrobniejszych wykroczeń.

Poza tym, resort finansów logicznie argumentuje, że policjanci, strażnicy i inspektorzy są już doświadczeni w kontrolach, a ich instytucje działają według jednolitych procedur.

Dodatkowo dochody z mandatów wystawianych przez straże gminne zasilałyby konta samorządów, nie państwa, a więc mogłyby stanowić dodatkowe źródło dochodów dla gmin. Ten argument zapewne zyska projektowi poparcie samorządowców, którym w kasach brakuje pieniędzy z mandatów wystawianych dzięki gminnym fotoradarom.

Bat na nielegalnych handlarzy

Policjanci, strażnicy i inspektorzy będą też karać sprzedawców nielegalnego alkoholu i papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych. Nadanie tych uprawnień służbom codziennie obecnym na targowiskach zapewne  ograniczy sprzedaż papierosów zza wschodniej granicy czy alkoholi, o które łatwo na każdym większym bazarze.

Dotychczas sprzedający, kupujący oraz paserzy nielegalnych wyrobów tytoniowych i alkoholi mogli być karani tylko na podstawie kodeksu karnego skarbowego.

Rozszerzenie uprawnień policji i straży sprawi, że w kodeksie wykroczeń pojawi się nowy rodzaj wykroczenia karanego grzywną. Równocześnie jednak sprzedaż towarów akcyzowych z nielegalnego źródła o wartości większej niż połowa minimalnego wynagrodzenia nadal będzie karana na podstawie kodeksu karnego skarbowego.

Drobne, ale i istotne zmiany będą czekały również sprzedawców alkoholu chcących unikać rejestrowania sprzedaży. Jeżeli bowiem kontrola policji czy straży gminnej wykryje, że sklep (lub okazjonalny punkt sprzedaży) sprzedaje alkohol bez kasy fiskalnej lub nie wydaje paragonów (wystarczy nie wydać paragonu dwa razy w roku), to przedsiębiorca straci koncesję na sprzedaż trunków. Podobna sankcja będzie grozić za nielegalne wstawienie automatów hazardowych.

Ministerstwo Finansów twierdzi, i trudno się z tą argumentacją nie zgodzić, że dzięki tym zmianom zwiększy się nieuchronność kary. Pytanie jednak, jak na nowe obowiązki będą zapatrywać się policjanci i strażnicy.

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; Dziennik Gazeta Prawna

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (89)
Policjanci staną się żołnierzami fiskusa
Zaloguj się
 • gacek1947

  Oceniono 37 razy 31

  A kiedy wezmą się za chronienie nas przed bandytami, kibolami i agresywnymi nacjonalistami?

 • czterybrowarki

  Oceniono 29 razy 25

  Księża, lekarze, prawnicy, rolnicy,korepetytorzy, operatorzy parkingów, itd, itp, również? Czy tylko atak na "babcię sprzedającą sznurowadła"?

 • distepfano

  Oceniono 29 razy 23

  A kto ukarze policjantów, którzy nagminnie kupują papierosy bez polskiej akcyzy ?
  Dowodem mogą być kosze na śmieci w komisariatach, czy też wyrzucane opakowania przez policjantów i ich znajomych będących np. na działkach na tzw.grilowaniu i zakrapianej imprezie.
  To wszystko wg. powiedzenia : pokaż mi swoje śmieci , a powiem kim jesteś.

 • rstipes

  Oceniono 7 razy 7

  Dlaczego w tym praworzadnym kraju ktorym sciga sie za pojedynczy paragon ksieza nie placa podatkow? Maja ogromne majatki i sa ich dziesiatki tysiecy. Ksiadz to nie obywatel nie czlowiek? Gdzie tu jest sprawiedliwosc?

 • ojciec_belzebub

  Oceniono 7 razy 7

  Wykrywalność "przestępstw" poszybuje w statystykach, że hej! Jeszcze dołóżcie milicji karanie mandatami dzieci w piaskownicach za rozsypywanie piasku. I za bieganie też. Ale wiem, wszystko po kolei, wszystko jeszcze przed nami.

 • stachud

  Oceniono 7 razy 7

  A co z opodatkowaniem tacy? Kościelne święte krowy dalej będą doić ludzi?

 • remo29

  Oceniono 6 razy 6

  Heh, będą tropić paragony, opozycję, pilnować płotów, pomników, wycinac konfetti, tylko sił i czasu na łapanie złodziei zabraknie. Trzeba będzie do policji łapanki robić, bo chętnych już nie ma, a tu więcej i więcej potrzeba.

 • judas1

  Oceniono 6 razy 6

  Komuno wróć! Policyjne państwo...już niedługo

 • keriru

  Oceniono 6 razy 6

  To teraz będą, żołnierzami wyklętymi :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX