Gazeta.pl Next >  Biznes >  Popularne leki wycofane z obrotu. Sprawdźcie, czy macie je w swoich apteczkach

Popularne leki wycofane z obrotu. Sprawdźcie, czy macie je w swoich apteczkach

A A A
Apteka

Apteka

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, z obrotu na terenie całego kraju natychmiast mają zostać wycofane niektóre serie leków Amol, Etopiryna Extra oraz Ambroksol.

W przypadku przeciwbólowej Etopiryny Extra chodzi o tabletki o numerze serii 11116, z datą ważności do 30 listopada 2019 r. Powodem wniosku spółki Polpharma S.A do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofanie leku z obrotu jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją, w zakresie parametru „substancje pokrewne”.

Z obrotu, decyzją GIF, ma zostać wycofana też seria leku Amol o numerze 284523, z datą ważności do października 2018 r. Tutaj przyczyną jest jest wynik poza specyfikacją w zakresie parametru mieszaniny olejków wyrażonej jako aldehyd cynamonowy.  Amol stosowany jest w przypadku dolegliwości trawiennych, niestrawności, czy wzdęć.

Z domowych apteczek należy wyrzucić też syrop wykrztuśny Ambroksol. Chodzi o trzy serie:  335725 z datą ważności do grudnia 2017 r., 346164 z datą ważności do marca 2018 r. oraz 359907 z datą ważności do lipca 2018 r. Przyczyną decyzji o wycofaniu tych serii Ambroksolu jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją w parametrze „zawartość pojedynczego zanieczyszenia”.

Podmiot odpowiedzialny dla felernych serii Ambroksolu oraz Amolu jest Takeda Pharma Sp. z o.o. Spółka informuje, że w obu przypadkach wycofywane serie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjentów. Są jednak wycofywane z aptek i hurtowni, a pacjenci, którzy już je kupili, mogą je zwrócić w trybie reklamacji w aptece na podstawie dowodu zakupu. 

***

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Polecamy
    • Marek Belka, były prezes NBP Marek Belka chwali Mateusza Morawieckiego. "Efekt jest imponujący". Ale widzi też zagrożenie
    • Jabłka są niezmiennie naszym hitem eksportowym Sprzedaż polskich jabłek zawieszona. Problem jest poważny
Komentarze (28)
Popularne leki wycofane z obrotu. Sprawdźcie, czy macie je w swoich apteczkach
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane