Popularne leki wycofane z obrotu. Sprawdźcie, czy macie je w swoich apteczkach

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, z obrotu na terenie całego kraju natychmiast mają zostać wycofane niektóre serie leków Amol, Etopiryna Extra oraz Ambroksol.

W przypadku przeciwbólowej Etopiryny Extra chodzi o tabletki o numerze serii 11116, z datą ważności do 30 listopada 2019 r. Powodem wniosku spółki Polpharma S.A do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofanie leku z obrotu jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją, w zakresie parametru „substancje pokrewne”.

Z obrotu, decyzją GIF, ma zostać wycofana też seria leku Amol o numerze 284523, z datą ważności do października 2018 r. Tutaj przyczyną jest jest wynik poza specyfikacją w zakresie parametru mieszaniny olejków wyrażonej jako aldehyd cynamonowy.  Amol stosowany jest w przypadku dolegliwości trawiennych, niestrawności, czy wzdęć.

Z domowych apteczek należy wyrzucić też syrop wykrztuśny Ambroksol. Chodzi o trzy serie:  335725 z datą ważności do grudnia 2017 r., 346164 z datą ważności do marca 2018 r. oraz 359907 z datą ważności do lipca 2018 r. Przyczyną decyzji o wycofaniu tych serii Ambroksolu jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją w parametrze „zawartość pojedynczego zanieczyszenia”.

Podmiot odpowiedzialny dla felernych serii Ambroksolu oraz Amolu jest Takeda Pharma Sp. z o.o. Spółka informuje, że w obu przypadkach wycofywane serie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia pacjentów. Są jednak wycofywane z aptek i hurtowni, a pacjenci, którzy już je kupili, mogą je zwrócić w trybie reklamacji w aptece na podstawie dowodu zakupu. 

***

Więcej o:
Komentarze (28)
Popularne leki wycofane z obrotu. Sprawdźcie, czy macie je w swoich apteczkach
Zaloguj się
 • tomasz_problem

  Oceniono 6 razy 6

  "Amol stosowany jest w przypadku dolegliwości trawiennych, niestrawności, czy wzdęć."

  Pragnę skorygować - Amol jest używany na wszystko.

 • Andrzej St.

  Oceniono 4 razy 2

  A Goździkowa nic nie mówiła, że nie można.....

 • 09pleione

  Oceniono 1 raz 1

  Rychło w czas ogłosili o wycofaniu amolu. według mnie ta seria jest już przeterminowana. Do dziś w aptekach na pewno nie ma już ani jednej butelki.

 • jaceku65

  Oceniono 1 raz 1

  "...mogą je zwrócić w trybie reklamacji w aptece na podstawie dowodu zakupu..."
  Chyba ich porąbało... Zwrot powinien być możliwy w każdej aptece, bez okazywania paragonu, na koszt producenta. To po pierwsze.
  Po drugie - jaki jest powód wycofania tych leków? Jakie substancje pokrewne?Jakie zanieczyszczenie? Jakie z tego tytułu grożą zagrożenia dla zażywających... Chcę znać odpowiedzi. To miały być leki a nie trucizna!!!

 • generationnext

  Oceniono 1 raz 1

  dobrze, że pigułki PO są bezpieczne. Amol mnie nie interesuje.

 • 1234qwerty

  Oceniono 1 raz 1

  A co z wydaną kasą na te specyfiki ?.

 • jerzysm42

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo słuszna decyzja GIF.
  Koncerny farmaceutyczne produkujące wycofane leki nie opłaciły haraczu Radziwiłłowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX