Chcesz psa? To może kup plastykowego robota. Sony twierdzi, że też można go pokochać

Marcin Kaczmarczyk
Japończycy mogą już składać zamówienia na nowego robota Sony. Nazywa się Aibo, przypomina psa i jest rozwinięciem prostszych modeli, które japoński koncern produkował w latach 1999-2006.

Mózgiem nowego Aibo jest czterordzeniowy, 64-bitowy procesor. Robot-pies wyposażony jest między innymi w cztery mikrofony, dwie kamery, głośnik i kilka czujników – w tym dotykowe i światła. Ma, zamiast oczu, dwa ekrany OLED, które służą do sygnalizowania „psich” emocji. No i oczywiście niewielki ogon, którym może radośnie pomachać.

W urządzeniu zainstalowano moduły Wi-Fi i LTE. Dzięki nim pies-robot może łączyć się ze specjalnym serwisem Sony, z którego będą pobierane udoskonalane wzorce zachowań – budowane w oparciu z kolei o dane, które wszystkie egzemplarze Aibo będą wysyłać do chmury obliczeniowej Sony.

Czytaj też: Chiny mają już więcej superkomputerów od Amerykanów. Polska ma jeden w pierwszej setce najpotężniejszych maszyn.

Aibo występuje na razie tylko w białej wersji, nad swoim „ciałem” ma sporą kontrolę – głową np. może poruszać w trzech płaszczyznach, podobnie łapami. Robo stara się chodzić, biegać i zachowywać jak pies. Potrafi również szczekać.

Zdaniem Sony nowa maszyna będzie starała się odgadywać nasze emocje, Aibo będzie symulowało przywiązanie do członków rodziny i psią miłość. Przebywanie z tym robotem ma nam sprawiać przyjemność.

Baterie robota pozwalają na dwie godziny aktywności. Po tym czasie Aibo musi przez trzy godziny ładować akumulatory.

11 stycznia rozpocznie się sprzedaż robota – na początku tylko w Japonii, gdzie już można go zamówić. Aibo nie jest tani – kosztuje równowartość 1730 dolarów. Do tego nabywcy muszą wykupić trzyletnią subskrypcję na upgrade mechanicznego psa. To kosztuje równowartość 790 dolarów albo 26 dolarów miesięcznie.

Tekst pochodzi z blogu “Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (12)
Chcesz psa? To może kup plastykowego robota. Sony twierdzi, że też można go pokochać
Zaloguj się
 • onkelrobert

  Oceniono 2 razy 2

  Koszty mogą się zwrócić jak wygra na wystawie psów rasowych!

 • e.olsen

  0

  > Chcesz psa? To może kup plastykowego robota. Sony twierdzi, że też można go pokochać

  Ludzkość sięga dna. Jest setki tysięcy/miliony bezpańskich psów/kotów gotowych oddać serce właścicielowi, a oni radzą pokochać metalowo-plastikowe gó...o. Kup dziecku, a stanie się emocjonalnym, zwichrowanym psycholem...

 • menosky

  0

  A czy zdaniem sony można pokochać wibrator?
  No, tyle trzeba się nabiegać, żeby wyhaczyć jego mięsny odpowiednik.
  I żeby nie było, że jestem seksistą. To samo dotyczy dmuchanych lal.

 • elemir

  0

  Są już roboty do seksu, dodajemy do tego odkurzacz sam sprzątający mieszkanie, zmywarki, pralki, kuchenki, lodówki podłączone do smartfona, a na koniec mechanicznego pieska i możemy się cieszyć życiem.

 • Karolina Debicka

  0

  Biedni ci Japończycy. Od miłego, kochającego żywego zwierzaczka wolą plastik i kabelki (upraszczam). Odpadam. Idę przytulić swojego psa. Prawdziwego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX