Gazeta.pl Next >  Biznes >  Nowe zasady w British Airways. Im mniej zapłaciłeś za bilet, tym później wejdziesz na pokład samolotu

Nowe zasady w British Airways. Im mniej zapłaciłeś za bilet, tym później wejdziesz na pokład samolotu

A A A
Samolot linii British Airways/ Fot. CC BY-SA 2.0/ BriYYZ/ Flickr.com

Samolot linii British Airways/ Fot. CC BY-SA 2.0/ BriYYZ/ Flickr.com

Linie lotnicze British Airways od 12 grudnia wprowadzają nowe reguły boardingu. Pasażerowie będą wpuszczani na pokład samolotu w kolejności zdeterminowanej ceną biletu.

Każdy pasażer w British Airways od 12 grudnia będzie przyporządkowywany do jednej z pięciu „grup boardingowych” - oznaczonych numerami od 1 do 5. Numer grupy będzie podany na karcie pokładowej. Im wyższy numer, tym później pasażerowie będą wpuszczani na pokład samolotu.

Zgodnie z nowymi zasadami, najpierw na pokład samolotów wejdą członkowie klubu British Airways o statusie „złotym” oraz podróżującymi w pierwszej klasie (podczas lotów długodystansowych) i w klasie Club Europe podczas lotów krajowych i europejskich. Kolejni do samolotu zostaną wpuszczeni „srebrni” członkowie klubu British Airways (oraz pasażerowie klasy Club World w lotach długodystansowych), potem „brązowi” (oraz pasażerowie klasy World Traveller Plus w lotach długodystansowych), a na końcu pozostali podróżni klasy ekonomicznej. Dodatkowo, dłużej przed krótkodystansowymi lotami poczekają pasażerowie z tej grupy podróżującymi wyłącznie z bagażem podręcznym.

Linie lotnicze tłumaczą, że że tak samo działają m.in. American Airlines czy Qatar Airways, i że grupowanie pasażerów ma na celu usprawnienie procesu boardingu. Planują, aby w celu likwidacji kolejek do bramek przy wejściu do samolotu, już w tym momencie pasażerowie byli przywoływani według grup. W British Airways zapewniają też, iż nowe procedury nie będą dotyczyć m.in. niepełnosprawnych czy rodzin z małymi dziećmi.

Obecnie samoloty linii British Airways w Polsce latają z Warszawy i Krakowa do Londynu, na lotnisko Heathrow.

Decyzja British Airways podzieliła internautów. Jedni dają się przekonać tłumaczeniom British Airways, że nowe zasady boardingu uporządkują cały proces, i że to normalne, iż obecność w klubach członkowskich czy bilet na wyższą klasę dają więcej przywilejów. Inni piszą np. że British Airways wprowadza „klasę dla motłochu”, proponują liniom, aby rozdawały pasażerom kapelusze z numerami i na tej podstawie wpuszczały ich po kolei do toalet, albo ubolewają, że „w czasach równości i różnorodności British Airways przypomina o systemie klasowym”.

***

Polecamy
Komentarze (93)
Nowe zasady w British Airways. Im mniej zapłaciłeś za bilet, tym później wejdziesz na pokład samolotu
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 19 razy 17

  a to ciekawe - zwykle boarding dużego samolotu trwa długo (chyba z godzinę?) - jak latałem kiedyś, to wchodziłem jako jeden z ostatnich, bo wolałem oddychać dłużej świeżym powietrzem

  co za przyjemność jest dłużej siedziec w jednym miejscu?

 • Oceniono 12 razy 8

  teraz ludzie, ktorzy wiecej zaplaca za bilet za kare beda jeszcze musieli dluzej siedziec w niewygodnych fotelach oraz wstawac i przepuszczac pasazerow, ktorym system przydzielil miejsce w srodku lub przy oknie. Jedyny plus jest Taki, ze beda mieli wiecej mozliwosci umieszczenia bagazu podrecznego w schowkach.

 • Oceniono 10 razy 8

  generalnie chyba im pozniej wejde do samolotu tym lepiej. po co mam siedziec od pol godziny i czekac na jakichś ostatnich spóźnialskich. jescze sie zdaze nasiedziec w czasie lotu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane