Brexit już uderza w Brytyjczyków. Londyn właśnie stracił dwie agencje UE. Starała się o nie Warszawa

Negocjacje w sprawie warunków brexitu są wciąż dalekie od ukończenia, ale Bruksela nie czeka na ich efekt. Dwie ważne unijne agencje wyprowadzą się z Londynu, wraz z nimi miasto straci tysiąc dobrze płatnych miejsc pracy.

Chodzi o Europejski Urząd Nadzoru Bankowego i Europejską Agencję Leków. Następców Londynu wybierali unijni ministrowie do spraw zagranicznych. Głosowanie było trudne, bo główni rywale zdobywali tę samą liczbę punktów – Paryż zrównał się z Dublinem w walce o Europejski Nadzór Bankowy, a Amsterdam z Mediolanem w staraniach o Europejską Agencję Leków. Po tym, jak w trzech rundach nie udało się wybrać zwycięzców, trzeba ich było… wylosować.

- Tego nie dałoby się wymyślić, nawet gdyby próbować – opisywał tę kuriozalną sytuację jeden z unijnych dyplomatów, cytowany przez Financial Times.  

Warszawa przegrała w walce o obie agencje

O agencje walczyło wiele państw, w tym Polska. Cztery miasta – Bruksela, Dublin, Warszawa i Wiedeń – złożyły kandydatury na obie pozycje. Za naszą stolicą w walce o agencje ds. leków szczególnie lobbował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który przekonywał, że Warszawa to świetny wybór i jeszcze latem mówił, że mamy szansę wygrać. A Europejska Agencja Leków to łakomy kąsek. W Londynie zatrudniała około 900 osób. To wysoko opłacani specjaliści, którzy, poza atrakcyjną pensją, mogli liczyć także na dodatkowe benefity. Teraz przeniosą się do Amsterdamu, który wygrał i z Warszawą i sześcioma innymi miastami.

Podobnie wygląda to w przypadku Europejskiego Nadzoru Bankowego, bardzo ważnej agencji, która za zadanie ma wdrażanie przepisów regulujących i nadzorujących sektor bankowy w krajach UE. Tu także zatrudnienie znajdują wykwalifikowani pracownicy. W Londynie było to około 170 osób. Nadzór chciało przejąć od Londynu 19 miast. Wielu ekspertów stawiało na Frankfurt, finansową stolicę Niemiec, ale ostatecznie zwyciężył Paryż. Radości nie krył prezydent Francji Emmanuel Macron, który ma ambicje, by to Paryż stał się centrum finansowym UE. Tuż po decyzji unijnych ministrów opublikował tweeta, w którym napisał: „Jest to uznanie atrakcyjności i europejskiego zaangażowania Francji. Jestem szczęśliwy i dumny z naszego kraju”.

Takie agencje to nie tylko atrakcyjne miejsca pracy, ale także na przykład liczne konferencje i seminaria, na które zjeżdżają tysiące ekspertów, którzy wydają pieniądze.

Londyn może stracić dziesiątki tysięcy miejsc pracy

Utrata ponad tysiąca miejsc pracy nie wydaje się zbyt bolesna, ale pojawiają się obawy, że to dopiero początek i może za sobą pociągnąć dalszy odpływ ekspertów z dziedziny bankowości, technologii i nauki. Zresztą, wiele firm już od dawna zapowiada, że po brexicie wyprowadzi z Wielkiej Brytanii, przynajmniej w części. Może chodzić o dziesiątki tysięcy etatów. Takie sygnały płyną przede wszystkim z banków. Według Europejskiego Banku Centralnego, około 50 obecnych w Wielkiej Brytanii banków już rozmawiało z przedstawicielami władz UE na temat relokacji pracowników.  

Wyprowadzka dwóch agencji z Londynu zacznie się najpewniej na początku przyszłego roku – teoretycznie brexit powinien wejść w życie w marcu.

Warszawa jest już siedzibą jednej z unijnych agencji. To Frontex – Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, która w ostatnich latach zmagała się z masowym napływem imigrantów i uchodźców do UE. Niedawno, w lipcu tego roku, Frontex ogłosił, że szuka pracowników, w związku z decyzją o utworzeniu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Zatrudnienie ma wzrosnąć z obecnych około 400 osób do ponad tysiąca do 2020 roku.

+++

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (62)
Brexit już uderza w Brytyjczyków. Londyn właśnie stracił dwie agencje UE. Starała się o nie Warszawa
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 33 razy 23

  Sny o potędze.
  Dopóki będzie rządzić PiS Polska nie dostanie już nic więcej oprócz tego co jej już przyznano bop nikt rozsądny w Unii nie będzie już nic dawać państwu, które ma gdzieś jej prawowicie wydane decyzje. Nawet Orban tego nie robi.
  A potem jest 27:1 i ogłoszone wielkie zwycięstwo moralne Polski.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 19

  Warszawa przegrywa wszystko - bo autochtoni zamiast negocjować i wchodzić w korzystne koalicje, preferują wszystko rozwalać i ze wszystkimi o wszystko się kłócić. Swoją naturalną wścieklicę zwykli nazywać "walką o polskość" ...

 • def11

  Oceniono 18 razy 18

  Po co mają się dwa razy przenosić, skoro polexit na horyzoncie

 • cameel.m

  Oceniono 11 razy 7

  Bo się zaturlam ze śmiechu na śmierć. Za europejską agencją ds. leków lobbował zwolennik klauzuli sumienia dla aptekarzy i zarazem lekarz, który nie wypisał pigułki "dzień po" zgwałconej kobiecie. Dziwne, powinno się udać.

 • notremak

  Oceniono 8 razy 6

  Wielu z ich pracowników to Hindusi i Pakistańczycy. Przecież nie będę ryzykowali przenosi do Wolski, gdzie nazional-katolistische ćwoki łapią za bejsbole na widok ciemniejszego odcienia skóry. Albo słysząc język inny niż wolski (polskim sami władać nie potrafią).

 • freejazzy

  Oceniono 10 razy 6

  To, o czym się zwykle nie mówi to kwestia traktowania mniejszości LGBT przez państwo docelowe, i nie chodzi tylko o samych pracowników agencji co o sprawy dotyczące ich partnerów i rodzin. Takie kwestie były rozważane jeśli chodzi o wybór miasta docelowego, w którym agencja miała by osiąść po przeprowadzce z UK.
  A że u nas "chłopak dziewczyna - normalna rodzina" i "zakaz pedałowania" więc parę być może potrzebnych do wygrania punktów odjęto Warszawie. I nie będzie ani prestiżowych miejsc pracy, ani "licznych konferencji i seminariów, na które zjeżdżają tysiące ekspertów, którzy wydają pieniądze". Będzie za to "normalnie".
  Teraz jest już po herbacie więc niech pan minister Radziwiłł i inni "normalsi" pocałują się sami wiecie gdzie...

 • cjk.5004

  Oceniono 7 razy 5

  Po cholerę nam agencje, oborowa walczy o pomnik JP II. To jest ważne dla katolickich ciemniaków!

 • frodozbagien

  Oceniono 6 razy 4

  He, he. Barany. Zamiast żyć w zgodzie brać ile się da (posady i związaną z nimi kasę), to lepiej kłócić się, zadzierać nosa i zgrywać dziada honorowego i wszystko zwalać na Tuska. Ech, Polaczki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX