Gazeta.pl Next >  Biznes >  Nie będzie komu przyznawać rent? Lekarze orzecznicy nie chcą ujawniać majątków

Nie będzie komu przyznawać rent? Lekarze orzecznicy nie chcą ujawniać majątków

A A A
Stetoskop

Stetoskop

Nowe przepisy zmuszające lekarzy orzeczników ZUS do składania oświadczeń majątkowych powodem do buntu.

Od 1 stycznia 2018 roku Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych grozi paraliż. Do tego czasu oświadczenia majątkowe powinni złożyć zatrudniani przez Zakład lekarze orzecznicy od których decyzji zależą losy setek tysięcy osób ubiegających się o rentę, chcących uzyskać świadczenie rehabilitacyjne lub po prostu wyjechać do sanatorium.

Według "Rzeczpospolitej" z pracy w ZUS może zrezygnować 650 lekarzy, którzy nie chcą składać oświadczeń majątkowych. Lekarze nie zgadzają się z sytuacją, w której ich sytuację finansową (ale także ich współmałżonków) będzie mógł poznać każdy Polak. W ramach oświadczenia, zatrudniony w ZUS lekarz miałby informować o wysokości zarobków w Zakładzie i poza nim.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych płaci lekarzom orzecznikom od 3 do 10 tysięcy złotych miesięcznie, przynajmniej zgodnie ze swoją tabelą wynagrodzeń. Jednak nie jest tajemnicą, że lekarze orzecznicy dorabiają w prywatnych gabinetach czy jako biegli sądowi.

Lekarze orzecznicy mają powody do obaw w związku z obowiązkiem ujawniania majątków. Już teraz nie są specjalnie lubianą grupą zawodową, choćby dlatego, że niezadowolenie z powodu nieprzyznania renty może manifestować się na różne sposoby. Ujawnienie majątków lekarzy orzeczników może zwiększyć niechęć do nich - nawet przy zarobkach z dolnej części zusowskiej tabeli wynagrodzeń wciąż będą zamożniejsi niż znacząca część społeczeństwa.

Rzecznik Centrali ZUS uspokajająco deklarował, że Zakład zbiera informacje i zamierza wypracować rozwiązania, które zabezpieczą sprawność obsługi klientów ZUS. Jeżeli jednak z dnia na dzień zabrakłoby lekarzy orzeczników, należy liczyć się z tym, że ta część działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostanie sparaliżowana. I renty nie dostanie już nikt.

Polecamy
Komentarze (124)
Nie będzie komu przyznawać rent? Lekarze orzecznicy nie chcą ujawniać majątków
Zaloguj się
 • Oceniono 35 razy 19

  Bolszewizm w czystej postaci powiązany z narodowym ultrakatolicyzmem oczywiście popierany przez motłoch który przez całe do niczego nie doszedł i nie dojdzie ale będzie miał uciechę że się gnębi takich co mają więcej. Typowo polska mentalność - byleby inni nie mieli ani żdżbła więcej niż ja.
  Ja też bym natychmiast się zwolnił - co kogo obchodzi co ja mam a czego nie - to wyłącznie moja sprawa a jeżeli do majątku doszedłbym nielegalnie to od wytropienia tego są odpowiednie służby. Wara komuś od naszych pieniędzy bo to jest nasza prywatna sprawa co i ile mamy.
  PIS by najchętniej każdemu obywatelowi przydzielił osobistą kamerę go stale obserwującą żeby wiedzieć w sposób ciągły co robimy i mówimy a niepokornych wsadziłby do więzień najlepiej do końca żywota a najchętniej deportowałby ich za granicę z absolutnym zakazem powrotu.
  Korea Północna w Polsce to szczyt marzeń prezesa - wszyscy w Polsce a najlepiej na całym świecie powinni jedynie oklaskiwać jego genialne posunięcia oraz czcić pamięć jedynego słusznego prezydenta wystawiając mu na każdym rogu pomnik a tych co robią inaczej - wyeliminować.

 • plutoniczna

  Oceniono 19 razy 11

  tego typu oświadczenia majątkowe mają na celu szczucie jednych na drugich.
  nie dziwię się temu buntowi, bo biorąc pod uwagą znaczący wzrost agresji i przemocy w kraju (wzrost o 20% przestępstw z użyciem przemocy za rządów PIS).
  PIS zarządza emocjami i szczuciem jednych na drugich, ale sytuacja wymyka się spod kontroli.

  do stycznia 2018 będzie tyle pożarów, że nie nadążą taczek ładować.

 • Oceniono 18 razy 10

  I nic dziwnego, dzięki bandyckim pomysłom pis każdy będzie miał prawo zajrzeć do kieszeni sąsiada, masa ludzi znajdzie się na celowniku bandytów, którzy np. porwą im dziecko za sowity okup. Mamy patologię u władzy i ta patologia się niestety rozwija.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX