Prof. Leszek Balcerowicz: Ocenianie gospodarki po bieżących wynikach to głupota

Piotr Skwirowski
- Nie należy mylić dobrej sytuacji gospodarczej w danym okresie z polityką gospodarczą - przekonywał w środę, w czasie prezentacji raportu "Perspektywy dla Polski" prof. Leszek Balcerowicz

- Po 1989 r. Polska osiągnęła największy sukces gospodarczy spośród krajów naszego regionu. Rozwijaliśmy się najszybciej - mówił Leszek Balcerowicz, prezentując raport, którego podtytuł to „Polska gospodarka w latach 2015-17 na tle lat wcześniejszych i prognozy na przyszłość”. - Po raz pierwszy od 300 lat zaczęliśmy nadrabiać dystans do państw zachodnich - dodał profesor.

Konferencja w auli głównej Szkoły Głównej Handlowej przyciągnęła wielu ekonomistów, polityków i studentów.  

Zawracanie Polski do czasów PRL i Gierka?

Prof. Balcerowicz mówił, że budowę naszego nowego ustroju oparliśmy na najlepszych wzorcach gospodarczych, które stosują kraje rozwinięte, czyli na wolności gospodarczej, państwie prawa i demokracji. - Dzięki radykalnym reformom zmieniliśmy gospodarkę nakazowo-rozdzielczą z czasów PRL, w normalną gospodarkę wolnorynkową - stwierdził Balcerowicz.

Jego zdaniem obecny rząd zawraca nas z tej drogi. - Obecny rząd przypisuje sobie efekty silnej koniunktury gospodarczej w Europie, wykorzystując dobre czasy do rekordowego zwiększania wydatków socjalnych zamiast reform i konsolidacji finansów publicznych. W efekcie, w trakcie dwóch lat rządów PiS, Polska zanotuje najszybszy przyrost długu publicznego wśród wszystkich państw członkowskich UE, coraz bardziej wyczerpując przestrzeń fiskalną na wypadek przyszłego odwrócenia koniunktury światowej - stwierdził profesor.

Przekonywał, że nigdy nie należy oceniać rządzących na podstawie bieżących wyników gospodarczych. - To głupota - mówił. Tłumaczył, że dobrej sytuacji gospodarczej w danym okresie nie należy mylić z polityką gospodarczą. - Obecna dobra sytuacja polskiej gospodarki, to zasługa tego, co rząd PiS odziedziczył po poprzednikach i dobrej koniunktury na świecie - przekonywał profesor.

Jego zdaniem dziś mamy do czynienia z wypieraniem bardziej efektywnego sektora prywatnego przez sektor państwowy i powrót do centralnego zarządzania. Wracamy więc do modelu z czasów PRL. Porównania obecnej polityki rządu do tej sprzed 1989 r. pojawiały się zresztą wielokrotnie, w wystąpieniach wielu kilku uczestników konferencji.

Leszek Balcerowicz krytykował obniżenie wieku emerytalnego. Przekonywał, że z jednej strony niesie to ogromne koszty dla finansów państwa, które już wcześniej wymagały naprawy, z drugiej zaś, zniechęca ludzi do pracy. Do tego dochodzi rozdawnictwo publicznych pieniędzy i zadłużanie państwa. – Nie ma kraju, który nie zapłaciłby wysokiej ceny za taką politykę - mówił Leszek Balcerowicz.

Wieszczył, że grozi nam osłabienie wzrostu gospodarczego, a jeśli na to nałoży poważne pogorszenie koniunktury, to wręcz jego załamanie.

Niesatysfakcjonujące tempo gonienia

- Dobrej koniunkturze w gospodarce światowej i rekordowemu wykorzystaniu mocy produkcyjnych w polskim przemyśle towarzyszy niska stopa inwestycji przedsiębiorstw - zwracał uwagę jeden z autorów raportu, prof. Stanisław Gomułka. - Polska jest w niechlubnym gronie pięciu krajów UE, w których inwestycje przedsiębiorstw i gospodarstw domowych były w II kw. 2017 r. niższe niż 2 lata wcześniej - stwierdził profesor.

Tymczasem – jego zdaniem – tempo doganiania krajów zachodnich, w niezwykle silny sposób zależy od udziału inwestycji w PKB. - A nowa doktryna polskiej gospodarki, którą mamy od dwóch lat, bardzo promuje wzrost konsumpcji, nie zaś inwestycji - zwracał uwagę Stanisław Gomułka.

Także on mówił o obniżeniu wieku emerytalnego i programie 500+. Jego zdaniem zniechęcają one ludzi do pracy. - To, plus demografia, przekłada się negatywnie na podaż pracy – stwierdził profesor.

Jego zdaniem będzie to największym zagrożeniem dla Polski w najbliższych 20-25 latach. - Grozi nam, że zatrzymamy się na niesatysfakcjonującym poziomie gonienia krajów Zachodu - ostrzegał Stanisław Gomułka.

Wielka luka inwestycyjna

- Już za poprzednich rządów mieliśmy niski poziom inwestycji. W ciągu ostatnich dwóch lat to się jednak pogłębiło - mówił ekonomista Aleksander Łaszek.

Przekonywał, że przedsiębiorcy prywatni wstrzymują się z inwestycjami pomimo silnego popytu, ze względu na rosnącą nieprzewidywalność zmian prawnych, szczególnie podatkowych. Jego zdaniem to zawsze przeszkadzało biznesowi, ale teraz uległo nasileniu. - Rząd PiS pobił tu rekordy. Gwałtownie wzrosła niepewność prawa - ocenił Aleksander Łaszek.

Zwrócił uwagę na podatki sektorowe, które uderzają w coraz to nowe branże, m.in. w banki, handel, apteki. – Taki podatek może pojawić się w dowolnej branży. To utrudnia oszacowanie rentowności przedsięwzięcia. I zniechęca do inwestowania - mówił ekonomista.

Jego zdaniem na to nakłada się jeszcze polityka rządu nastawiona na wypychanie sektora prywatnego przez państwowe firmy i instytucje.

- Szacujemy, że łącznie w 2017 r., luka w inwestycjach przedsiębiorstw prywatnych i gospodarstw domowych, powstała na skutek nieprzewidywalnej polityki rządu, wyniesie między 30 a 40 mld zł - stwierdził Aleksander Łaszek.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (70)
Balcerowicz: Ocenianie gospodarki po bieżących wynikach to głupota
Zaloguj się
 • pietrix79

  Oceniono 13 razy 7

  O już uznane orły ekonomiczne z internetu oceniają zasługi i winy innych. Znają się na wszystkim lepiej, niż uznane przez cały świat autorytety, którym zarzucają błędy i brak wiedzy... Serio? Co za bufonada ludzie! Jak się latami pracowało na odpowiednich stanowiskach, to jednak wiedzę się posiada choćby z doświadczenia (choć w przypadku osób występujących w artykule - ich wiedza ma szersze podłoże i co za tym idzie uznanie wśród fachowców). Pan Balcerowicz wie co mówi. Wiele osób potwierdzi jego tezy i nie dlatego że są kumplami z uczelni Sorosa (o matko co za głupi argument!), czy że karierę rozpoczynał w PRL! Wiele osób starszych niż 40 lat zaczynała kariery w czasach PRL. Czy to znaczy, że dorobek każdego z nich jest nic nie warty? Zawiść wam rozum przesłania i tyle!

 • kawabis

  Oceniono 3 razy 3

  "W latach 1978–1980 pracował w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR, gdzie zajmował się problematyką urynkowienia gospodarki socjalistycznej", chyba wie co mówi, fachowiec.

 • m78k

  Oceniono 5 razy 3

  "Ocenianie gospodarki po wynikach to głupota" - Balcerowicz to jedna wielka głupota!

 • 40pac

  Oceniono 7 razy 3

  No niby taki madry ,a nie kuma!!! Cud? A ukraince juz go nie chca ?ha ha ha

 • optymistaa43

  Oceniono 7 razy 3

  PiSdwieckie metody i tragedia Polski robi sie niebezpieczna dla nas wszystkich.

 • qawsedrftg

  Oceniono 7 razy 3

  Jak tam sukcesy Profesora na wolnej i demokratycznej Ukrainie? Podobno oligarchowie puszczeni z torbami a społeczeństwu żyje się świetnie? Masowa imigracja na Ukrainę po reformach Leszka, każdy chce tam pracować!

 • gmsaxz

  Oceniono 11 razy 3

  Wygląda na to, że Polakowi z PiS nie wystarczy, że widzi gałąź na wysokości łba. Ponieważ się nie schyli i ta gałąź go walnie go w głowę, to wtedy wrzeszczy: SPISEK!

 • Oceniono 4 razy 2

  A profesor gdy byl ministrem to jak ocenial jezeli nie po wynikach i wskaznikach ? Z fusow ?
  W SGH tego uczy ? I juz nie trzeba liczyc wskaznikow i bawic sie w ekonometrie ?
  Zaskakujace , tyle lat tkwilem w bledzie...

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 4 razy 2

  aha...
  to teraz już wiem co mam myśleć.
  o dzięki ci panie, że zszedłeś ze swojej wieży z kości słoniowej i raczyłeś oświecić nas - maluczkich.
  teraz już będziemy wiedzieli, że jak jest dobrze, to jest źle, a jak jest źle to też jest źle (no chyba, ze jest dobrze, bo "u sterów" są co, których "professore" namaścił i to on ustali jak jest).

  wie pan co panie balcerzak?
  nie jest grzechem mylić się, grzechem jest trwanie w błędzie.
  a u pana dochodzi do tego jeszcze zła wola, którą jest pan wypełniony po kokardy...
  jest pan doktrynerem - neoliberałem, a to żałosna i do tego już niemodna i nieaktualna kombinacja.
  trochę jak fryzura na czeskiego hokeistę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX