Na emeryturę odchodzi znacznie więcej osób niż rząd się spodziewał. W budżecie może być problem

Rafał Hirsch
"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że po obniżeniu wieku emerytalnego o wcześniejszą emeryturę zgłosiło się już więcej osób niż rząd prognozował, a kolejne wnioski wciąż napływają. To może znacznie podnieść koszty tego pomysłu dla finansów państwa.

Według "Dziennika Gazety Prawnej" do 21 listopada do ZUS wpłynęło 336,6 tysięcy wniosków od osób, które zostały uprawnione do emerytury po obniżeniu wieku emerytalnego.

To znacznie więcej od prognoz rządu, który oczekiwał, że przesunięcie wieku emerytalnego zwiększy liczbę emerytów tylko o 331 tysięcy do końca tego roku. Co więcej: zdaniem "DGP" codziennie do ZUS wpływa blisko 2 tysiące nowych wniosków.

Jeśli to tempo się utrzyma, to przez 26 dni roboczych, które zostały do końca roku po emeryturę może się zgłosić jeszcze około 40-50 tysięcy osób.

Ministerstwo Pracy uspokaja jednak, że liczba osób, które zgłosiły się po emeryturę nie jest równa liczbie osób, które ją dostają. Niektórzy po złożeniu wniosku nie zwalniają się z pracy, a w efekcie nie można im przyznać emerytury, bo zgodnie z prawem w dniu jej przyznania osoba, która o to wnioskuje nie może być nigdzie zatrudniona. Taka sytuacja dotyczy aż 46 tysięcy osób, które złożyły wniosek o emeryturę.

Nawet jednak uwzględniając to zastrzeżenie, faktem jest, że ludzi, którzy idą do ZUS po emeryturę jest więcej niż zakładano, a więc ZUS może z tego powód ponieść większe koszty. "DGP" cytuje jednego ze swoich rozmówców, który twierdzi, że prezes ZUS w rozmowach z rządem mówiła o tym, że obniżka wieku emerytalnego może w ciągu czterech lat kosztować łącznie aż 50 miliardów złotych.

To z kolei może oznaczać większe obciążenie dla budżetu państwa, który co roku musi zasypywać dziurę w finansach ZUS. Dziś nie jest to problemem, bo mamy rozpędzoną gospodarkę. Dzięki dobrej koniunkturze wpływy z podatków do budżetu i ze składek do ZUS są wyjątkowo duże. Kiedy jednak koniunktura się popsuje (a kiedyś w końcu to nastąpi) wyższe koszty w ZUS zostaną i wtedy dziurę w systemie emerytalnym zasypać będzie znacznie trudniej.

Kwota wolna powinna być znacznie wyższa. Ale PIS nie ma pieniędzy

Więcej o:
Komentarze (123)
Na wcześniejszą emeryturę odchodzi znacznie więcej osób niż rząd się spodziewał. To może wywołać problem w budżecie
Zaloguj się
 • wolverine_14

  Oceniono 32 razy 30

  Przecież to było wiadomo od samego początku, że praktycznie każdy kto będzie mógł, to wystąpi o emeryturę. Skoro można pracować i dostawać emeryturę, to sensu odkładania przejścia na emeryturę jako tako nie ma (poza może grupami uprzywilejowanymi).

 • apm1947

  Oceniono 31 razy 25

  Proponuję następną głupotę : " 500+ na każdą nie pracującą matkę" i budżet padnie ale PiS wygra wybory.

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 28 razy 24

  Ale to chyba o to chodziło, czyż nie? Człowiek żyjący z pieniędzy państwa jest zawsze bardziej skłonny do głosowania na aktualny rząd.

 • 174pit

  Oceniono 12 razy 12

  Zastanawiam się skąd to zdziwienie ilością chętnych do przejścia na emeryturę?
  Przy feudalno-pańszczyźnianych stosunkach pracy panujących w Polsce było pewne, że skorzysta każdy, kto tylko będzie mógł.

 • stef0909

  Oceniono 14 razy 12

  Normalni wiedzieli że rozdawanie to klęska ale normalni inaczej klaskali!!!

 • def11

  Oceniono 12 razy 10

  Jaki problem, pożyczą, zagranica jeszcze pożycza, nikt tak szybko nas zadłużał, oprocentowanie obligacji należy już do najwyższych w europie, azymut Grecja, "Polska w ruinie" i "damy radę" obiecali, ja im uwierzyłem

 • tilow3

  Oceniono 8 razy 8

  Wystarczy nie kraść! pisowcy! to chyba wasze słowa i Adriana. Adrian zresztą też błysnął, że "jeśli ktoś mówi, że się nie da, to kłamie. Pieniędzy jest pod dostatkiem, tylko dojna zmiana nie chce ich oddać" to jak to jest pisowcy? dojnej zmianie patronujecie? a emerytom zabieracie? nieładnie!

 • norbertrabarbar

  Oceniono 8 razy 8

  PiS zrujnuje Polskę tylko po to żeby utrzymać się przy korycie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX