NBP ostrzega przed nowym inwestycyjnym hitem. "Może funkcjonować jak piramida finansowa"

NBP nie ma nic przeciwko korzystaniu z technologii blockchain. Sugeruje jednak ostrożność, podobnie jak rząd. Przed Bitcoinem i innymi kryptowalutami mocno ostrzega za to Związek Banków Polskich.

Posiedzenie sejmowej komisji finansów dotyczyło w czwartek rozwoju kryptowalut, z których najbardziej znaną jest Bitcoin. Oprócz posłów obecni byli także przedstawiciele rządu, NBP, KNF i Związku Banków Polskich.

Piotr Wiesiołek, 1-szy zastępca prezesa NBP przypominał posłom, że bank centralny wraz z KNF wydały w lipcu ostrzeżenie przed kryptowalutami w związku z ich gwałtownym rozwojem. Zdaniem  Wiesiołka kryptowaluty (w tym Bitcoin) łatwo mogą stać się przedmiotem kradzieży, łatwo też stracić wszystkie zainwestowane środki, gdyż nie są one objęte gwarancjami BFG. Jego zdaniem kryptowaluty mogą też funkcjonować jak piramida finansowa, a poza tym  nie są w Polsce pieniądzem, bo jedynym emitentem środków płatniczych w Polsce jest Narodowy Bank Polski.

Co ciekawe, I zastępca prezesa NBP zaznaczył przy tym, że bank centralny nie ma nic przeciwko korzystaniu z nowoczesnych technologii takich jak blockchain (na której oparte jest funkcjonowanie Bitcoina). Technologia blockchain pozwala na wysoki poziom szyfrowania transakcji, tak wysoki, że jak zauważyła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz do złamania zabezpieczeń trzeba byłoby mieć olbrzymią moc obliczeniową.

Zdaniem wiceminister, zalety kryptowalut, to „prostota i obniżenie kosztów transakcji”. Jednak zalety nie mogą przesłaniać zagrożeń wśród których Jadwiga Emilewicz wymieniła problem z określeniem realnej wartości kryptowaluty. Dla przedstawicieli rządu problemem jest też anonimowość związana z wirtualnymi walutami. Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego MF Filip Świtała zaznaczył, że resortowi finansów zależy na transparentności danych, której kryptowaluty nie zapewniają. Dlatego Ministerstwo Finansów ocenia je umiarkowanie negatywnie.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz przestrzegał z kolei, że na rynku kryptowalut dojść może niedługo do „gwałtownych korekt”. Nawiązał tym samym do gwałtownej zmienności kursów wirtualnych walut, które potrafią z dnia na dzień tracić lub zyskiwać po kilkadziesiąt procent wartości wyrażonej w realnych walutach.

Bitcoin i inne krytpowaluty wzbudzają poważne kontrowersje nie tylko w Polsce. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegła parę dni temu przed ICO (Initial Coin Offering), w związku z licznymi możliwymi nadużyciami, przed którymi ostrzegają nawet twórcy już istniejących kryptowalut.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (47)
Narodowy Bank Polski ?Kryptowaluty mogą być jak piramida finansowa?
Zaloguj się
 • minkat

  Oceniono 12 razy 6

  genralnie jezeli cos jest w stanie wystrzelic jak bitcoin, to rownie dobrze moze szybko upasc. mozna na tym zarobic jak sie ma zbedne pieniadze, ktore mozna stracic, ale inwestowanie dorobku zycia w bitcoiny jest glupie.

  bitcoin to banka spekulacyjna. jak ta internetowa sprzed lat kilkunastu.

 • oyayebye

  Oceniono 5 razy 5

  Zebrała się zgraja nierobów i ostrzegają. Jakoś przed nimi nikt nas nie ostrzegał.

 • SZCZERZO KŁY

  Oceniono 6 razy 4

  Oczywiscie że bankowcy protestują. Ktoś odkrył sposób na szybki zarobek na frajerach I zabiera im "pieniążki" które zwykle zabierali banksterzy. Frankowicz który kupił bitcoiny nawet rok temu ma niezłe źródło na spłatę kredytu.
  Po prostu jedna piramida finansowa użala się że inna piramida finansowa zabiera im klientów.

 • klkww

  Oceniono 8 razy 4

  Wniosek prosty: trzeba się śpieszyć z zakupem Bitcoinów.

 • wolktm

  Oceniono 3 razy 3

  Mysle ze bitcoin dopiero zaczol zyskiwac na wartosci. powody sa 2.
  - Rozwiazuje problem przesylu pieniedzy miedzy stronami ktore nie sa zainteresowane kontrola panstwa a dzieli je dystans geograficzny. Szczegoly pozostawiam wyobrazni czytajacego ;) Mowimy tu o poteznym rynku wartym setki miliardow dolarow.
  - Bedzie ich okreslona ilosc- 21 000 000. kazdego bitkoina mozna dzilic na 10 000 000 santoshi (santoszi). A wiec podaz jest ograninczona i nie da rady ich "dodrukowac".

  Do niebezpieczenstw zaliczam:
  - forki - powoduja niepewnosc i zwiekszaja ryzyko
  - interwecje panstw - panstwa uwazaja Kryptowaluty za niebezpieczenstwo bo wymykaja sie one tak mozolnie budowanemu systemowi kontroli przeplywu pieniedzy co ma znaczenie miedzyinnymi dla systemu podatkowego z ktorego panstwa zyja. Nie sadze jednak aby panstwa daly rade, raczej dojdzie do jakiegos kompromisu, bo zawsze znajdzie sie jakies male panstwko ktore sobie chetnie dorobi zezwalajac na uzycie kryptowalut.
  - info o piramidach to oczywista bzdura (patrz powyzej), niemniej jednak czeka nas nie jedna powazna korekta.

 • mg_40

  Oceniono 9 razy 3

  Bitcoin skończy jak dotcomy kilkanaście lat temu. Wyparuje z niego większość wartości. Docelowo przestanie istnieć

 • nowak72

  Oceniono 3 razy 3

  Po weekendzie skokowy wzrost o ponad 17%... na razie fryzjerzy jeszcze nie mówią o kupowaniu ale kto wie...

 • tytus.k

  Oceniono 4 razy 2

  Bardzo możliwe, że rynek BTC czeka głeboka korekta. Potężnych spadków było już w 8-letniej historii BTC kilka (o czym 95% komentujących nie ma pojęcia). Bardzo możliwe, że inwestowanie w tej chili w niego to najgorszy pomysł. Bardzo możliwe, że BTC zostanie zastąpiony inną, doskonalszą kryptowalutą - np. Dash (dla przykładu). Lecz mówienie o kryptowalutach jedynie pod kątem spekulacji czy wręcz traktowanie ich jako przejściową "bańkę" to po prostu nieporozumienie, wynikające z ignorancji. Dla kogoś, kto chciałby wiedzieć "o co w tym chodzi" - w skrócie. Osiągniecia matematyki (kryptografia asymetryczna) i informatyki (technologia blockchain) spowodowały, że możliwe stalo się nader bezpieczne i łatwe przechowywanie i przesyłanie wszelkich danych, korzystajac z rozproszonych baz danych. Ma to gigantyczne konsekwencje: 99% z nich nie jesteśmy zapewne dziś przewidzieć. Najogólniej - eliminuje to potrzebę istnienia tzw. "zaufanej trzeciej strony". W finansach oznacza to po prostu tyle, że banki staną sie zbyteczne - przynajmniej w ogromnej części ich dzisiejszych funkcji. Wielu (łacznie z bankowcami) uświadamia sobie juz tę cechę blockchaina i konsekwencje jego stosowania, nawiasem mówiąc stąd ogromnie negatywne i wytłumaczalne opinie bankowosci o świecie krypto. Lecz pewnych rzeczy, raz odkrytych, nie da się z powrotem "zakryć". Ponieważ sfera bankowości odgrywa ogromna rolę w naszym życiu, zmiany wstrząsną zapewne podstawami obecnej gospodarki. Ciekawych odsyłam do książki "The Denationalization of Money" Friedricha Hayeka, w której przedstawił on koniecznosć odejscia od pieniądza emitowanego jedynie przez narodowe banki centralne. Książka pisana była w 1976 roku, nie istniały wtedy skuteczne narzędzia, umożliwiające odejście od "klasycznych" walut. Cóż, dziś zaistniały i musimy mieć tego świadomość. Bitcoin to zapewne pierwsza jaskółka nadchodzących zmian, moze przedwczesna, może niedoskonała - ale zmiany które nastąpia niebawem będż miały bez porównanie większy kaliber niż gwałtowny wzrost kursu pewnej kryptowaluty. Warto rozumieć co się dzieje.

 • allegropajew

  Oceniono 2 razy 2

  Z BTC jest w PRL-u bis pewien problem. Od jego wymiany na dobra fizyczne płaci się podatek dochodowy podług skali. Od 2014 r. Unia ZAKAZAŁA naliczanie VAT-u, czyli W PEWNYM SENSIE NAKAZAŁA traktować BTC jak walutę. Ale jeszcze nie ma dyrektywy powodującej, że to naprawdę będzie waluta i osoby fizyczne nieprowadzące będą ją sobie mogły wymieniać jak EUR na PLN. W dodatku nasz UE wymaga zapłaty podatku od zbycia, ale nie akceptuje kosztów nabycia.

  Unia krzywi się na anonimowość. Ale ja nie mam nic przeciwko temu, bym mógł wymieniać w kantorach bankowych podpisując transakcje swoim dowodem osobistym w postaci klucza prywatnego.

  Oczywiście z kantorem banku centralnego też byłby mały problem, bo mógłby nie mieć co sprzedawać!!!!! Ale to właśnie jest w BTC GENIALNE -- nie da się dodrukować!!!!

  Oczywiście można grać, ale to wszystkim można, najlepiej teraz złożami Helu 3 na Księżycu.

  Gościula

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX