Kontrowersyjny glifosat pozostanie w użyciu. Niemcy zmienili zdanie. "Europejczycy zostali zdradzeni"

Andrzej Mandel
Prawdopodobnie rakotwórczy środek chwastobójczy pozostanie w użyciu na terenie Unii jeszcze co najmniej pięć lat. Polska była za.

W poniedziałek, państwa członkowskie Unii Europejskiej uznały jednak, że należy odnowić licencję na używanie środków zawierających glifosat na kolejne pięć lat. Zakończyło to długi spór o stosowanie tej substancji ciągnący się od wielu miesięcy. Decyzję należało już podjąć, gdyż w grudniu wygasa 10-letnie pozwolenie na stosowanie glifosatu na terenie UE. Państwa członkowskie przedłużyły ją o 5 lat. Za było 18 państw członkowskich w tym Polska, a podjęcie decyzji umożliwiła zmiana zdania przez Niemcy.

Kontrowersje wokół glifosatu, produkowanym przez Mosanto (i obecnym we flagowym herbicydzie Mosanto - Roundapie) zaczęły mocno narastać po ogłoszeniu w marcu 2015 roku przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) informacji, ze substancja ta jest „prawdopodobnie rakotwórcza u ludzi”. Co prawda nie oznacza to jeszcze, że tak jest (tylko że tak być może), ale i tak pobudziło to do działania organizacje ekologiczne. Dotychczasowe badania przeprowadzane na zlecenie UE nie wykazały jednak zależności między glifosatem, a nowotworami u ludzi. Zarówno ECHA (Europejska Agencja Chemikaliów) jak i EFSA (Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności) nie stwierdziły, by taki związek istniał.

Glifosat powszechny w rolnictwie

Glifosat stosuje się powszechnie w rolnictwie i nie tylko. Jest to aktywny środek chwastobójczy. W Polsce nie ma większych ograniczeń w jego używaniu, ale np. Francja i kilka innych krajów UE aktywnie sprzeciwiających się przedłużeniu pozwolenia na jego stosowanie, i już wprowadziły znaczące ograniczenia  w stosowaniu substancji na obszarach miejskich np. w parkach. W Belgii od 1 czerwca obowiązuje zakaz sprzedaży tej substancji osobom fizycznym oraz firmom bez odpowiedniej licencji.

Zmiana zdania przez Niemcy nie spodobała się politykom niemieckiej SPD. Co może mieć znaczenie w kontekście trwających negocjacji nt. stworzenia nowego rządu. Wiceprzewodniczący SPD Ralph Stegner uznał, że minister rolnictwa Christian Schmidt (CSU) powinien był wstrzymać się od głosu.

Rolnicy się cieszą. Ekolodzy: Europejczycy zostali zdradzeni

Decyzja państw członkowskich podoba się organizacjom rolników. Producentom żywności zależy na tym, by można było nadal stosować glifosat do ochrony roślin.

Oczywiście przeciwne zdanie mają ekolodzy, którzy uważają, że „Europejczycy zostali zdradzeni przez tych, którzy powinni ich chronić”.

Glifosat produkowany jest i stosowany od 40 lat.

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (128)
Kontrowersyjny glifosat pozostanie w użyciu. Niemcy zmienili zdanie
Zaloguj się
 • letofon

  Oceniono 35 razy 17

  Niemcy zmienili zdanie,a czemu by nie. Wszakże niemiecki koncern [ Bayer] będzie właścicielem Monsanto już niedługo. Czyli producenta tego preparatu. Był jankeski to był be, ale niemiecki będzie cacy.:)

 • jaroslaw511

  Oceniono 25 razy 7

  Koncern nazywa się MONSANTO. Produkt należałoby , waszym zdaniem, wycofać z obrotu powodu plotki
  i pseudoekologicznej histerii ??! Ten koncern ma bardzo mroczna historię, a Roundap budzi wiele kontrowersji, ale powinny tu decydować wyniki bezstronnie i rzetelnie przeprowadzonych badań naukowych.

 • dbs2004

  Oceniono 20 razy 4

  To nie mityczni "ekolodzy", ale konsumenci są tu stroną przegraną. No i to gadanie, że to do ochrony roślin ? Żeby tylko - proszę poczytać o tzw desykacji, o tym, że glifosat jest już powszechnie zauważany w moczu i krwi, choż przedtem bajka głosiła, że "ulega biodegradacji" czyli w domyśle rozkłada się niczym kamfora w czasie orkanu Ksawery, teraz wersja obowiązująca, że niczym kiedyś dym papierosowy przez płuca tak glifosat przepływa przez ludzkie nerki i inne organy i może szkodzi, może nie, ale chyba płynie jak górski strumyczek wśród kamieni i choć rośliny zabija to ludzkie narządy łagodnie pieści.

 • 1234qwerty

  Oceniono 4 razy 4

  STARA PRAWDA KTO SMARUJE TEN JEDZIE.

 • balbinacorobisz

  Oceniono 12 razy 4

  Przepraszam, a od ilu lat glifosat jest używany ? I do tej pory nie ma jednoznacznych i powtórzonych badań udowadniających jego rakotwórcze działanie ? Ja na przykład słyszałem, że przy pierwszym stosunku nie można zajść w ciążę.

 • justas32

  Oceniono 7 razy 3

  Polsce rak nie przeszkadza - ani w powietrzu, ani w węglu, ani w pestycydach. Rak to wymysł lewaków ... :-)

 • prinsik

  Oceniono 5 razy 3

  Oczywiście to leży całkowicie w interesie Polski.
  Im więcej raka, tym więcej śmierci, a przede wszystkim bardzo wymierne oszczędności w ZUSie.
  Miejmy nadzieje, że najpierw to dotknie gnidy, które to używają i parszywych bydlaków, którzy byli na tak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX