Via Baltica o krok bliżej. Wiadomo, kto wybuduje ważne odcinki drogi ekspresowej S61

W białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnięto przetarg na projekt i budowę fragmentu drogi ekspresowej S61 pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Łomżą, o długości ponad 36 km.

Przetarg dotyczył dwóch odcinków:

 • od Ostrowi Mazowieckiej (węzeł „Podborze” na S8) do węzła „Śniadowo” - odcinek o długości 19,46 km. W ramach odcinka powstanie też węzeł „Komorowo”

 • od Śniadowa do węzła „Łomża Południe” – 16,95 km.

Wartość obu kontraktów budowlanych wyniesie blisko 860 milionów złotych. Przetarg na pierwszy odcinek, z ceną ok. 479 mln zł, wygrało polsko-hiszpańskie konsorcjum firm RUBAU POLSKA i CONSTRUCCIONES RUBAU. Krótszy odcinek zaprojektuje i wybuduje z kolei polska spółka Polaqua. Tu oferta cenowa wyniosła prawie 380,5 mln zł.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych. Zadaniem wyłonionych w przetargu wykonawców jest wykonanie projektów budowlanych i złożenie wniosków o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla całego zadania, a potem wykonanie inwestycji.

Oba odcinki będą miały po dwa pasy ruchu w każdą stronę.

S61 to część Via Baltica

Droga ekspresowa S61 to część tzn. Via Baltica z Warszawy, przez Litwę i Łotwę, do Estonii. W Polsce Via Baltica z Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej pobiegnie drogą S8, a dalej do granicy z Litwą do Budziska drogą S61.

O ile cały fragment S8 z Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej powinien być gotowy w 2018 r. (na razie w użytkowaniu są tylko niektóre fragmenty), o tyle całością S61 aż do granicy z Litwą kierowcy pojadą prawdopodobnie dopiero w 2021 r. Aktualnie gotowe są tylko obwodnice Augustowa, Szczuczyna i Stawisk, w realizacji jest obwodnica Suwałk i fragment drogi dalej do granicy w Budzisku.

Na początku listopada otwarto oferty na fragment od Szczuczyna do Raczek - łącznie 66 km. W drugiej połowie października rozstrzygnięto z kolei przetargi dla odcinków od węzła „Łomża Południe” do węzła „Łomża Zachód”, od węzła „Kolno” do węzła „Stawiski” oraz od węzła „Stawiski” do Szczuczyna. To oznacza, że jedynym fragmentem S61, na którym trwa jeszcze procedura przetargowa, jest odcinek od węzła „Łomża Zachód” do węzła „Kolno”.

S61 w woj. podlaskimS61 w woj. podlaskim źródło: GDDKiA

 ***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (18)
Via Baltica o krok bliżej. Wiadomo, kto wybuduje ważne odcinki drogi ekspresowej S61
Zaloguj się
 • u_bolt

  Oceniono 10 razy 4

  Via Baltica jak via Baltica. Najważniejsze to jednak cel żeby biskup łomżyński nie gubił amortyzatorów w swym super Volvo XC60 rocznik 2017 gdy będzie nim podróżował do stolicy i dalej do Częstochowy. .

 • andrzejbak

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego ta S-61 zawraca w kierunku na Białystok do węzła Podborze zamiast iść 10 km dalej na zachód od Ostrowi Maz. w kierunku na Warszawę ??? (byłby zysk 15 km dla jadących do Warszawy z Suwałk.)

 • republika-marzen

  Oceniono 8 razy 2

  Może ktoś mi wytłumaczy dlaczego w Polsce tzw. drogi szybkiego ruchu są tak "powykręcane" i prowadzą od wsi do wsi. Przecież dla kierowców to są MILIONY dodatkowych kilometrów.

 • re_x

  Oceniono 4 razy 2

  idiotyzm!nawet na mapce widać ,że naturalną (najkrótszą) drogą jest połączenie Augustów , dalej Białystok, Bielsk...

 • adamspzoo1

  0

  U was w Polsce to bogactwo ze stac was na taka malo potrzebna droge,jeszcze jakims dziwnym szlakiem bo wyglada lepiej i taniej Suwalki z Bialym polaczyc ta Ska...a najciekawsze ze buduja to a mnostwo innych super waznych drog brak

 • speedle

  0

  hmm jakoś nie widzę żeby ceny kontraktów budowlanych spadły za dobrej zmiany. Czyzby nikt wczesniej nie kradł? A może kradną teraz Ci którzy krzeczeli że wystarczy nie kraść?

 • cezar85

  Oceniono 6 razy 0

  a ile chce gosiewska?

 • ferdkiepski

  0

  Planują dodatkowy podatek na produkty zawierające cukier i sól. No to ile będzie kosztował czysty cukier i czysta sól ?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX