Reuters: Uber 1,46 mld dol pod kreską. Kolejny kwartał na minusie, choć klientów więcej

Robert Kędzierski
Uber zwiększa przychody, ale zamiast zyskiwać traci. I to coraz więcej.

Agencja Reutera dotarła do nieoficjalnych danych finansowych Ubera. Amerykańska spółka nie jest notowana na giełdzie, dlatego nie musi publikować swoich wyników. Znalazły się jednak w w dokumentach Softbanku, wielkiego japońskiego koncernu wielobranżowego, który wraz z grupą Dragoneer Investment Group kupił, za nieco ponad 1 mld dol. 13 proc. akcji globalnej firmy taksówkowej.

Wyniki Ubera nie są najlepsze. Pomimo zwiększenia w III kw. b.r. przychodów z 1,6 mld dol. do 2 mld dol. (o 14 proc.) spółka wykazała stratę. Wyniosła ona aż 1,46 mld dol., czyli znacznie więcej niż w poprzednim kwartale, w którym strata wyniosła 1,06 mld. 

Najprawdopodobniej w związku ze zwiększeniem straty oferta Softbanku skierowana do obecnych akcjonariuszy spółki zmieniła się. W wezwaniu pojawia się kwota 32 dol., czyli o 32 proc. mniejsza niż w ostatniej wycenie - wyjaśnia Puls Biznesu. 

Czarne chmury nad Uberem

Jedna z najbardziej innowacyjnych i przebojowych firm nowych technologii od miesięcy boryka się z różnego rodzaju kryzysami. Doprowadziły one ostatecznie do osłabienia pozycji Travisa Kalanicka, założyciela spółki. W październiku rada dyrektorów Ubera nie tylko zgodziła się na sprzedaż akcji Softbankowi. Doprowadziła również do zrównania praw przysługujących ze wszystkich akcji Ubera. Do tej pory część akcji, ta którą posiadali jej pierwsi inwestorzy i założyciele – w tym Travis Kalanick – była uprzywilejowana. Dawały więcej głosów na zebraniach akcjonariuszy i w radzie dyrektorów – pozwalały więc kontrolować spółkę.

Czytaj też: Wszystkie grzechy i problemy Ubera. Lista jest długa. 

Kilka dni temu informowaliśmy też o ataku cyberprzestępców, który władze Ubera ukrywały przed odpowiednimi władzami. W październiku zeszłego roku doszło  kradzieży danych 57 mln klientów i kierowców i klientów. Uber zapłacił okup, by przestępcy nie sprzedawali na czarnym rynku wykradzionych rekordów. Firma musi się teraz jednak liczyć z karą nałożoną przez amerykańskie władze za ukrywanie incydentu. 

Sytuacja Ubera w Polsce dla odmiany poprawia się. Firma zanotowała o 20 proc. więcej użytkowników. Z taksówki, którą zamawiać można smartfonem korzysta w Polsce już ponad milion osób - donosi Money.pl.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (9)
Reuters: Uber 1,46 mld dol pod kreską. Kolejny kwartał na minusie, choć klientów więcej
Zaloguj się
 • kuba_wu

  Oceniono 3 razy 3

  To jest dla mnie niepojęte, jak może wykazywać straty firma, która daje apkę i za to pobiera 20% prowizji od każdego kursu, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów, bo te są wyłącznie po stronie "współpracownika Ubera", który de facto sam prowadzi działalność? Infra IT plus tych paru speców nie jest w stanie tyle kosztować!

 • koandre

  Oceniono 2 razy 2

  jedna z najbardziej innowacyjnych i przebojowych firm nowych technologii palenia pieniedzmi w piecu hehe

 • mocno_kwasny

  Oceniono 4 razy 0

  Sytuacja Ubera w Polsce dla odmiany poprawia się. Firma zanotowała o 20 proc. więcej użytkowników. Z taksówki, którą zamawiać można smartfonem korzysta w Polsce już ponad milion osób - donosi Money.pl.

  dobra smarku a teraz podaj DOCHODY z rynku polskiego :-)

 • marekmagada35

  Oceniono 3 razy -3

  Stosowany powszechnie w rolnictwie, a także na działkach i w ogródkach przydomowych Roundap zawiera glifosat. Roundap nie powinien się nazywać preparatem "chwastobójczym", tylko roślinobójczym. Sprzedawany jest jako koncentrat. 1 litr Roundapu rozpuszczany jest w ok. 100 wody. Jest b. silną trucizną. Stosowany nalistnie w postaci areosolu niszczy wszystkie rośliny na które spadnie tylko klika małych kropel tego preparatu. Do niedawna etykiety na tym preparacie informowały, że rozkłada się w glebie. Udowodniono, że to było fałszerstwo. Obecnie etykiety nie informują o długości karencji Roundapu. Jest szczególnie niebezpieczny dla organizmów wodnych. Wyhodowano transgeniczną kukurydzę, soję i inne rośliny odporne na glifosat (Roundap). Rolnicy uprawiający te rośliny GOMO stosują w ogromnych ilościach Roundap uzyskując znacznie wyższe plony. Wydaje się, że w Polsce najbardziej skażone glifosatem są zioła, gdyż "zielarze" przyspieszają wysychanie ziół poprzez stosowanie Roundapu. Ze względu na masowe zachorowania na raka, szczególnie kobiet przebywających w pobliżu dużych areałów, gdzie stosowano Roundap wielu krajach jest zakaz stosowania tego preparatu. U wszystkich 60 eurodeputowanych, którzy zgodzili się oddać próbki moczu do badania na zawartość glifosatu stwierdzono kilkakrotnie dopuszczone normy jego stężenia we wodzie. Najwyższe stężenie stwierdzono w moczu parlamentarzysty litewskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX