OPEC dogadał się z Rosją. Zaskoczenia nie ma, ale Putin nie chce pomagać Amerykanom

Marcin Kaczmarczyk
W czwartek kraje OPEC oraz Rosja i jej naftowi sojusznicy dogadali się odnośnie przedłużenia do końca przyszłego roku porozumienia o ograniczeniu produkcji ropy. Zaskoczenia nie ma - ceny ropy wieczorem w czwartek niemal się nie zmieniły.

Kuwejski minister ds. ropy naftowej Essam al-Marzouq powiedział w Wiedniu reporterom zgromadzonym w siedzibie OPEC, że kraje OPEC i kilka innych państw – w tym Rosja – zgodziły się odnośnie przedłużenia o dziewięć miesięcy porozumienia o ograniczeniu produkcji ropy, które miało wygasnąć w marcu.

Zmniejsza ono wydobycie ropy naftowej o 1,8 mln baryłek dziennie i jest rozwinięciem umowy, którą OPEC podpisał po morderczych, długotrwałych negocjacjach w listopadzie 2016 roku.

Czytaj więcej: Jak wyjść z hotelu Ritz w Rijadzie? Wystarczy oddać państwu 70 proc. majątku. 

To już drugie przedłużenie umowy o ograniczeniu produkcji ropy. Pierwszy raz prolongowano ją – również o 9 miesięcy – pod koniec maja.

W czwartek w Wiedniu zdecydowano również, że łączne wydobycie ropy naftowej przez Nigerię i Libię nie może w tym roku przekroczyć 2,8 mln baryłek dziennie. Wcześniej te kraje nie było objęte limitami produkcji, jak inne strony porozumienia, z powodu poważnych problemów wewnętrznych i związanego z tym ograniczenia wydobycia ropy.

Zaskoczenie nie ma – inwestorzy i analitycy spodziewali się takiego porozumienia w Wiedniu. Ceny ropy naftowej zmieniły się w bardzo niewielkim stopniu w czwartek i są duże szanse, że w niezbyt odległej przyszłości również nie będą się gwałtownie wahały.

Ceny ropy BrentCeny ropy Brent Investing.com

Subtelna gra Rosjan

Rosjanie długo przed przedłużeniem umowy w Wiedniu naciskali, by zastanowić się, jak zakończyć umowę w przyszłym roku. – Potrzebujemy strategii wyjścia – mówił rosyjski minister energii Aleksandr Nowak.

Czytaj więcej: Saudów i Rosjan wiele dzieli, ale ropa ich jednoczy. 

Aktualne poziomy cen ropy w okolicach 60 dolarów za baryłkę Rosjanie są bowiem w stanie zaakceptować. Wyższych poziomów się obawiają, ponieważ grożą one zwiększeniem produkcji przez amerykańskich nafciarzy, którzy coraz agresywniej próbują wejść na rynki zagraniczne – przypomnijmy, że np. miesiąc temu do Gdańska wpłynął pierwszy tankowiec z transportem amerykańskiej ropy dla PKN Orlen.

Tuż przed spotkaniem w Wiedniu saudyjski minister energii Khalid al-Falih powiedział, że producenci ropy naftowej zaczęli już rozmawiać o tym, jak zakończyć porozumienie i że przedstawiciele OPEC zamierzają się spotkać w czerwcu, by zbadać, jakie efekty przynosi umowa o ograniczeniu wydobycia ropy.

Zaznaczył też, że producenci cennego surowca nie chcą wykonywać żadnych gwałtownych ruchów - zmiany w wielkości wydobycia będą prowadzone stopniowo, by nie wystraszyć rynków. Czyli będą prowadzić taką politykę, jakiej życzą sobie też Rosjanie.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (28)
OPEC dogadał się z Rosją. Zaskoczenia nie ma, ale Putin nie chce pomagać Amerykanom
Zaloguj się
 • martinez027

  Oceniono 12 razy 8

  "nasi"pompiarze trzymają rękę na pulsie--jak światowa cena drgnie o 1 cent w górę to z prędkością światła ceny na polskich stacjach wystrzelą o 20-30groszy-przecież zbiorniki puściutkie i trzeba kupić po drogiej ceny, jeśli zaś światowa cena spadnie o 2 dolary( 200 centów w dół)to u nas ani drgnie--przecież zapomniano o gigantycznych skitranych zapasach na czarna godzine-- ta czarna godzina jest ZAWSZE jak ceny idą w dół--- i trwa aż znowu poleci w górę....

 • cacadux

  Oceniono 5 razy 5

  Przeczytałem starannie artykuł i dalej nei wiem na czym polegąła ta subtelna gra Putina ? Zajebiaszczy tytuł pod którym kryje się zwykłą pisanina. Dlatego zwykle staram sie unikac czytania takich tekstów.

 • dwa_grosze

  Oceniono 25 razy 5

  I gdzie tak Putin rozegrał Amerykanów? Napiszesz Kaczmarczyk?
  Jak na razie to Amerykanie trzymają Putina pod butem zakładając pokrywę na proby windowania cen.
  Wytrzeźwiej Kaczmarczyk, bo “madrze” probujesz wygladac tylko na zdjeciu a boki mozna zrywac z idiotyzmow jakie wypisujesz :))

 • Ricky Turley

  Oceniono 3 razy 3

  Jak jest podwyżka cen ropy to w Polsce ceny idą do góry w tym samym dniu / ropa była kupowana przed podwyżką / Jak cena ropy spada, w Polsce ceny spadają dopiero po kilku dniach. . .

 • Marek

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Dziennikarzu :) Przymiotnik od nazwy państwa "Kuwejt" to "kuwejcki", a nie "kuwejski". Rozumiem, że błędy popełniają laicy, ale dziennikarze, jako osoby pracujące na co dzień z korpusem języka polskiego, powinni szczególnie uważać na tego typu niuanse.

 • jerzytop

  Oceniono 2 razy 2

  Strach pomyśleć ile byśmy płacili daniny na 500+ w cenie paliwa gdyby ropa kosztowała tak jak kiedyś 150 $ baryłka . Jest po 60 a paliwo juz kosztuje ok 5 zł Ale poza tym jest b.dobrze

 • range.b

  Oceniono 2 razy 2

  Więc Putin subtelnie wszystkich rozgrywa, opec nie wykonuje gwałtownych ruchów a amerykanie otwierają nowe rynki zbytu? ... i to wszystko na jednym oddechu! Powinniście skupić się na rozwoju działu sportowego.

 • Marek Łuszczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Mówi i pisze się "kuwejcki", a nie "kuwejski"... Tak trudno sprawdzić w słowniku, panie dziennikarzu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX