Zatrzęsienie wniosków o nowe dowody osobiste. Sprawdź, czy Ty też nie powinieneś wymienić

Ważność aż 435 tys. dowodów osobistych skończy się w grudniu. W poprzednich miesiącach dowód musiało wymieniać nawet po 530-670 tys. osób. Wszystko dlatego, że 2007 r. był ostatnim, w którym można było posługiwać się "książeczkowym" dowodem. Teraz, po 10 latach, mnóstwo osób musi wymienić je znowu.

2007 rok był ostatnim, w którym można było posługiwać się dowodem osobistym w formie książeczki. Choć akcja wymian rozłożona była na kilka lat, najwięcej osób czekało z tym na ostatnią, lub prawie ostatnią chwilę. A że dokumenty mają 10-letni termin ważności, w tym roku posiadacze dowodów wyrobionych w 2007 r. muszą wymienić je na nowe.

Jak wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2007 r. urzędy w Polsce wydały aż 8,9 mln dowodów osobistych. Dla porównania, rok później nowych dowodów było już 3,9 mln, a w 2009 r. 2,1 mln. Potem ich liczba sukcesywnie rosła, ale wiadomo było, że w tym roku będziemy mieli potężny skok.

Liczba wydanych dowodów osobistych w latach 2005-2016

Liczba wydanych dowodów osobistych w latach 2005-2016Liczba wydanych dowodów osobistych w latach 2005-2016 Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA

MSWiA szacowało, że w całym 2017 r. wydanych zostanie 8 mln nowych dowodów - 5 mln w ramach wymian dowodów z 2007 r., a kolejne 3 mln dla osób, które osiągnęły pełnoletniość, albo które poprzedni dowód straciły albo zniszczyły.

Dane MSWiA wskazują, że od stycznia do października liczba nowo wydanych dowodów osobistych wyniosła aż 4,9 mln. Czyli - w 10 miesięcy wydano tyle dowodów, co przez cały poprzedni rok. A warto przypomnieć, że na tym nie koniec.

Według szacunków MSWiA w październiku 2017 r. ważność dowodu osobistego kończyła się 676 tys. osób (jeśli ktoś na ostatnią chwilę wymieniał dowód, którego ważność kończyła się w październiku, mógł otrzymać go już w listopadzie - urzędy na wydanie dowodu mają 30 dni od złożenia wniosku), w listopadzie 552 tys. osób, a w grudniu kończy się ważność 435 tys. dowodów.

Do tego dochodzą setki tysięcy wniosków o dowody od osób osiągając pełnoletniość i tych, co dowód straciły. Poza tym urzędy wskazują, że wiele osób wnioskuje o wymianę dowodów w okresie okołoświątecznym - chodzi o osoby, które na święta przyjechały do rodziny z zagranicy.

Liczba wydanych dowodów osobistych w okresie styczeń-październik 2017

.Liczba wydanych dowodów osobistych w okresie styczeń-październik 2017.Liczba wydanych dowodów osobistych w okresie styczeń-październik 2017 Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA

W urzędach tłoczno, ale bez paniki

Także poszczególne urzędy miast raportują wzmożony „ruch”, ale wymiana idzie sprawnie i bez problemów - informuje Biuro Informacji Kredytowej. Przykładowo, w Łodzi od 1 stycznia do 31 października 2017 r. przyjęto 101 057 wniosków o wydanie dowodu osobistego, w tym 74170 z powodu upływu terminu ważności. Dla porównania, w tym samym okresie w 2016 r. przyjęto 68847 wniosków o wydanie dowodu osobistego. W Gdańsku przez pierwsze 10 miesięcy 2017 r. wydano 59 778 dowodów osobistych - w tym samym okresie w 2016 r. było ich o 26 proc. mniej. W Warszawie przyjęto w okresie od stycznia do października br. 231 929 wniosków o wydanie dowodu osobistego. W analogicznym czasie w ubiegłym roku było ich 192 517, a za cały 2016 r. 222 079. W 2017 r. szacuje się, iż przyjętych zostanie łącznie 290 tys. wniosków.

Warto więc sprawdzić datę ważności i ewentualnie wymienić dowód na nowy. Dowodu wydanego w 2007 r. nie muszą wymieniać osoby, które miały wówczas ukończone 65 lat - one dostały dowód bezterminowo. Ta zasada została zmieniona w marcu 2015 r. – od tego czasu także osoby po 65. roku życia dostaną dowód na 10 lat.

Wniosek o wymianę dowodu osobistego można złożyć nie tylko w urzędzie, ale także drogą internetową, poprzez platformę ePUAP. Odebrać dowód niestety trzeba osobiście.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (32)
Zatrzęsienie wniosków o nowe dowody osobiste. Sprawdź, czy Ty też nie powinieneś wymienić
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 7

  radzę w tym roku wymienić paszport, w przyszłym roku będą już wydawać takie z pisowskimi komuchami i innymi pisimi bohaterami niszczącymi Polskę

 • 34 bezel

  Oceniono 11 razy 5

  Ns zachodzie paszport, prawo jazdy możesz dostać pocztą ale nie w Polsce, za to bank prześle ci pocztą karty i piny - zwykłym listem.

 • teddy_boy

  Oceniono 2 razy 0

  W końcu Kijowski ma pracę! Dzisiaj widziałem go w metrze, zbierał datki do puszki, grając na grzebieniu skoczne kawałki.

 • pit-48

  Oceniono 2 razy 0

  Dowody osobiste w Polsce były wymieniane z powodu zmiany ustroju lub też z powodu przynależności Polski do jakiegoś zaboru.

 • hansman

  Oceniono 2 razy 0

  "Wniosek o wymianę dowodu osobistego można złożyć nie tylko w urzędzie, ale także drogą internetową, poprzez platformę ePUAP. Odebrać dowód niestety trzeba osobiście."

  uhm, tylko żeby mieć zaufany profil w tym systemie należy się udac osobiście do urzędu lub innej ustalonej instytucji celem weryfikacji personaliów. debil, który to wymyślił pewnie nosi internet w wiadrze.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 8 razy 0

  Polska to taki prymitywny kraj, w którym bez przerwy marnuje się środki - co szkodziłoby by słynny urząd cyfryzacji, w którym strezyńska zajmuje się jak zwykle propagandą a nie usprawnianiem jego działania, kontaktował się z osobami, którym kończy się ważność dowodu, by im o tym przypomnieć?

  przecież maja adresy 9wszystkie zwykłe), ale maja chyba w 90% i telefony i maile - czyli koszt zerowy

  ja akurat wymieniłem ostatnio, ale też nie pamietałem, ze akurat w tym miesiącu po 10 latach, badź co bądź, kończy mi się ważność

  pomijam, ze składałem wniosek przez internet i okazało się że całe to słynne ministerstwo cyfryzacji NIE funkcjonuje tak jak powinno

 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 0

  haha, oni nawet nie potrafia wydac dowodu BEZ bledu w nazwisku.
  Kto tam pracuje???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX