Facebook uruchamia w Polsce usługę Marketplace. W OLX czy Gumtree powinni gryźć paznokcie z nerwów?

Facebook uruchomił w Polsce usługę Marketplace. To nic innego jak internetowe "targowisko" w ramach platformy. Za jego pośrednictwem użytkownicy portalu mogą handlować z innymi.

Na razie usługa Facebook Marketplace jest dostępna wyłącznie dla 5 proc. użytkowników, kwestią tygodni jest jednak udostępnienie jej wszystkim użytkownikom portalu. Przez ten czas Marketplace ma jednak być testowany i „uczyć się”, które oferty są niepożądane - naruszają prawo, są spamem itd.

Obecnie Marketplace jest dostępny w ramach aplikacji mobilnej (ikona sklepu pomiędzy „znajomymi” a „powiadomieniami”), ale pojawi się także w wersji „przeglądarkowej”.

Facebook Marketplace to taka wielka tablica z ogłoszeniami dla użytkowników portalu. Zapewne większość anonsów będzie dotyczyła ofert sprzedaży czegoś, niemniej już pojawiają się także np. oferty pracy czy dotyczące wynajmu pokoju.

Po wejściu do Marketplace, platforma wyświetli listę przedmiotów, które osoby w pobliżu wystawiły na sprzedaż. Oferty można sortować m.in. po kategorii, lokalizacji czy cenie, oczywiście można też wyszukać konkretny produkt wpisując jego nazwę.

Po kliknięciu w ofertę można zapoznać się z jej szczegółami. Widoczne są też dane osoby, która zamieściła ogłoszenie.

Facebook w żaden sposób nie pośredniczy w transakcji - nie dostarcza narzędzi np. do dokonania płatności czy zamówienia dostawy. Wszystkie szczegóły strony uzgadniają między sobą w prywatnych wiadomościach.

Także zamieszczanie ogłoszeń jest proste - należy opublikować zdjęcie produktu, jego opis i cenę, oraz wybrać konkretną kategorię produktu i swoją lokalizację.

Platforma pozwala także na śledzenie wszystkich zakupów - przechowuje zapisane produkty, przedmioty wystawione przez nas na sprzedaż oraz rozmowy z innymi użytkownikami.

Korzystanie z Marketplace jest darmowe. Facebook Marketplace działa już w 27 krajach na świecie, w tym 19 w Europie.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (13)
Facebook uruchamia w Polsce usługę Marketplace. W OLX czy Gumtree powinni gryźć paznokcie z nerwów?
Zaloguj się
 • mietek_z_onr

  Oceniono 10 razy 4

  A co mnie obchodzi druga po Google najczęściej odwiedzana przez Polaków strona w internecie?
  Ponad 20 milionów użytkowników w ciągu miesiąca.
  Co mnie obchodzi 1,3 miliarda ludzi na świecie codziennie logujących się na FB?
  Napiszcie lepiej gdzie mogę se zwalić, komu wyebać ze łba i jak przeżyć do pierwszego.

 • sacc77

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedy wreszcie UKE wraz z UOKiK weźmie się za tego RYJ-ZBUKA oraz polskie firmy, które zamiast prezentować treści na swoich stronach wszystkich odsyłają właśnie do RYJ-ZBUKA totalnie ignorując osoby, które z tym szpiegowskim goownem nie chcą mieć nic do czynienia?

 • rasta-mw

  Oceniono 1 raz 1

  Nie tylko olx, ale też lokalne portale na których często są prężnie działające działy z ogłoszeniami.
  Wcześniej FB skutecznie ukatrupił niezwykle popularne lokalne fora dyskusyjne. Niedługo w naszym kraju Fb uruchomi płatności przez FB, co zabije kolejne segmenty, np. popularne pizzaportale, bo np. każda pizzera będzie mogla od A do Z przetworzyć zamówienie tylko i wyłącznie na fejsie. ( mam już gotowe rozwiązanie, działające w usa )

 • koziolek_matolek_1234

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe, czy będzie można sprzedawać piece na olej przepracowany, jak na OLX...

  youtube.com/watch?v=_Egm15QhBFs

 • koza_oddam

  Oceniono 2 razy 0

  OLX zaboli, i dobrze

 • java77

  Oceniono 2 razy -2

  Lokalne tablice ogloszen bedą mialy sie dobrze.Bowiem jest cala masa ludzi nie korzystajacych z FB w tym ja.Jak da mnie to FB niech sobie robi co chce.Moze dla mnie nie istnieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX