Innowacje Morawieckiego? Na razie to piękne marzenia. Nasze wydatki na badania są żenująco niskie

Marcin Kaczmarczyk
Żarty o Polsce, jako o kraju mało innowacyjnym, którego gospodarka opiera się na produkcji smoły, dziegciu i desek mają swoje smutne odbicie w najnowszym raporcie Eurostatu o europejskich wydatkach na badania i rozwój (R&D). Jesteśmy w ogonie Europy.

W 2016 roku, wg wstępnych danych podanych przez Eurostat, na badania i rozwój wydano w całej Unii Europejskiej ponad 302 mld euro, czyli 2,03 proc. jej PKB.

W Polsce na ten cel wydaliśmy w ubiegłym roku natomiast 4,11 mld euro, czyli ledwo 0,97 proc. naszego PKB. Z tak niskimi nakładami na badania dołączamy do niechlubnego grona dziesięciu krajów Unii, w których wydatki na badania i rozwój utrzymują się poniżej 1 proc. PKB. W podobny sposób jak Polska w szeroko rozumianą naukę inwestuje Grecja, Chorwacja i Słowacja.

Jaki procent PKB przeznaczają na badania i rozwój kraje UEJaki procent PKB przeznaczają na badania i rozwój kraje UE Eurostat

Natomiast od najlepszych w Unii Europejskiej pod względem wydatków na badania i rozwój dzielą nas przysłowiowe lata świetlne. Wydatki R&D Szwecji i Austria są odpowiednio na poziomie 3,25 proc. i 3,09 proc. ich PKB, co przekłada się odpowiednio na kwoty 15,1 mld euro i 10,9 mld euro.

Czytaj więcej: Ile komputerów ma Polska w setce najpotężniejszych maszyn obliczeniowych świata?

Niemcy na badania i rozwój wydają 2,94 proc. PKB, czyli astronomiczne dla nas 92,4 mld euro – niemal jedną trzecią całego budżetu R&D Unii Europejskiej. We Francji na ten sam cel wydaje się natomiast niecałe 48,6 mld euro, a więc niemal 12 razy więcej niż nad Wisłą.

To zestawienie bardzo brutalnie tłumaczy wiele rzeczy – choćby to dlaczego zarabiamy dużo mniej niż np., w Niemczech lub Francji, dlaczego jeździmy głównie niemieckimi i francuskimi samochodami i dlaczego tak mało jest polskich marek znanych poza granicami Polski.

Nasze wydatki na badania i rozwój wyglądają też bardzo blado na tle wydatków najważniejszych krajów pozaeuropejskich. USA na ten cel wydają 2,79 proc. PKB, Japonia 3,29 proc. PKB, Chiny 2,07 proc. PKB, a Korea Południowa, której model gospodarczy niektórym w Polsce bardzo się podoba, wydatki R&D ma na poziomie aż 4,23 proc. PKB.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o:
Komentarze (282)
Innowacje Morawieckiego? Na razie to piękne marzenia. Nasze wydatki na badania są żenująco niskie
Zaloguj się
 • Kris Kiper

  Oceniono 45 razy 29

  Rząd niech wydaje dalej miliardy na pomysły Antoniego "Szaleńca", a nasze Uniwersytety będą produkować tylko kadry dla zachodniej Europy. Smutne...

 • stemp10

  Oceniono 41 razy 23

  Co tu komentować. Polska to dostarczyciel taniej siły roboczej. Z wykresu widać dlaczego tak się dzieje.

 • hana.barbara

  Oceniono 28 razy 22

  Już niedługo czeka nas reforma instytutów badawczych, polegająca głównie na dobudowaniu dobrze opłacanej "czapy" zarządzającej.

 • pistolet_prezesa

  Oceniono 18 razy 14

  Rada jest prosta - budujmy więcej smoleńskich pomników i inwestujmy w ogromne świątynie. W każdym powiecie powinno być lotnisko, a w szkołach co najmniej 10 godz. religii tygodniowo. Jeśli to nie pomoże, to już nie wiem co...

 • clex2

  Oceniono 20 razy 14

  mamy przecież w swoim dorobku epokowe wynalazki z których możemy być dumni, jak np. kamień dociskowy do kiszenia kapusty.

 • mirekch60

  Oceniono 17 razy 11

  A ile nas kosztuje utrzymanie kleru,opodatkować kler.

 • ateus77

  Oceniono 16 razy 10

  Ważne że kościół rośnie w siłę i ciemnoty ci u nas dostatek. W szkole więcej katechezy niż matematyki czy fizyki. W zagęszczeniu pomników JPII na km2 przodujemy w Europie i żadna żydosko-lewacka Łunia nam nie podskoczy.

 • jerzyb-ucholc

  Oceniono 9 razy 9

  Morawiecki to historyk i nic nie wie nt innowacyjności. Mamy takie rodziny którym wiecznie mało bo skrzywdził ich komunizm , dzieci resortowe Morawiecki czy Romaszewska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX