Bitcoinwe szaleństwo na giełdach. Wystarczy, że spółka zmieni nazwę i profil, a kurs jej akcji eksploduje

Izraelska spółka Natural Resources znacznie zyskuje na wartości po ogłoszeniu, że angażuje się w wydobywanie cyfrowych walut.

Akcje spółki, która inwestuje w kopalnie metali zlokalizowane głównie w Ameryce Północnej, wzrosły w ciągu jednego dnia na giełdzie w Tel Awiwie o 159 procent do 2540 szekli (727,63 dol.).

Stało się to po tym, jak w niedzielę Natural Resources Holdings ujawniła organom regulacyjnym, że planuje zakup 75 proc. udziałów w kanadyjskiej spółce Backbone Hosting Solutions (Bitfarms), która zajmuje się wydobywaniem kryptowalut.

Dzisiaj walory Natural Resources zyskują kolejne 10 proc., osiągając poziom 2800 szekli (802 dol.).

Wcześniej Natural Resources zyskała na zmianie nazwy. 17 października poinformowała o zamiarze zmiany nazwy na Blockchain Holdings i poszukiwaniu okazji inwestycyjnych w firmy zajmujące się wydobywaniem kryptowalut. Od tego czasu jej akcje zwyżkowały o ponad 2000 proc.

Notowania Natural Resources, ostatnie 5 dniNotowania Natural Resources, ostatnie 5 dni reuters.com

Prawie 400 proc. w jeden dzień

To nie pierwszy przypadek tego typu. Miesiąc temu informowaliśmy o brytyjskiej spółce inwestującej w branżę internetową, która pobiła dzienny rekord wzrostu wartości. Po ogłoszeniu zmiany nazwy, jej akcje skoczyły pięciokrotnie w ciągu jednego dnia.

Spółka On-line Plc ogłosiła plany zmiany nazwy na On-line Blockchain Plc. W ciągu jednego dnia jej papiery zyskały aż o 394 proc. Dzienny wolumen obrotu wyniósł blisko 3 mln sztuk, czyli 16 razy więcej niż dwa dni wcześniej wynosił roczny wolumen obrotu spółki.

Kiedy 12 tys. za bitcoina?

Kryptowaluty, na czele z bitcoinem, robią w ostatnich miesiącach oszałamiającą karierę. Bitcoin błyskawicznie pokonuje kolejne granice, jego notowania zmierzają w kierunku 12 tys. dolarów. Od początku roku kryptowaluta podrożała ponad 11-krotnie.

Mnożą się głosy przestrzegające przed inwestowaniem w bitcoina. Kilka dni temu laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz powiedział wręcz, że kryptowaluta ta powinna zostać zdelegalizowana.

- To bańka, która dostarczy wielkiej liczbie ludzi wiele ekscytacji, kiedy kurs będzie rósł, potem spadnie – stwierdził Stiglitz.

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (34)
Akcje spółki wydobywczej wzrosły o 159 proc. Powód? Kryptowaluty
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 12 razy 10

  Historia giełdy zna podobne szaleństwo. Miało nazwę "dot.com" a miejsce chyba w okolicy roku 2000. Wartość akcji firm internetowych, które wypływały wtedy na szerokie wody, przekraczała absurdalnie możliwości rynkowe tych firm. Ale wszyscy rozkosznie kupowali, bez cienia refleksji. No i wye_li się na amen na tych akcjach. Ale paru cwaniaków zarobiło.

 • zyks

  Oceniono 9 razy 5

  Eksplozja tej bańki będzie detonatorem eksplozji ogólnej obecnej bańki giełdowej. Góra - pół roku :))

 • captain_planet

  Oceniono 9 razy 5

  Ciekawe ilu skoczy z okien swoich biur, kiedy bańka pęknie i umoczą swoją i inwestorów kasę.

 • za2ra

  Oceniono 2 razy 2

  Nie bitcoinowe, a blockchainowe szaleństwo. Autor artykułu nie jest jedynym, który miesza pojęcia. Kurs bitcoin może, choć nie musi, się załamać, ale technologia blockchaina zostanie z nami na dobre.

 • cucurucu

  Oceniono 2 razy 2

  Nikt zdrowy na umysle nie bedzie trzymal zamrozonych pieniedzy, pieniadze musze sie ruszac, nie ma fermentu nie ma zycia nie ma zysku.,

 • Mateusz Klatt

  Oceniono 2 razy 2

  Szalenstwo to bedzie w nocy z niedzieli na poniedzialek jak futures na cboe rusza

 • i.l

  Oceniono 5 razy 1

  skoro waluta wirtualna, to wartość też jest wirtualna i wszystko klapnie
  kiedy zacznie się realizacja zysku, czyli wymiana na dolara.

 • tytus.k

  Oceniono 7 razy 1

  Wypisz - wymaluj zachowania jak z okolic roku 2000, z okresu slynnej bańki dotcomów... Samo słowo 'internet" czy użycie ".com" windowały kursy akcji niebotycznie... Zapewne skończy się to dokładnie tak samo, jak tamta bańka., podobnemu załamaniu może zresztą ulec kurs BTC. Jednak już widać istotną róznicę: tamta bańka nie została użyta w celu kwestionowania wartości czy użyteczności Internetu czy technik informatycznych. Ta natomiast jest intensywnie wykorzystywana w licznych już komentarzach do deprecjonowania tych zastosowań blockchain (np. bitcoin) ktore nie są pod ścisłą kontrolą wielkiej finansjery. Obowiazujące hasło "blockchain - tak, ale jedynie jako narzędzie w naszych rękach".

 • pomruk

  Oceniono 4 razy 0

  Rewolucja, jaką stanie sie wprowadzenie technologii blockchain i związane z tym wyeliminowanie koniecznosci istnienia "zaufanej trzeciej strony" odbierana jest głównie poprzez pryzmat spekuacji. Szkoda. Dla jednych jest to - zdaje się - jedyny dostępny aspekt całej sytuacji, inni prawdopodobnie bezrefleksyjnie akceptują narrację narzuconą przez te instytucje, który są ową "zaufaną tzrecią stroną". I tu mamy ciekawy problem: z jednej strony widzą te instytucje konieczność przejścia na blockchain w ciągu kilku najblizszych lat, z drugiej uświadamiają sobie, że pełne wykorzystanie tej technologii po prostu podważy sens ich istnienia. Oczywiście, końcowe rozwiązanie zawsze jest jedno: najprostsze osiągalne przy istniejacej technologii. Zawód windziarza zniknął, gdy pasażerowie windy byli w stanie sami ją obsługiwać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX