Gazeta.pl Next >  Biznes >  Gospodarka Francji wstała z kolan. Ważny wskaźnik najwyżej od ponad 6 lat

Gospodarka Francji wstała z kolan. Ważny wskaźnik najwyżej od ponad 6 lat

A A A
Widok na Paryż roztaczający się z tarasu Grande Arche

Widok na Paryż roztaczający się z tarasu Grande Arche

Wiele wskazuje na to, że druga najważniejsza gospodarka na Starym Kontynencie w końcu zaskoczyła. Wskaźniki aktywności gospodarczej PMI, zarówno w sektorze usług jak i w przemyśle, są we Francji na najwyższych poziomach od lat.

Od co najmniej kilku kwartałów czytamy, że gospodarka Niemiec pędzi, ale niestety z francuską już tak dobrze nie jest. Najnowsze dane wyraźnie jednak sugerują, że i we Francji rozpoczął się boom gospodarczy.

Indeks PMI, określający koniunkturę we francuskim sektorze usług, wyliczany przez IHS Markit, wzrósł w listopadzie do 60,4 pkt. z 57,3 pkt. w październiku. To najwyższy jego wynik od maja 2011 roku. Większy też od wcześniej podanych szacunków i odległy od poziomu 50 pkt., która oddziela recesję od ożywienia.

Czytaj więcej: Francja tonie? Duża przesada. To np. piąty eksporter świata. 

Z danych zabranych przez IHS Markit wynika też, że poziom nowych zamówień we francuskich przedsiębiorstwach usługowych jest najwyższy od ponad sześciu lat. Ponadto przyjmują one nowych pracowników w tempie nie widzianym tam aż od 16 lat.

Te dane pasują do podanych tydzień temu informacji o silnym ożywieniu we francuskim przemyśle. Potwierdzający je odpowiedni indeks PMI osiągnął w listopadzie poziom 57,7 pkt. i jest to najwyższy wynik od 2000 roku.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Polecamy
    • Platforma wiertnicza Lotosu na Bałtyku, 2011 rok Po co Lotosowi stocznie? Paliwowa spółka wchodzi w zupełnie nowy biznes. Chodzi o recykling, dość wyjątkowy
    • Fabryka samochodów VW w Poznaniu Fala podwyżek w firmach. Duże prezenty dla polskich pracowników Volkswagena
Komentarze (37)
Gospodarka Francji wstała z kolan. Ważny wskaźnik najwyżej od ponad 6 lat
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane