Wólka Kosowska: wielka akcja skarbówki. Sprzedawcy uciekali, porzucając podrobiony towar

W ramach akcji zarekwirowano 200 samochodów dostawczych z podrobionymi towarami. Znajdowała się w nich odzież, obuwie, galanteria i kosmetyki. Skarbówka planuje teraz specjalne działania w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej.

Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła akcję w weekend, ale dopiero dziś poinformowała o niej w komunikacie i podczas konferencji prasowej. Przy przygotowaniu i przeprowadzeniu działań pracowało 300 osób, także w nocy.

Zajęto setki tysięcy produktów, które miały podrobione oznaczenia marek znanych firm. Znajdowały się w ponad 200 samochodach dostawczych, w - jak pisze KAS - ilościach hurtowych. Wartość zarekwirowanego towaru szacowana jest na około 60 mln zł.

Akcja odbyła się w Wólce Kosowskiej, wsi położonej w powiecie piaseczyńskim, niedaleko Warszawy, która wśród mieszkańców stolicy i okolic znana jest z wielkiego kompleksu hurtowni i hal targowych. Handluje się tam przede wszystkim towarami pochodzącymi z Chin i Wietnamu. Z komunikatu podległej Ministerstwu Finansów Krajowej Administracji Skarbowej wynika jednak, że chodziło o prowizoryczne targowisko na parkingu, na którym sprzedaż odbywała się w nocy.

KAS opisuje, że widok kilkuset uzbrojonych funkcjonariuszy wywołał "masową ucieczkę sprzedawców i właścicieli nielegalnego towaru". Poza odzieżą czy obuwiem, znaleziono tam też noże, gaz bojowy i kastety, które także miały być przeznaczone do sprzedaży. Zatrzymano dwie osoby.  

Skarbówka zamierza teraz uważniej przyjrzeć się nielegalnej działalności w Wólce Kosowskiej.

- Weekendowa realizacja jest początkiem dużej akcji KAS wymierzonej w zorganizowaną przestępczość, jaka od lat funkcjonuje w Wólce Kosowskiej. Będziemy koncentrować się na likwidacji zarówno obrotu nielegalnym towarem jak i nielegalnego obrotu towarem legalnym - bo z takimi patologiami mamy tam do czynienia. Nasze działania w Wólce Kosowskiej będą miały charakter ciągły, a nie incydentalny - mówi wiceminister finansów, Marian Banaś, który jest szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

W związku z tym, skarbówka będzie teraz pilnować sytuacji całą dobę. Już teraz na drogach dojazdowych do Wólki Kosowskiej prowadzona jest kontrola, 24 godziny na dobę.

Wiceminister Banaś na konferencji prasowej zapewnił, że działania nie są wymierzone w uczciwych sprzedawców.

Problem jest też - choć innego rodzaju - w centrach handlowych w Wólce Kosowskiej. KAS podaje, że sprzedawane są tam towary, od których nie jest odprowadzany podatek, co powoduje straty Skarbu Państwa.

Więcej o:
Komentarze (111)
Wólka Kosowska: wielka akcja skarbówki. Sprzedawcy uciekali, porzucając podrobiony towar
Zaloguj się
 • 1234qwerty

  Oceniono 31 razy 21

  Mam nadzieję że odzież obuwie przekażecie dla potrzebujących a nie do pieca.

 • lovepeacemusic

  Oceniono 13 razy 13

  hehe. Wielka akcja, rozpracowywali temat pewnie kilka miesiecy, a wystarczylo isc w ciemno na jakiekolwiek targowisko w Polsce ;)

 • cezar85

  Oceniono 31 razy 13

  a kiedy najazd na podrobione relikwie, których pełno w kościołach?

  w dodatku sprzedawanych przy niedzieli. czyli dzień wolny od handlu

 • tyfus.wolski

  Oceniono 14 razy 12

  Nie wiem sam co jest lepsze - kurtka podróba za 80 zł czy oryginał za 800.
  Zapytam sąsiadki, co pracuje na kasie w biedronce. Ona powie prawdę.

 • seat_55

  Oceniono 11 razy 11

  Jak w latach 80-tych na czarnym rynku w Katowicach

 • dgajewski

  Oceniono 12 razy 10

  Od razu poczułem się bezpieczniej....
  Obywatelu nie kradnij, władza nie lubi konkurencji.

 • topoco

  Oceniono 10 razy 10

  Zdążyli przed inwentaryzacją ogniową - zwykle co roku był tam pożar.
  Za szaraczkami to se moga poganiać ciekawe czy ruszą Aliexpress który leci n razy taką kasę na cle i wacie deklarując zaniżone wartości. A rozprowadza go rządowa Poczta Polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX