Gazeta.pl Next >  Biznes >  Dania ma problem z pracownikami. Emigranci zarobkowi wyjeżdżają, a nowych przyjeżdża coraz mniej

Dania ma problem z pracownikami. Emigranci zarobkowi wyjeżdżają, a nowych przyjeżdża coraz mniej

A A A
Kopenhaga

Kopenhaga

Duńskie firmy mają coraz większe problemy z obsadzeniem wakatów. Z analizy Konfederacji Duńskich Pracodawców wynika, że w ciągu ostatnich 15 miesięcy liczba obywateli z terenów UE chętnych do podjęcia pracy spadła o 65 proc. Mowa głównie o Polakach.

Jeszcze w drugim kwartale 2016 r. w celach zarobkowych do Danii przyjechało blisko 14,5 tys. obywateli krajów UE. Za to w trzecim kwartale 2017 r. ich liczba nie przekroczyła 5 tys.

To duży problem dla tamtejszych firm, ponieważ część z nich swój rozwój oparła na emigrantach zarobkowych. W 2013 r. to właśnie oni obsadzili 87 proc. nowo powstałych miejsc pracy. Obecnie jest to zaledwie 11 proc. Z duńskiej analizy wynika, że za ten stan rzeczy częściowo odpowiada spadające bezrobocie i podwyżki płac w Europie Wschodniej.

Sprawa jest na tyle poważna, że według duńskiego ministra pracy Troelsa Lund Poulsena istnieje ryzyko, że z braku rąk do pracy firmy zaczną opuszczać Danię. Tamtejszy rząd ma przedstawić rozwiązania, które pomogą przynajmniej częściowo rozwiązać ten problem i przygotują zachęty dla emigrantów. Zarówno tych, którzy już są na miejscu, jak i tych, którzy dopiero rozważają przyjazd.

Jednak Lizette Risgaard, przewodnicząca duńskiego kongresu związków zawodowych, wezwała krajowych pracodawców do podjęcia działań na rzecz aktywizacji 100 tys. bezrobotnych Duńczyków, którzy są w stanie pracować.

Duńska praca i płaca

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl średnie miesięczne wynagrodzenie w Danii w 2016 roku wyniosło 4 850 euro brutto. Jest to drugi najwyższy wynik wśród członków Unii Europejskiej. Więcej zarabiają tylko mieszkańcy Luksemburga. Na przestrzeni ostatnich 16 lat wynagrodzenia w Danii powoli, ale systematycznie rosły, począwszy od poziomu 3 890 euro.

Wysokim poziomem zarobków wyróżnia się branża finansowa, gdzie wynagrodzenia przekraczają 7 tys. euro miesięcznie. Powyżej średniej krajowej znalazła się także branża produkcyjna, transportowa i budowlana. Jedne z niższych pensji otrzymują zatrudnieni w hotelarstwie i gastronomii – 3,7 tys. euro.

Średnie zarobki w wybranych branżach w 2015 roku (EUR/miesiąc)

Źródło: Statistics DenmarkŹródło: Statistics Denmark Wynagrodzenia.pl

Koszty życia

Wynagrodzenia.plWynagrodzenia.pl 

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Polecamy
Komentarze (108)
Dania ma problem z pracownikami. Emigranci zarobkowi wyjeżdżają, a nowych przyjeżdża coraz mniej
Zaloguj się
  • hiszpan25

    Oceniono 41 razy 39

    podanie zarobkow brutto to nawet nie pol prawdy - jakie sa stawki obciazen fiskalnych w Danii? Ile z brutto 4850eur trafia na konto pracownika? ile pozostanie mu po oplaceniu mieszkania? ile na koniec miesiaca zostanie na koncie?
    dopiero to pokazuje pelen obraz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane