Polska w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o wzrost fiskalizmu. Ale do Grecji nam pod tym względem daleko

Rafał Hirsch
Według Eurostatu wszystkie dochody państwa z podatków i składek na ZUS sięgały w Polsce w 2016 roku ponad 34 procent PKB. To poniżej unijnej średniej, ale za to u nas tego dochody rosną szybciej niż w większości państw Unii.

To, czy podatki w danym kraju są wysokie czy niskie najlepiej mierzy się porównując dochody z tych podatków do całego PKB wypracowywanego przez gospodarkę danego państwa. Według najnowszych danych Eurostatu w Polsce w 2016 te dochody stanowiły 34,4 procent PKB. W 2015 roku było to 33,3 procent.

W ciągu roku mieliśmy więc wzrost tak mierzonego fiskalizmu o 1,1 punktu procentowego PKB. To daje nam piąte miejsce w UE

Zmiany w wielkości podatków względem PKB w państwach UEZmiany w wielkości podatków względem PKB w państwach UE dane: Eurostat

Wśród gospodarek o porównywalnej wielkości większy przyrost wpływów podatkowych zanotowała tylko Holandia. Poza tym taka samo był w Luksemburgu i Łotwie, a liderem zwiększania podatków jest Grecja (której taką politykę narzucają wierzyciele).

Z kolei obciążenia podatkowo-składkowe spadły w stosunku do PKB między innymi we Włoszech i Hiszpanii, a także w Rumunii, która jest ostatnio europejskim liderem wzrostu gospodarczego.

Wzrost udziału podatków w PKB zawdzięczamy częściowo nowym daninom (np. podatek bankowy), ale po części także rozwiązaniom poprawiającym ściągalność VAT (np. wprowadzony latem 2016 pakiet paliwowy).

Pomimo wzrostu wpływów podatkowych ciągle są one w Polsce stosunkowo niskie. Przynajmniej tak to wygląda na tle całej Unii. Nasze wpływy na poziomie 34,4 procent PKB to zdecydowanie mniej niż unijna średnia na poziomie 40 procent. A rekordziści – Dania i Francja mają ten wskaźnik powyżej 47 procent PKB.

Poziom fiskalizmu w krajach UEPoziom fiskalizmu w krajach UE dane: Eurostat

Różnice między nami a średnią unijną widać zwłaszcza w zdecydowanie niższych u nas podatkach PIT i CIT. Składki na ZUS i podatku VAT oraz akcyzy mamy na poziomie średniej unijnej. Za to wpływy z podatków dochodowych w Polsce stanowią tylko 7,1 procent PKB, a w skali całej UE aż 13 procent PKB.

Eurostat porównał też dane za 2016 rok do tych sprzed dziesięciu lat. Polska jest w gronie tylko dziewięciu państw, w których w tym czasie obciążenia podatkowe spadły. W naszym przypadku ten spadek jest jednak minimalny, tylko o 0,2 punktu procentowego, z 34,6 procent PKB do 34,4 procent.

Obok nas w grupie państw z mniejszym fiskalizmem niż 10 lat temu jest Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Litwa, a także Dania, Szwecja, Hiszpania i Irlandia. W tym ostatnim kraju podatki w 2006 stanowiły 32,7 procent PKB, a w 2016 już tylko 23,8 procent.

Zmiany poziomu fiskalizmu w krajach UE w latach 2006-2016Zmiany poziomu fiskalizmu w krajach UE w latach 2006-2016 dane: Eurostat

Więcej o:
Komentarze (8)
Polska w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o wzrost fiskalizmu. Ale do Grecji nam pod tym względem daleko.
Zaloguj się
 • dopracowanywkazdymcalu

  Oceniono 3 razy 1

  Dziwna zaleznosc gdy patrze na ta tabelke - im nizsze podatki tym wyzszy wzrost gospodarczy, Geniusze ani z PO ani z PIS tego nie widza?

 • cojestdoktorku

  Oceniono 2 razy 0

  czyli podatki w Polsce sa niskie a szczególnie podatki dochodowe

 • positivesdenken

  Oceniono 1 raz -1

  No spoko, artykul sporo wyjasnia. Grecja rzeczywiscie moglaby byc jakims ostrzezeniem w aspekcie podatkowym, chetnie cos wiecej bym poczytala na ten temat, no i o tym podatku bankowym moglibyscie kiedys rzucic jakis tekst, bo ja chyba przegapilam informacje na ten temat.

 • pat1952

  Oceniono 1 raz -1

  A euro dalej po 4,2 zł. I taka jest wartość nabywcza naszej waluty i naszych zarobków. Jak sięgam pamięcią w 1998 r. euro było po 3,8zł. Idziemy ostro do przodu.

 • kgbltd

  Oceniono 2 razy -2

  straszne, najgorsze jest to, ze nie da się juz kraść tak łatwo na słupa bo urzędasy kontorlują czy słup obracający milionami istnieje. Jakoś do tej pory nikomu nie przyszło to do głowy.
  przypadek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX