Gazeta.pl Next >  Biznes >  Enea, Energa, PGE drożeją na giełdzie o 5 procent. To wszystko przez nową ustawę

Enea, Energa, PGE drożeją na giełdzie o 5 procent. To wszystko przez nową ustawę

A A A
Elektrownia Opole PGE

Elektrownia Opole PGE

Państwowe spółki energetyczne są w czwartek hitem notowań na giełdzie. Wszystkie drożeją o 4 do 7 procent. To reakcja rynku na uchwalenie ustawy o rynku mocy, której efektem ma być wzrost cen energii elektrycznej.

Akcje PGE - największej polskiej firmy energetycznej już po niecałej godzinie notowań giełdowych drożały o 5 procent. Tauron przed południem szedł w górę o blisko 6 procent, a Energa o ponad 6 procent. Enea w tym drożała o ponad 8 procent.

Potem wzrosty nieco zmalały, ale nadal były imponujące

Notowania giełdowe EneiNotowania giełdowe Enei wykres: investing.com

We wszystkich przypadkach przyczyną wzrostów jest ustawa o rynku mocy. A dokładniej rzecz ujmując, opinie panujące na rynku o tym, ze spółki energetyczne dzięki tej ustawie będą więcej zarabiać. Skoro bowiem w przyszłości mają więcej zarabiać, to już dziś są więcej warte – tak własnie działa giełda.

ZOBACZ TEŻ: Sejm przyjął ustawę o rynku mocy. Rachunki wzrosną, ale mają nam nie grozić przerwy w dostawie prądu

Ustawa o rynku mocy ma zapewniać firmom energetycznym dodatkowe pieniądze, które mają iść na rozbudowę mocy wytwórczych w elektrowniach. Chodzi o to, aby zmniejszyć w przyszłości ryzyko blackoutów i innych poważnych awarii w systemie, w którym inwestycje są wciąż zbyt małe. Dodatkowe pieniądze mają zachęcać właśnie do tych inwestycji.

Notowania giełdowe PGENotowania giełdowe PGE wykres: investing.com

Minusem rozwiązania jest to, że te dodatkowe środki mają pochodzić od osób płacących rachunki za prąd, chociaż podwyżki cen w przeliczeniu na gospodarstwo domowe mają być niewielkie. No ale z punktu widzenia firm energetycznych korzyść będzie widoczna.

Na dwie godziny przed końcem sesji giełdowej akcje Enei drożeją o 6,6 procent, akcje  Energi drożeją o ponad 5 procent, PGE i Tauron idą w górę o 4,5 procent. 

PGE i Enea są najdroższe od miesiąca, a Energa najdroższa od blisko dwóch miesięcy.

Polecamy
    • Akcja skarbówki w Wólce Kosowskiej Wólka Kosowska: wielka akcja skarbówki. Sprzedawcy uciekali, porzucając podrobiony towar
    • przerwa na papierosa w pracy Większa szara strefa na rynku tytoniowym? Znów przez podatki
Komentarze (13)
Enea, Energa, PGE drożeją na giełdzie o 5 procent. To wszystko przez nową ustawę
Zaloguj się
  • Oceniono 7 razy 5

    Swinstwo Pis-u, no ale jesli "energetyka jest zawierzona bogu" a kopalnie "wpieprzone" do energetyki. Takiej podwyzki PiS ani Duda nie ujawniali w kampani wyborczej i .......oszukali wyborcow. Jednym daja a wszystkim okradaja domowe budzety. 500+ traci na wartosci taj jak PiS. Przyjdzie czas ze zwolennicy PiS-u powiedza sobie: "Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci sie ino sznur, ostał ci sie ino sznur. ". I jeszcze dodadza: "przyjdzie sie z rozpaczy powiesic".

  • Oceniono 2 razy 2

    Teraz przeforsuja 500 + dla emerytow bo z czego zaplaca wyzsze rachunki za prad? Przy okazji dobra zmiana finansuje gornictwo, tak wiec przelewa sie z jednego naczynia w drugie. Najgorzej beda miec ludzie ktorzy pracuja I odprowadzaja podatki. Dobra zmiana ich wykonczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane