Enea, Energa, PGE drożeją na giełdzie o 5 procent. To wszystko przez nową ustawę

Rafał Hirsch
Państwowe spółki energetyczne są w czwartek hitem notowań na giełdzie. Wszystkie drożeją o 4 do 7 procent. To reakcja rynku na uchwalenie ustawy o rynku mocy, której efektem ma być wzrost cen energii elektrycznej.

Akcje PGE - największej polskiej firmy energetycznej już po niecałej godzinie notowań giełdowych drożały o 5 procent. Tauron przed południem szedł w górę o blisko 6 procent, a Energa o ponad 6 procent. Enea w tym drożała o ponad 8 procent.

Potem wzrosty nieco zmalały, ale nadal były imponujące

Notowania giełdowe EneiNotowania giełdowe Enei wykres: investing.com

We wszystkich przypadkach przyczyną wzrostów jest ustawa o rynku mocy. A dokładniej rzecz ujmując, opinie panujące na rynku o tym, ze spółki energetyczne dzięki tej ustawie będą więcej zarabiać. Skoro bowiem w przyszłości mają więcej zarabiać, to już dziś są więcej warte – tak własnie działa giełda.

ZOBACZ TEŻ: Sejm przyjął ustawę o rynku mocy. Rachunki wzrosną, ale mają nam nie grozić przerwy w dostawie prądu

Ustawa o rynku mocy ma zapewniać firmom energetycznym dodatkowe pieniądze, które mają iść na rozbudowę mocy wytwórczych w elektrowniach. Chodzi o to, aby zmniejszyć w przyszłości ryzyko blackoutów i innych poważnych awarii w systemie, w którym inwestycje są wciąż zbyt małe. Dodatkowe pieniądze mają zachęcać właśnie do tych inwestycji.

Notowania giełdowe PGENotowania giełdowe PGE wykres: investing.com

Minusem rozwiązania jest to, że te dodatkowe środki mają pochodzić od osób płacących rachunki za prąd, chociaż podwyżki cen w przeliczeniu na gospodarstwo domowe mają być niewielkie. No ale z punktu widzenia firm energetycznych korzyść będzie widoczna.

Na dwie godziny przed końcem sesji giełdowej akcje Enei drożeją o 6,6 procent, akcje  Energi drożeją o ponad 5 procent, PGE i Tauron idą w górę o 4,5 procent. 

PGE i Enea są najdroższe od miesiąca, a Energa najdroższa od blisko dwóch miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (13)
Prąd będzie droższy, ale na giełdzie można na tym zarobić. Enea, Energa, PGE ? wszędzie wzrosty po 5 procent
Zaloguj się
 • zd46

  Oceniono 7 razy 5

  Swinstwo Pis-u, no ale jesli "energetyka jest zawierzona bogu" a kopalnie "wpieprzone" do energetyki. Takiej podwyzki PiS ani Duda nie ujawniali w kampani wyborczej i .......oszukali wyborcow. Jednym daja a wszystkim okradaja domowe budzety. 500+ traci na wartosci taj jak PiS. Przyjdzie czas ze zwolennicy PiS-u powiedza sobie: "Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór, czapkę wicher niesie, róg huka po lesie, ostał ci sie ino sznur, ostał ci sie ino sznur. ". I jeszcze dodadza: "przyjdzie sie z rozpaczy powiesic".

 • justsaying

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz przeforsuja 500 + dla emerytow bo z czego zaplaca wyzsze rachunki za prad? Przy okazji dobra zmiana finansuje gornictwo, tak wiec przelewa sie z jednego naczynia w drugie. Najgorzej beda miec ludzie ktorzy pracuja I odprowadzaja podatki. Dobra zmiana ich wykonczy.

 • tylkojo

  0

  Inwestycje będą ale u Rydzyka.

 • darek.1306

  Oceniono 2 razy 0

  i nie przeszkadza wam POsrane trole ze ośmioletnie rządy Platformy Obywatelskiej obfitowały w wiele afer i skandali związanych z politykami tej partii, nie tylko na szczeblu centralnym, ale też lokalnym. Były to rządy wielkich afer: afera hazardowa, afera Amber Gold, Infoafera, afera podsłuchowa, czy afera Beaty Sawickiej, która wybuchła jeszcze przed objęciem władzy przez PO. Nieudolne rządy PO doprowadziły do zamknięcia polskich stoczni, czyli afery stoczniowej.

  Platforma Obywatelska zabrała też Polakom 150 mld oszczędności zgromadzonych w OFE aby spłacić część zadłużenia ZUS. Donald Tusk stwierdził wtedy, że pieniądze wpłacane na konta OFE nie należą do obywateli:

 • johang28

  Oceniono 2 razy 0

  Pisowskie ustawy dla biednych ludzi,pisuary dbają o biednych,brawo pisuary,brawo Wolacy,Wolska wspiera biednych.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 0

  Chodzi o to, aby zmniejszyć w przyszłości ryzyko blackoutów...A ja myślałem, że w celu uniknięcia ryzyka blackoutów kupuje się prąd od sąsiadów..od partnerów z EU.

 • maciej_aszek

  Oceniono 2 razy 0

  Taa, a wiatraki w Polsce leżą i kwiczą.

 • threemen

  Oceniono 2 razy 0

  Niech podniosa ceny pradu tak, aby zzarla 500+. To otworzy oczy wielu wyborcom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX