Niespodziewany spadek produkcji przemysłowej w Niemczech. Co się dzieje?

Marcin Kaczmarczyk
W październiku produkcja przemysłowa w Niemczech spadła aż o 1,4 proc. w stosunku do września. Spokojnie, tym razem to nie dramat. Niemcy tylko świętowali nieco dłużej.

Zaskoczenie jest spore. Spadek o 1,4 proc. nie jest taki mały, a w zastawieniu z oczekiwaniami analityków – spodziewano się wzrostu produkcji przemysłowej o 1 proc. – wydaje się jeszcze większy. Co gorsza pojawił się on po tym, jak i we wrześniu spadła produkcja – wtedy o 0,9 proc. w stosunku do sierpnia.

Wyjaśnienie jednak tego spadku jest bardzo proste. Zdaniem niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Energii wynika on głównie z faktu, że w październiku były dłuższe przerwy w pracy spowodowane świętami.

Z początkiem października we wtorek wypadł Dzień Jedności Niemiec, a pod koniec miesiąca, również we wtorek - -obchodzone tym razem w całych Niemczech Święto Reformacji. Znaczna część pracowników brała sobie dodatkowy dzień wolny w poniedziałek i to był właśnie główny powód mniejszej spadku produkcji przemysłowej u naszego zachodniego sąsiada.

Czytaj więcej: Europejczycy znowu pokochali euro. Najwyższy poziom akceptacji od 15 lat. 

I tak to najlepszy rok od dawna

Spadek produkcji przemysłowej w Niemczech pojawił się po tym, jak w sierpniu zanotowano jej wzrost aż o 2,6 proc., co było najlepszym wynikiem od ponad sześciu lat.

- Zbierając dane z pierwszych 10 miesięcy tego roku, widzimy że produkcja przemysłowa zanotowała najwyższy wzrost od 2011 roku – napisał w notce dla inwestorów Carsten Brzeski, szef ekonomistów z ING Diba.

Jego zdaniem ostatni spadek produkcji przemysłowej jest paradoksalnie oznaką doskonałej koniunktury w niemieckiej gospodarce. Ludzie i firmy muszą mieć przerwy w pracy – nie mogą cały czas bić rekordów.

A to, że w najbliższej przyszłości u naszego zachodniego sąsiada będzie bardzo dobrze, potwierdzają opublikowane w środę dane o zamówieniach w przemyśle. Te w październiku w Niemczech powiększyły się o 1 proc. w stosunku do września, a w stosunku do danych sprzed roku aż o 9,5 proc. Dużo powyżej oczekiwań analityków.

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”.

Więcej o:
Komentarze (23)
Niespodziewany spadek produkcji przemysłowej w Niemczech. Co się dzieje?
Zaloguj się
 • fojtek doe

  Oceniono 3 razy 3

  I analitycy przewidując wzrost +1,1% przegapili te święta?
  Czy może wy znów kreujecie rzeczywistość?

 • ercu

  Oceniono 1 raz 1

  No jak to co? Szydło podała się do dymisji.

 • piximix

  0

  byli na faszystowskiej manifestacji w Polsce

 • saves

  Oceniono 2 razy 0

  Co świętowali? Ramadan?

 • mocno_kwasny

  Oceniono 2 razy 0

  Heh dwa miliony na socjalu które nie chcą pracować a tylko brać ;-) coś wam świta barany ? Niemcy jeszcze długo pociągną ale coś zaczyna im ciążyć ;-)

 • rikol

  Oceniono 4 razy 0

  Uchodźców za mało i nie ma kto konsumować.

 • 69marooned69

  Oceniono 6 razy 0

  Wolactwo i Piotrowicze,przez chwilkę byli w niebie:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX