Zapłacili za mieszkania, ale przejął je bank. Takie historie mają się już nie powtórzyć. Będzie nowa ustawa

Robert Kędzierski
Rzeczpospolita dotarła do projektu ustawy, który ma w lepszy sposób zabezpieczać kupujących nieruchomości przed bankructwem lub nieuczciwością dewelopera.

UOKiK pracuje nad ustawą, która ma wzmacniać pozycję osób kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym - donosi Rzeczpospolita. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie zamkniętego rachunku powierniczego. Całość pieniędzy klienta trafi z niego do dewelopera dopiero po zakończeniu inwestycji. Taki mechanizm ma chronić konsumentów przed nieuczciwością lub bankructwem dewelopera. W przeszłości zdarzało się bowiem czasem, że ktoś wpłacał całość środków na mieszkanie lub dom, często biorąc kredyt, by dowiedzieć się po jakimś czasie, że jego nieruchomość jest zajęta przez bank.

Czytaj też: Resort budownictwa: Mieszkania mają mieć 25 m kw. i ani metra mniej!

Nowa ustawa wprowadza jeszcze jeden mechanizm zabezpieczający - pieniądze z rachunku powierniczego otwartego (to drugi z rachunków, który ma być dostępny na rynku po wprowadzeniu nowego prawa w życie) będą mogły być wypłacane tylko po stwierdzeniu przez bank odpowiedniego postępu w budowie. Otwarte rachunki bez odpowiedniej gwarancji mają zniknąć. 

Na bieżąco ma być też monitorowana sytuacja prawna gruntów i budowli w księgach wieczystych - może to w znacznym stopniu utrudnić zaciąganie przez dewelopera zobowiązań, których zabezpieczeniem są nieruchomości, na odbiór których czeka klient.

Nowa ustawa ma też regulować kilka kwestii, które do tej pory regulowane nie były. Przede wszystkim umową deweloperską ma być też objęte miejsce garażowe, wszelkiego rodzaju udziały w działce czy infrastrukturze takiej jak stojaki na rowery.

Kupujący nie będzie też musiał obawiać się, że straci zaliczkę wpłaconą w ramach rezerwacji. Opłata, zwyczajowo w wysokości 1 proc., również trafi na rachunek powierniczy. W przypadku niezawarcia umowy trafi z niego do konsumenta. Dziś często klienci wpłacali kaucje na konto dewelopera. Zdarzały się problemy z odzyskaniem środków. 

Przepisy będą też określać co może znaleźć się w umowie z deweloperem. Pozwoli to bankom na lepszą ocenę tego, czy inwestycja ma szansę przebiegać prawidłowo. 

Więcej o:
Komentarze (33)
Zapłacili za mieszkania, ale przejął je bank. Takie historie mają się już nie powtórzyć. Będzie nowa ustawa
Zaloguj się
 • esmera1981

  Oceniono 12 razy 12

  a co z wydmuszkami podwykonawców, nikt się za to nie bierze! wykorzystywani są uczciwi ludzie którzy wykonali roboty, a pieniędzy nie dostali bo inwestor ogłasza upadłość różnego rodzaju, albo sprawa idzie do sądu a tam znowu trwa 4, 5 lat (doświadczenie z własnego podwórka) a i tak poszkodowany traktowany jest gorzej niż oszust ! mam sprawę w sądzie w Katowicach , która ciągnie się już ponad 3 lata i co odzyskam z włożonych pieniędzy nie 0 tylko mniej bo już same koszty ile wynoszą(adwokat, dojazdy, pisma) a ile nerwów; jeden z podwykonawców jak nie otrzymał pieniędzy to popełnił samobójstwo taka jest sprawiedliwość w Polskich sądach i wymiarze sprawiedliwości! wszędzie muszą być media i nagłośnienie sprawy żeby odzyskać swoje ciężko wypracowane pieniądze!!!!

 • tonik777

  Oceniono 6 razy 6

  A czy nowe prawo przewiduje bankructwo banku prowadzącego takie rachunki? Chyba jakiś czas temu był taki przypadek.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 5 razy 5

  A dlaczego nie wprowadzic ustawa ze juz po wplaceniu kasy mieszkanie nalezy do klienta? przeciez badz co badz klient wplacajac kase devloperowi zawiera z nim umowe kupna sprzedazy. Furtke sluzaca do okradania klienta czyli brak wpisu w ksiegach bardzo latwo zamknac .............. devloper z reguly zaczyna budowe na dzialce ktora jest jego wlasnoscia wystarczy w momencie wplaty pieniedzy zawrzec umowe kupna sprzedazy dzialki wielkosci adekwatnej do zakupionego mieszkania biorac pod uwage ilosc pieter czyli np kupuje 100 m2 w 5 pietrowym budynku nabywam 20m2 dzialki a zgodnie z prawem to co wybudowane na dzialce nalezy do wlasciciela dzialki. Czyli jezeli w budynku ma byc 50 mieszkan na "dzien dobry" 50 ciu nabywcow wykupuje dzialke . Proste i nie wymagajace zmiany prawa .............. ale no wlasnie to ale ............... w przypadku devlopera oszusta traci bank ............. a na to w panstwie prawa nie mozna pozwolic ....... banki sa od tego zeby okradac ludzi a nie zeby je okradac.
  Nabywajac mieszkanie w ten sposob kupujacy jest w duzym procencie zabezpieczony bo najwyzej zostanie z niedokonczonym mieszkaniem ale nikt mu nie bedzie mogl kazac placic za to drugi raz .

 • seaman_pl

  Oceniono 4 razy 4

  Byłoby dobrze, gdyby artykuły były pisane przez dziennikarzy mających przynajmniej podstawową orientację w temacie. Mieszkaniowe rachunki powiernicze - otwarte i zamknięte - funkcjonują z powodzeniem na rynku pierwotnym od 5 lat, czyli od wejścia w życie przepisów tzw. ustawy deweloperskiej.

 • jerzytop

  Oceniono 3 razy 3

  Panowie i panie nie powiem posłowie co najwyżej OSŁOWIE . Juz za komuny było tak z kretdatmi na budowe np domków jednorodzinnych ,że kolejna transza trafiała na konto inwestora dopiero gdy było to widać po postępach prac na budowie . Jesteście po prostu zwykłymi nierobami skoro potrzeba 30 lat aby ludzie nie tracili dorobku życia bo wam kłótliwe s......syny nie chce się zabezpieczyć interesu zwykłego obywatela i wziąść się solidnie za banki które udzielają następnych pożyczek pod zastaw już sprzedanych mieszkan . Siedzicie na Wiejskiej i tylko pier cie w swoje fotele . Co to znaczy deweloper oszukał np 400 przyszłych mieszkańców . Ile w tych oszukanych było posłów ,ich rodzin czy kogoś znanego . ZERO

 • sztucznypolak

  Oceniono 5 razy 3

  A jakie sa roznice w porownaniu z obecna ustawa regulujaca te kwestie (poza pieniedzmi na garaz i zaliczka)?
  Bo rachunki powiernicze funkcjonuja juz od lat.

 • drwal

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli nic nowego poza dodatkowym zarobkiem dla notariusza i banków ze względu na garaż.

 • alabama8

  Oceniono 5 razy 3

  Obowiązek założenia w banku rachunku powierniczego nałożyła na deweloperów ustawa (z 16 września 2011 !!!) o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
  funkcjonuje już od 6 lat. Nie są nią objęte budowy które rozpoczęły się przed wejściem w życie ustawy, nawet jeżeli było to tylko pozwolenie na budowę. Ale ustawa już jest od LAAAT!
  Na czym więc pracuje UOKiK???

 • dante_waw

  Oceniono 2 razy 2

  Zaplacili za mieszkanie zaciagajac kredyt w banku, nastepnie to mieszkanie przejal bank - wierzyciel developera (uczciwego czy nieuczciwego to inna sprawa).

  Czyli jakby nie patrzec bank(i) ma(ja) mieszkanie i dwie wierzytelnosci do wyegzekwowania (ta od developera pewnie trudniejsza)... Banki vs reszta swiata 3:0....

  Po co zmieniac cos co tak dobrze funkcjonuje???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX