Komunikat dla kierowców z Podkarpacia: kolejne kilometry trasy S19 oddane do ruchu

Robert Kędzierski
Kolejna część autostradowej obwodnicy Rzeszowa, odcinek trasy S19, oddana do użytku. Dla rządu to "kręgosłup wschodniej części naszego kraju".

Kierowcy z Podkarpacia mogą od dziś korzystać nowego odcinka trasy S19. GDDKiA poinformowała o oddaniu do użytku sześciokilometrowego fragmentu autostradowej obwodnicy Rzeszowa. Chodzi o połączenie od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe.

Dzięki temu krótkiemu fragmentowi zostanie utworzone połączenie dwóch tras międzynarodowych: E40 i E371. Co jeszcze istotniejsze ruch tranzytowy zostanie wreszcie wyprowadzony z centrum miasta. 

Co za tym idzie, cała aglomeracja Rzeszowska wyraźnie odczuje wzrost komfortu codziennego życia mi.in. poprzez obniżenie poziomu natężenia ruchu, przede wszystkim tranzytowego. 

– powiedział p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Gryga.

Wybudowanie odcinka kosztowało 342 mln zł. Warto przypomnieć, że w grudniu ma zostać oddany odcinek trasy S19 -  Sokołów Małopolski Północ  Stobierna (12,5 km).

Nowe środki na S19

S17, S19 i A2 w rozbudowieS17, S19 i A2 w rozbudowie Fot. Agencja Gazeta/GDDKiA/Wikipedia. Opracowanie: Redakcja Next.Gazeta.pl

W lipcu informowaliśmy, że rząd wyasygnował nowe środki na budowę m.in. drogi S19, która biegnie od granicy z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do granicy ze Słowacją w Barwinku. Trasa jest polskim odcinkiem szlaku Via Carpatia mającego łączyć docelowo Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię oraz Grecję. Jak stwierdził Mateusz Morawiecki, minister rozwoju, to kręgosłup wschodniej części naszego kraju. 

Oprócz S19, 28 mld zł zostanie wydanych również na na rozbudowę autostrady A2 (łączy Poznań, Warszawę i Łódź), dróg ekspresowych S17 (Warszawa - Hrebenne) oraz S19 (od granicy z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej do granicą ze Słowacją w Barwinku), będącej częścią szlaku Via Carpatia. Kiedy inwestycje zostaną ukończone, komunikacyjny obraz Polski zmieni się nie do poznania.

Ekspres do kawy Siemens EQ.6 Plus

Więcej o:
Komentarze (5)
Komunikat dla kierowców z Podkarpacia: kolejne kilometry trasy S19 gotowe
Zaloguj się
 • susceptant

  Oceniono 3 razy 1

  "w grudniu ma zostać odany odcinek trasy S19 Sokołów Małopolski-Stobierna".
  Usiadłem. Dla wiadomości redaktora - ten odcinek został oddany do użytku na początku września bieżącego roku.
  Poza tym warto było napisać, że wspomniany odcinek S19 był już gotowy 3 miesiące temu, ale musiał poczekać na ukończenie 3,5 km łącznika od ul. Podkarpackiej (dk 19) na wjeździe do Rzeszowa od południa (gm. Boguchwała).
  Te dodatkowe 28 mld zł w PBDK 2014-25 ma się nijak do oddanego właśnie odcinka S19, którego finansowanie zabezpieczono w momencie ogłoszenia drugiego etapu przetargu - czyli na przełomie 2013/14. Natomiast te mityczne 28 mld zł ma być przeznaczone kiedyś tam (w perspektywie ok. 5 lat) na budowę m. in. kolejnych odcinków S19 na południu, czyli Rzeszów Kielanówka-Barwinek (koszt 85 km drogi ok. 10 mld zł).
  Zawsze wydawało mi się, ze dziennikarz przed napisaniem choć krótkiego artykułu stara się sprawdzić jego merytoryczną treść.

 • john smith

  0

  Z mapy wynika że Carpatia ma biec na Litwę. Z artykułu,że na Białoruś. Taki brak koncepcji jest też chyba w Gddkia .Oby droga nie ugrzezla pod Rzeszowem

 • jurekde

  Oceniono 1 raz -1

  Jeden rysunek załatwiłby 1000 słów, kawałek mapy!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX