Emerytura dla kobiet za rodzenie dzieci? Posłowie PiS apelują, Ministerstwo Rodziny kluczy

Andrzej Mandel
Paru posłów PiS domaga się wcześniejszych emerytur dla kobiet mających dużo dzieci. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej nie chce zmian. A nikt nie wskazuje, kto miałby opłacić składki.

Członkowie partii rządzącej nie rezygnują z pomysłu, by matki, które urodziły więcej niż dwójkę dzieci miały z tego tytułu prawo do emerytury niezależnie od stażu pracy. Interpelację w tej sprawie złożyli ostatnio posłowie Jerzy Gosiewski i Adam Ołdakowski.

- W związku z licznymi postulatami, które otrzymujemy podczas dyżurów poselskich i spotkań z wyborcami z regionu Warmii, Mazur i Powiśla, zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia do systemu świadczeń emerytalnych zmian, które premiowałyby kobiety za urodzenie i wychowywanie więcej niż dwojga dzieci – apelują posłowie w interpelacji.

Nie poprzestając na apelach, posłowie podpierają się sukcesem programu 500+, który według nich przyczynia się do wzrostu liczy narodzin. Chociaż jest to dla posłów wzrost niezadowalający i uważają, że przyznanie wieloródkom praw emerytalnych pomogłoby to zmienić.

- Nadal jednak jest to wzrost niezadowalający z punktu widzenia rozwoju demograficznego naszego kraju, dlatego też proponujemy wprowadzenie do systemu emerytalnego przepisów, które by ten trend wzmocniły i stałyby się impulsem do rodzenia i wychowania większej liczby dzieci – argumentują posłowie.

5 lat mniej do emerytalnego stażu pracy

Posłowie proponują, by początkowo obniżyć o 5 liczbę lat wymaganych do stażu pracy uprawniającego do przyznania emerytury. Dotyczyłoby to kobiet, które urodziłyby trójkę lub więcej dzieci. Zdaniem Jerzego Gosiewskiego i Adama Ołdakowskiego zmotywowałoby to dodatkowo do rodzenia większej ilości dzieci.

-  Dla kobiet ta zmiana byłaby gwarancją, że ten wysiłek da im także gwarancję godnej emerytury, a zyska na tym cała Polska jako naród – twierdzą posłowie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej niekoniecznie jest nastawione przychylnie do pomysłu. Z jednej strony, co prawda, trudno pomysł zgodny z linią ideologiczną rządu odrzucać a priori, ale trzeba go jeszcze pogodzić z realiami systemu emerytalnego.

- Emerytury są świadczeniami finansowanymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianymi dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne, a świadczenia przyznawane są z powodu spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego, tj. dożycia określonego w przepisach wieku emerytalnego – odpowiedziało posłom MRPiPS.

Resort argumentuje przy tym, że w systemie już istnieją preferencje dla matek gwarantujące prawo do emerytury uwzględniając okresy związane z wychowywaniem dzieci. Budżet pokrywa składki osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński. Od kilku lat robi to także za osoby, które nie były pracownikami w momencie urodzenia dziecka.

"Godna emerytura" to emerytura minimalna?

Należy jednak pamiętać, że tak naliczane składki emerytalne podlegają ograniczeniom co do ich wysokości. W przypadku dobrze zarabiających osób wpływają więc negatywnie na wysokości przyszłej emerytury. Dodatkowo, skrócenie stażu pracy wymaganego do uzyskania emerytury również wpływa negatywnie na jej wysokość, gdyż zależy ona od ilości i kwoty opłaconych składek oraz przewidywanej długości życia na emeryturze.

Można więc spokojnie założyć, że „godna emerytura”, której chcą posłowie partii rządzącej to emerytura minimalna, za którą utrzymać się jest niezwykle trudno.

Ekspres do kawy Siemens EQ.6 Plus

Więcej o:
Komentarze (181)
Emerytura dla kobiet za rodzenie dzieci? Posłowie PiS apelują, Ministerstwo Rodziny kluczy
Zaloguj się
 • burkoslaw1

  Oceniono 54 razy 44

  Czyli co kolejna socjalistyczna zrzutka na dziecioroby? Gratuluje wychowujemy sobie pokolenie które nawet palcem nie kiwnie w sprawie pracy.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 41 razy 33

  No i wyszło szydło z wora ... 500+ nie przyczynia się do zwiększenia dzietności, ale tego pismatoły nie przyznają. Ja mam "lepszy pomysł", rodzice przynajmniej 3 dzieci powinny otrzymać samochód rodzinny, z 4 dzieci dom z basenem, z 5 dzieci dożywotnie emerytury dla obojga rodziców, żeby mieli czas nauczyć dzieci co robić, żeby się "nie narobić" a zarobić. Wszystko oczywiście na koszt podatników tych którzy posiadają 2 dzieci i mniej lub w ogóle. Będziemy drugie Chiny, żadna makrela z fiutinem nam nie podskoczą, dodatkowo nie będzie już miejsca dla uchodźców :D :D :D

 • aeromonas

  Oceniono 23 razy 21

  Polska jest przeludniona i biedna. Brakuje mieszkań, czystej wody i czystego powietrza, miejsc w przedszkolach i porządnej edukacji oraz opieki zdrowotnej. Powinno się raczej płacić podatek od dzieci, a nie dostawać na nie pieniądze. I tak dopłacamy krocie do cudzych dzieci: łożymy na ich leczenie i edukację.

 • b.s. Teresy

  Oceniono 12 razy 10

  A dla ojca tych dzieci też będzie wcześniejsza emerytura ?
  Czy będą się też liczyć dzieci na boku ?

 • justas32

  Oceniono 14 razy 10

  Pomysł PIS jak zniszczyć polska gospodarkę w białych rękawiczkach - rozdawać na prawo i lewo przywileje i pieniądze - których nie ma i które trzeba pożyczać za granicą ...

 • dyskootantka

  Oceniono 14 razy 10

  Smutne to jest tylko to, że ludzie takie bzdury łykają. Nikt ci tyle nie da, co PiS obieca. Potem splajtują jak splajtowała komuna, bo to ten sam sposób rządzenia. I duża ilość ludzi zostanie na lodzie. Za komuny obiecywali, że wystarczy pracować 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. I sporo ludzi w to uwierzyło. Kobiety siedziały w domu, zajmowały się tylko tym, mężowie mogli spokojnie po powrocie zająć się tylko czytaniem gazety i oglądaniem telewizji, bo "dom to obowiązek żony". Potem się to zmieniło i wiele z tych kobiet zostało na lodzie.

 • cambrone

  Oceniono 12 razy 10

  One będą rodzić jak królice (pisia reklama) a składki na ZUS zapłacą ci co pracują.

 • falco2009

  Oceniono 11 razy 9

  Oprócz emerytury powinien być też darmowy domek minimum 150m2 i samochód SUV z darmowym tankowaniem na stacjach Orlenu / spółka państwowa/.Co by tu jeszcze.....

 • kisssmyass

  Oceniono 17 razy 9

  Hahahahahaha.....Byleby nie emigranci! Byleby nas nie zalała masa islamska!? Niedługo premier Krzywy Ryj będzie musiał być magikiem wytrząsającym z rękawa króliczki wieloyebne. A skąd kasę na te kretyńskie pomysły trzymania babsztyletów w pieluchach i garach? Można wszystko opodatkować. No problema! Ale kretynizm jeszcze nikogo nie doprowadził do dobrobytu. Ale co tam fakty i prawdy dla odmóżdżonych wariatów i wariatek. Wszak wiara góry przenosi, nawet jak góra ani drgnie, a nawet jak dię wali wszystkim na łby. Oj Polsko, Polsko, marny Twój los w rękach zboczeńców i guślarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX