Coraz więcej wolnych miejsc pracy. Firmy mają problem, szczególnie w trzech branżach

Na koniec trzeciego kwartału w polskiej gospodarce było ponad 130 tysięcy wakatów. Wyraźnie więcej niż kwartał wcześniej, a jeszcze większa różnica jest w porównaniu z ubiegłym rokiem. W niektórych sektorach przedsiębiorcy nie mogą znaleźć pracowników.

Główny Urząd Statystyczny w badaniu wziął pod uwagę wszystkie firmy, także te najmniejsze, zatrudniające jedną osobę (wiele innych danych GUS dotyczy przedsiębiorstw, w których pracuje ponad 9 osób). To 754,1 tys. firm, w większości (ponad 70 proc.) małych, do 9 osób zatrudnionych.

Z tego badania wynika, że mamy 131,2 tys. wolnych miejsc pracy, o 7,5 proc. więcej, niż na koniec drugiego kwartału oraz aż o 37,4 proc. więcej, niż na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku. Wakaty dotyczą zarówno stanowisk, które na pracowników czekają już od pewnego czasu, jak i nowo utworzonych miejsc pracy.

Z wymienionych w raporcie GUS branż (15) wszystkie mają jakieś wolne miejsca pracy. Wybijają się jednak trzy, co zresztą od pewnego czasu można zaobserwować zarówno w innych badaniach statystycznych, jak i wypowiedziach przedstawicieli firm.

Największy problem z obsadzeniem stanowisk mają przedsiębiorstwa działające w zakresie przetwórstwa przemysłowego - 33,5 tys. wolnych miejsc, budownictwa - 20,3 tys. oraz działu handel i naprawa pojazdów samochodowych (GUS ujmuje je w jednej kategorii) - 20,8 tys. Te trzy branże stworzyły najwięcej nowych miejsc pracy.

Wolne miejsca pracy wg branżWolne miejsca pracy wg branż źródło: GUS

Jeśli chodzi o najbardziej poszukiwane zawody, to są to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, specjaliści, monterzy maszyn i urządzeń oraz pracownicy usług i sprzedawcy. Najmniejsze szanse na przebieranie w ofertach mają przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy - tutaj wolnych etatów jest najmniej.

Nie będzie zapewne zaskoczeniem, że najłatwiej znaleźć nową pracę jest w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Po drugiej stronie jest podlaskie, opolskie i świętokrzyskie.

Ciekawa jest też definicja wolnych miejsc pracy, którą stosuje w swoich badaniach GUS. Pokazuje ona, że te wakaty rzeczywiście mogą być problemem dla firm. Są to bowiem stanowiska, które nie tylko nie są faktycznie obsadzone, ale też takie, na które pracodawca starał się już znaleźć chętnych, a także jest gotów natychmiast zatrudnić właściwych kandydatów, jeśli się wreszcie znajdą. Część ekonomistów przewiduje, że właśnie w tych trzech najbardziej problematycznych branżach będzie rosnąć presja płacowa. Zresztą, wzrost wynagrodzeń widać już teraz.

Na ten temat więcej czytaj tutaj: Pensje mocno w górę, tylko czyje? Oto branże, w których najmocniej wzrosły wynagrodzenia

Jak prognozuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w listopadzie stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 6,6 proc.

+++

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (108)
GUS: coraz więcej wolnych miejsc pracy. Firmy mają problem, szczególnie w trzech branżach
Zaloguj się
 • milorex10

  Oceniono 25 razy 19

  Niemal wszystko zależy od płacy. Jeżeli ta płaca jest taka z "przymrużeniem oka", za którą można kupić jakieś jedzenie, ale na inne potrzeby np. na opłacenie mieszkania już nie starcza, to chętnych do takiej pracy brak. Praca za wynagrodzenie z "poziomu niewolnika" jest mało atrakcyjna. Ot i wszystko w temacie.

 • Oceniono 24 razy 18

  Są to bowiem stanowiska, które nie tylko nie są faktycznie obsadzone, ale też takie, na które pracodawca starał się już znaleźć chętnych, a także jest gotów natychmiast zatrudnić właściwych kandydatów,... ma średnie wykształcenie kilka kursów w tym roczny sprzedawca-magazynier zaniosłem swoje cv do wszystkich sklepów w mieście i okolicy i zero odzewu .. bo ukończyłem 50 rok życia

 • kamuimac

  Oceniono 13 razy 11

  w polsce nie ma i nie było nigdy problemu bezrobocia - był i jest problem bezpłacia - dopóki złodzieje janusze biznesu nie zaczną płacić ludziom godnie dopókty będą sprówadzać ukrów i płakać że nie ma kim robić i że polacy nie chcą robić

 • wadim.murski

  Oceniono 10 razy 10

  problem się skończy, gdy zaczną godnie płacić

 • ggargi

  Oceniono 16 razy 10

  Poszukuję pracowników na stanowisko key account manager, PILNE!!!!:
  - wiek do 25 lat (starszych nie biorę, bo nie dadzą się zajeździć)
  - wyłącznie mężczyźni (bo kobiety pójdą na macierzyński, lub na zwolnienie na dzieci)
  - 2 kat. inwalidztwa
  - doświadczenie na stanowisku pracy, conajmniej 5 lat (nie mam czasu przyuczać a po za tym może mi uciec jak go czegoś nauczę)
  - znajomość PowerShell / Bash oraz umiejętność budowania aplikacji .NET (msbuild, dotnet) i Java Spring (maven) i obrabiarek skrawających (widziałem takie ogłoszenie, brzmi mądrze)
  - j. angielski komunikatywnie (I want speak from my job man, anglish tongue), drugi język mile widziany (norweski)
  - praca na "nowoczesną" umowę o dzieło lub zlecenie (jesteś wolny, nie związany z pracodawcą)
  - praca zadaniowe
  - pensja 1459,0 zł na rękę (chyba zgłupiałem że tyle płacę)

  Obowiązki:
  - 8 godz. pracy + zadaniowe nadgodziny
  - sprzedaż produktów firmy - plan sprzedażowe
  - godne reprezentowanie firmy
  - pozyskiwanie nowych Klientów

  Szukam już od 6 miesięcy i nikt nie chce przyjść do pracy, gdzie ci bezrobotni - ŚCIEMNIACZE I NIEROBY

 • miniorek

  Oceniono 12 razy 10

  To pokłosie polityki. "Nie podoba się? To wyjedź sobie zagranicę." Od mniej więcej 2000 roku. No to wyjechali.

 • ostatniniezmanipulowany

  Oceniono 12 razy 8

  Śląsk produkcja: 2000 zł brutto + 200-300 zł brutto premia, 3 zmiany lub system czterobrygadowy, w lecie temperatura na hali 40 stopni Celsjusza, jak masz dużo przepracowanych weekendów to premię obniżają (bo i tak dużo zarobiłeś), normy z kosmosu, po paru latach kręgosłup do wymiany.

 • volongoto41

  Oceniono 7 razy 7

  Z ostatnich ofert pracy:
  - zatrudnię w Warszawie kierowcę z Katowic znającego Wrocław,
  - grubego wesołego na Mikołaja,
  - zatrudnię zdrowych rencistów i inwalidów na budowę,
  - karmiącą zatrudnię,
  - zatrudnię kierowców w naszej firmie czujesz się jak w domu, a my za pobyt w domu nie
  płacimy….

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX