PKB Turcji wystrzelił w górę. Choć po próbie zamachu stanu można się było tego spodziewać

Aż o 11,1 proc. rok do roku urósł w III kwartale br. PKB Turcji - poinformował tamtejszy urząd statystyczny. To najwyższy wzrost od 6 lat i najlepszy wynik w całej grupie G20.

Wzrost PKB Turcji aż o 11,1 proc. rdr w III kwartale to wynik zdecydowanie wyższy od odczytów czy to z poprzednich dwóch kwartałów 2017 r. (kolejno 5,3 i 5,4 proc.), czy z 2016 r. W ogóle - to najwyższy kwartalny wynik od 2011 r. W III kwartale ponad 10-procentowe wzrosty turecki urząd statystyczny odnotował m.in. w eksporcie, nakładach inwestycyjnych czy wydatkach konsumpcyjnych gospodarstw domowych.

Inna sprawa, że akurat w III kwartale 2016 r., dokładnie - w połowie lipca, miał miejsce nieudany zamach stanu w Turcji, co odbiło się na kondycji miejscowej gospodarki (PKB spadło wówczas o 0,8 proc.). To jeden z powodów, dla których porównanie tureckiego PKB rok do roku wypada teraz tak okazale.

.. turkstat.gov.tr

Co ciekawe, tureckie PKB urosło nominalnie w ciągu roku aż o 24,2 proc. – z 666 mln do 827 mln lir tureckich. Cóż z tego, skoro inflacja nad Bosforem inflacja sięga 13 proc. – to najwięcej od 14 lat.

Dane o PKB w połączeniu z bardzo wysoką inflacją powinny poskutkować podwyżką stóp procentowych w Turcji jeszcze w tym tygodniu. Tyle, że tamtejszy bank centralny jest między młotem a kowadłem, bo podwyżki stóp spotykają się z ostrą krytyką prezydenta Recepa Erdogana. Jak wspomina "Bloomberg", w listopadzie Erdogan stwierdził, że w bank centralny w swojej walce z inflacją jest na “błędnej ścieżce”, i powtarzał swój niecodzienny pogląd, iż receptą na wzrost cen są właśnie niskie stopy procentowe. Podobne zdanie, przeciwko podwyżkom, wyartykułował w poniedziałek także minister gospodarki Turcji, stwierdzając, że „pieniądze powinny być tanie, łatwo dostępne, i powinno być ich dużo”, i że zamiast podnosić stopy, należałoby zwiększać produkcję.

.. turkstat.gov.tr

Dyktatorskie zapędy Erdogana połączone z czystkami wśród jego przeciwników  i naciskami na bank centralny sprawiają, że gospodarka rosnąca szybko, nawet w tempie ok. 6 proc. (pomijając wyskok w minionym kwartale) nie jest w stanie znacząco poprawić sytuacji. Rentowność tureckich obligacji w ostatnich miesiącach mocno rośnie, a lira znacząco tanieje.

kurs USD/TRYkurs USD/TRY investing.com

rentowność obligacji tureckich 1-rocznychrentowność obligacji tureckich 1-rocznych investing.com

Ekonomiści mają też wątpliwości co do podstaw dla trwałego wzrostu gospodarki Turcji. Trudno jest określić, czy doszła ona do siebie zeszłorocznym zamachu stanu. Analitycy przypominają, że rząd przejął już podczas stanu wyjątkowego od biznesu aktywa warte 11 mld dolarów - to oczywiście wzmogło niepewność i odstraszyło inwestorów. Poza tym wzrost w Turcji jest mocno napędzany kredytem - pytanie, jak kraj oraz biznes odnajdą się, gdy stopy w Turcji jeszcze będą szły w górę, a lira dalej będzie taniała.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (35)
PKB Turcji wystrzelił w górę. Choć po próbie zamachu stanu można się było tego spodziewać
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 24 razy 12

  w pisiej wolsce też tak będzie na wzór ruski:
  - obrzydliwie bogate pisie oligarchy
  - tyrające na nich ubogie społeczeństwo, karmione nacjonalizmem zwanym przez pisiorów patriotyzmem. trzymane ostro za pysk przez pisią milicję , ormo i wojsko

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  "Dyktatorskie zapędy Erdogana połączone z czystkami wśród jego przeciwników i naciskami na bank centralny sprawiają, że gospodarka rosnąca szybko, nawet w tempie ok. 6 proc."

  Z takimi zapędami to ich GUS niedługo ogłosi 20 procentowy wzrost...

 • kruk6666

  Oceniono 4 razy 2

  Zawsze tak jest na początku , a skończy się jak w Wenezueli.

 • qnqn

  Oceniono 4 razy 2

  To się nazywa kreatywna księgowość. Zawsze trzeba patrzeć na autora raportu kim jest. I nie piszcie zamach stanu, bo kto się zamachuje na delikwenta, który akurat, przypadkiem jest poza krajem. Wracać do żłobka dziennikarzyny.

 • astachanowicz

  Oceniono 1 raz 1

  Morawiecki zarządzi i "bez kozery" będziemy mieć wzrost "pińcet" procent. Nie takie rzeczy robił mistrz PowerPointa i Excela... A jeśli ktoś wierzy w oficjalne dane na temat finansów naszego chorego państwa, to mu współczuję. Zbliża się twarde lądowanie...

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  U nas też inflacja znacząco zaczyna rosnąć i jak znam nasz rynek będzie rosła, rosła, rosła i tak szybko nie spadnie (vidi cena masła i jaja które już miały spaść???).

 • playingboy

  Oceniono 1 raz 1

  Lepszy taki dyktator niż Maduro w Wenezueli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX