Zatrudnienie w UE rośnie i jest najwyższe w historii. Tylko w dwóch krajach widać spadek, w tym w Polsce

Prawie wszystkim rośnie, a nam spada. Polska stała się negatywnym wyjątkiem w raporcie Eurostatu. Bezrobocie mamy na rekordowo niskim poziomie, ale na rynku pracy zaczyna być widać pewien problem.

Eurostat, czyli unijna agencja statystyczna (odpowiednik polskiego GUS), opublikował kwartalne dane o zatrudnieniu. Dla Unii Europejskiej ogółem są one bardzo dobre. W trzecim kwartale we wszystkich 28 krajach wspólnoty pracowało 236,3 mln osób – najwięcej w historii badań. Jednocześnie, zatrudnienie wzrosło o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim, czyli drugim kwartałem 2017 (w ujęciu rok do roku zatrudnienie w UE wzrosło o 1,8 proc.).

Zatrudnienie w ujęciu kwartalnym rośnie niemal we wszystkich państwach należących do UE. Niemal, bo w dwóch stoi w miejscu – to Wielka Brytania i Rumunia. W dwóch zaś spada – na Litwie – o 0,5 proc. i w Polsce – o 0,3 proc. O ile nasi wschodni sąsiedzi problem mają już od pewnego czasu (wyjątkiem jest tu poprzedni kwartał), to w Polsce mamy nagły spadek po bardzo dobrych pierwszych sześciu miesiącach roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w trzecim kwartale mieliśmy jeszcze wyraźny wzrost zatrudnienia – o 1,4 proc., ale i tak jest on mniejszy niż w większości pozostałych państw, a także niższy od unijnej średniej.

Zmiana zatrudnienia w UE w trzecim kwartaleZmiana zatrudnienia w UE w trzecim kwartale źródło: Eurostat

Wygląda na to, że na rynku pracy pod pewnymi względami dochodzimy już chyba do ściany. Bezrobocie mamy na rekordowo niskich poziomach, ale firmy przestają już zwiększać zatrudnienie. Być może dlatego, że coraz trudniej im znaleźć odpowiednich pracowników.

Raport Eurostatu potwierdza niedawne dane GUS za ten sam okres. Wynika z nich, że na koniec trzeciego kwartału mieliśmy 131,2 tys. wolnych miejsc pracy, o 7,5 proc. więcej, niż na koniec drugiego kwartału oraz aż o 37,4 proc. więcej, niż na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku. Wakaty dotyczą zarówno stanowisk, które na pracowników czekają już od pewnego czasu, jak i nowo utworzonych miejsc pracy.

Na ten temat czytaj więcej tutaj: Coraz więcej wolnych miejsc pracy. Firmy mają problem, szczególnie w trzech branżach

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (48)
Zatrudnienie w UE rośnie i jest najwyższe w historii. Tylko w dwóch krajach widać spadek, w tym w Polsce
Zaloguj się
 • ml py

  Oceniono 15 razy 15

  Czy mi sie wydaje, czy pan redaktor nie wspominał o wcześniejszych emeryturach? Ile tych wniosków było? 300 tys? To może z tej strony zaczynają się spadki.

 • normalny1977

  Oceniono 10 razy 6

  Recorma emerytalna. W prywatnych firmach wygląda to tak. Nabywa się prawo emerytalne na drugi dzień chłop pracuje na 1/5 etatu śmieciówkę lub na czarno.

 • urbuu

  Oceniono 5 razy 5

  Ludzie są wypychani na umowy cywilno prawne. Nie mają założonej działalności gospodarczej. Nie rejestrują się w urzędzie pracy. Pracują jako wolni strzelcy. Bez urlopów, ubezpieczenia chorobowego, składek na ZUS etc. Miejsc pracy ubywa. Bezrobocie spada. Ot i cała tajemnica. Dramat się zacznie za ca. 20 lat.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 12 razy 4

  "Bezrobocie mamy na rekordowo niskich poziomach..."
  Wynagrodzenia na jeszcze niższych poziomach.

 • scierplaminoga

  Oceniono 7 razy 3

  problem zatrudnienia w Polsce jest jeden. Mamy do wykonania pracę dla 2 osób z zachodu dostając pensję za 1/3 pracownika

 • ltte

  Oceniono 3 razy 3

  Ja mam inną obserwację. Kilkoro moich znajomych, od lat na swoim, poszło 'na etat' pod kredyt. Pewnie już wszyscy otrzymali kredyty ;-)

 • Lukasz R

  Oceniono 7 razy 3

  To dlatego droga gazeto ze Pis nie godzi sie przyjac z Syrii kilkunastu tysiecy inzynierow, lekarzy i naukowcow.. Ktorym rece wyrywaja sie do roboty..

 • Marek Tropiciel

  Oceniono 7 razy 3

  Dlaczego spada ? na przebywających w Polsce ok 2 mln Ukraińców,jeżeli mnie pamieć nie myli ,oficjalnie pracowało 26 tyś.Reszta przybyła w celach turystycznych. Odsyłam również do wyników kontroli PIP.Nie można oszukiwać na podatkach ale wciąż można zatrudniać na czarno.Nakładane kary więcej niż śmieszne .Uważam, że nam tez rośnie zatrudnienie ale te na czarno.

 • aeromonas

  Oceniono 8 razy 2

  Polska się zwija. Ostatni gasi światło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX