Lotos ma nową umowę na dostawy ropy z USA. Pierwszą taką w historii Polski. Coraz mniej zależymy od dostaw ze Wschodu

Tankowiec 'St . Helen' wpływa do portu w Gdańsku z ropą dla Lotosu

Tankowiec 'St . Helen' wpływa do portu w Gdańsku z ropą dla Lotosu (Fot. Bartosz Banka / Agencja Gazeta)

Państwowa spółka naftowa podpisała właśnie umowę terminową na dostawę ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych do Polski. To kolejny ruch, który ma zmniejszyć uzależnienie od dostaw tego surowca z kierunku wschodniego - z Rosji.

W ramach kontraktu do rafinerii Lotosu w Gdańsku w przyszłym roku przypłynie co najmniej pięć ładunków ropy. – To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych – podkreśla, cytowany w komunikacie, prezes spółki Marcin Jastrzębski.

Niedawno Lotos podpisał dwie umowy na dostawy surowca z USA, ale były to kontrakty jednorazowe (spotowe). Jeden ładunek 600 tys. baryłek, czyli około 80 tys. ton, dotarł już do firmy na pokładzie tankowca „St. Helen”.

Czytaj więcej na ten temat: Ropa płynie do Polski z nowego kierunku. Najpierw dla Orlenu, teraz dla Lotosu.

W połowie grudnia ma dotrzeć kolejna dostawa 650 tys. baryłek amerykańskiej ropy. Tankowiec płynie już z portu w Teksasie. We wrześniu, Lotos kupił ropę od Kanadyjczyków. Wcześniej Lotos kupował surowiec na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

– Podpisana przez LOTOS umowa z pewnością przyczyni się do budowy niezależności energetycznej Polski i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak podkreślają eksperci, obecnie znaczna większość, bo około 90 proc. ropy naftowej w Polsce, pochodzi z Rosji.

W przypadku Lotosu około co piąta baryłka ropy z rafinerii firmy jest z innego kierunku niż wschodni. Firma oprócz zakupów za granicą, sama wydobywa też surowiec ze złóż na Bałtyku.

Także drugi państwowy paliwowy gigant – Orlen – niedawno informował o pierwszej dostawie ropy – prawie 100 tys. ton - ze Stanów Zjednoczonych.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Prezerwatywy Wyższy VAT na prezerwatywy w zasadzie już pewny. E-papierosy jednak z zerową stawką akcyzy w 2018 r.?
 • Budowa obwodnicy Marek i Radzymina Mocne przyspieszenie z nowymi drogami. Do końca roku ma być oddanych jeszcze ponad 100 km
 • Pizza Margherita Nie zamówimy pizzy w niedzielę? Ustawie o ograniczeniu zakupów brakuje precyzji
Komentarze (142)
Lotos ma nową umowę z USA na dostawy ropy. Pierwszą taką w historii Polski. Coraz mniej zależymy od dostaw ze Wschodu
Zaloguj się
 • Jan Osik

  Oceniono 36 razy 6

  kupowanie surowców w putlerowskiej roSSji to sponsorowanie bandyckiego niby-państwa, które celuje w nas swoimi rakietami.

 • ks-t

  Oceniono 13 razy 5

  A ile ta "niezależność" kosztuje? Ideologicznie kierowana gospodarka to łatwy łup dla prawdziwych przedsiębiorców. A niezależnośc w wielu dziedzinach - ropy, gazu, prądu itp buduje się właczając nasz kraj do sieci powiązan Europejskich. Kraje Europy związane siecią ropo i gazociągów mogą dowolnie bilansowac surowiec i przetrwać solidarnie dowolny kryzys. A takiej sile nawet ROsja nie podskoczy.

 • zsm-5

  Oceniono 11 razy 3

  Tchórzewski jak zwykle pie.rzy jak potłuczony.
  Dostawy ropy do terminala w Gdańsku są realizowane conajmniej od czasów Gierka. Zawsze była to ropa lepszej jakości, niż Ruska. I zawsze było jest stosunkowo mało - ze względu na "przepustowość" terminala oraz cenę ropy.
  Krzysiu, 10 lat temu transport drogowy w Polsce położyłeś, węgla energetycznego już nawydobywałeś się i już go elektrowniom brakuje, teraz rozłożysz (jak pisi pierwowzór Glapiński) rynek paliwowy. Wracaj do Siedlec i zajmij się pożyteczną robotą.

 • artur-borubar

  Oceniono 21 razy 3

  No i kolejny raz Wybiórcza w swoim "njusie" o ropach nie podaje ceny. Dlaczego pismaki nie piszą ile kosztuje ropa z Rosji a ile ze Stanów Zjednoczonych?

 • tuitam_online

  Oceniono 4 razy 2

  Ale tu trolli Putina na forum. Pytają się ile będzie ta ropa z USA kosztowała. A ile będzie kosztowała rosyjska ropa gdy Putin będzie chciał coś na nas wymusić i zakręci kurek?

 • el.commendante

  Oceniono 8 razy 2

  Martwić to powinni się Polacy, że przez PiSdziackich kretynów będą płacić coraz więcej za benzynę.

 • zawsze888

  Oceniono 2 razy 2

  ....po podpisaniu umowy z USA bedziemy ciagnac 80% ropy z Rosji i 20% z innych kierunkow.....nooo to wyglada na pelna niezaleznosc energetyczna....

 • kandrzej1

  Oceniono 2 razy 2

  A jaki procent zużycia krajowego zapewni ten import?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje