Lotos ma nową umowę na dostawy ropy z USA. Pierwszą taką w historii Polski. Coraz mniej zależymy od dostaw ze Wschodu

Państwowa spółka naftowa podpisała właśnie umowę terminową na dostawę ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych do Polski. To kolejny ruch, który ma zmniejszyć uzależnienie od dostaw tego surowca z kierunku wschodniego - z Rosji.

W ramach kontraktu do rafinerii Lotosu w Gdańsku w przyszłym roku przypłynie co najmniej pięć ładunków ropy. – To pierwsza w historii Polski umowa terminowa na dostawy ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych – podkreśla, cytowany w komunikacie, prezes spółki Marcin Jastrzębski.

Niedawno Lotos podpisał dwie umowy na dostawy surowca z USA, ale były to kontrakty jednorazowe (spotowe). Jeden ładunek 600 tys. baryłek, czyli około 80 tys. ton, dotarł już do firmy na pokładzie tankowca „St. Helen”.

Czytaj więcej na ten temat: Ropa płynie do Polski z nowego kierunku. Najpierw dla Orlenu, teraz dla Lotosu.

W połowie grudnia ma dotrzeć kolejna dostawa 650 tys. baryłek amerykańskiej ropy. Tankowiec płynie już z portu w Teksasie. We wrześniu, Lotos kupił ropę od Kanadyjczyków. Wcześniej Lotos kupował surowiec na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

– Podpisana przez LOTOS umowa z pewnością przyczyni się do budowy niezależności energetycznej Polski i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak podkreślają eksperci, obecnie znaczna większość, bo około 90 proc. ropy naftowej w Polsce, pochodzi z Rosji.

W przypadku Lotosu około co piąta baryłka ropy z rafinerii firmy jest z innego kierunku niż wschodni. Firma oprócz zakupów za granicą, sama wydobywa też surowiec ze złóż na Bałtyku.

Także drugi państwowy paliwowy gigant – Orlen – niedawno informował o pierwszej dostawie ropy – prawie 100 tys. ton - ze Stanów Zjednoczonych.

+++

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (142)
Lotos ma nową umowę z USA na dostawy ropy. Pierwszą taką w historii Polski. Coraz mniej zależymy od dostaw ze Wschodu
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 13 razy 5

  A ile ta "niezależność" kosztuje? Ideologicznie kierowana gospodarka to łatwy łup dla prawdziwych przedsiębiorców. A niezależnośc w wielu dziedzinach - ropy, gazu, prądu itp buduje się właczając nasz kraj do sieci powiązan Europejskich. Kraje Europy związane siecią ropo i gazociągów mogą dowolnie bilansowac surowiec i przetrwać solidarnie dowolny kryzys. A takiej sile nawet ROsja nie podskoczy.

 • zsm-5

  Oceniono 11 razy 3

  Tchórzewski jak zwykle pie.rzy jak potłuczony.
  Dostawy ropy do terminala w Gdańsku są realizowane conajmniej od czasów Gierka. Zawsze była to ropa lepszej jakości, niż Ruska. I zawsze było jest stosunkowo mało - ze względu na "przepustowość" terminala oraz cenę ropy.
  Krzysiu, 10 lat temu transport drogowy w Polsce położyłeś, węgla energetycznego już nawydobywałeś się i już go elektrowniom brakuje, teraz rozłożysz (jak pisi pierwowzór Glapiński) rynek paliwowy. Wracaj do Siedlec i zajmij się pożyteczną robotą.

 • artur-borubar

  Oceniono 21 razy 3

  No i kolejny raz Wybiórcza w swoim "njusie" o ropach nie podaje ceny. Dlaczego pismaki nie piszą ile kosztuje ropa z Rosji a ile ze Stanów Zjednoczonych?

 • tuitam_online

  Oceniono 4 razy 2

  Ale tu trolli Putina na forum. Pytają się ile będzie ta ropa z USA kosztowała. A ile będzie kosztowała rosyjska ropa gdy Putin będzie chciał coś na nas wymusić i zakręci kurek?

 • el.commendante

  Oceniono 8 razy 2

  Martwić to powinni się Polacy, że przez PiSdziackich kretynów będą płacić coraz więcej za benzynę.

 • zawsze888

  Oceniono 2 razy 2

  ....po podpisaniu umowy z USA bedziemy ciagnac 80% ropy z Rosji i 20% z innych kierunkow.....nooo to wyglada na pelna niezaleznosc energetyczna....

 • kandrzej1

  Oceniono 2 razy 2

  A jaki procent zużycia krajowego zapewni ten import?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX