Polski Bus może zniknąć z Polski. To byłaby olbrzymia zmiana na rynku

Flixbus, zielony gigant z Niemiec, zastąpi Polskiego Busa na polskich drogach? To byłaby największa w historii zmiana na polskim rynku autokarowym.

W poniedziałek 18 grudnia ma odbyć się wspólna konferencja prasowa Polskiego Busa i FlixBusa, podczas której obie firmy chcą zaprezentować „nową wizję strategicznej współpracy”. Obie firmy zapewniają, w zaproszeniu na konferencję, że chcą rozszerzyć współpracę i rozbudować sieć połączeń FlixBus w Polsce.

Jak nieoficjalnie informuje branżowy portal Fly4free.pl, będzie oznaczało to ogłoszenie stopniowego wygaszania marki Polski Bus. Ma być ona zastąpiona marką FlixBus. Najbardziej będzie to widać z zamianie charakterystycznych czerwonych autokarów z bocianem na zielone (kolorem marki FlixBus jest zieleń). Według informacji portalu, autokary mają zostać przemalowane, wyposażone w urządzenia do elektronicznej odprawy pasażerów oraz inne funkcje zgodne ze standardem niemieckiej firmy. Biuro prasowe Polskiego Busa nie komentuje tych doniesień, prosi o cierpliwość do poniedziałku.

Zmiana ta nie oznacza zniknięcia z rynku Souter Holdings Poland, która to firma jest operatorem Polskiego Busa (sam Souter Holdings Poland należy do szkockiego biznesmena Brian Soutera). Spółka miałaby zostać niezależna, ale jej działalność przewozowa miałaby zostać zintegrowana z działalnością FlixBus. Można się spodziewać, że integracja wyglądałaby podobnie do integracji FlixBusa z Megabusem. Marka Megabus szybko zniknęła z rynku.

Polski Bus miałby zniknąć z polskiego rynku, jako marka, nawet już na wiosnę 2018 roku. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że marka jest świetnie rozpoznawalna i ma przyzwoitą opinię (nawet jeżeli miejsca na nogi specjalnie w autokarach nie ma). To także marka, która zrewolucjonizowała przewozy autokarowe w Polsce - jako pierwsza wprowadziła bilety za złotówkę, internet na pokładzie czy przyzwoite autokary. Od 2011 roku, gdy Polski Bus wszedł na rynek, sporo się jednak zmieniło - zarówno konkurencja dostosowała się do poziomu usług Polskiego Busa, jak i poprawiły się połączenia kolejowe. Konkurencja stała się więc trudniejsza.

***

Jacek Gadzinowski: Nie trzeba pracować 10 godzin dziennie, żeby osiągnąć sukces [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (67)
Polski Bus może zniknąć z Polski. To byłaby olbrzymia zmiana na rynku
Zaloguj się
 • para_sucha

  Oceniono 28 razy 18

  "(...)nawet jeżeli miejsca na nogi specjalnie w autokarach nie ma"- polecam pojeździć trochę polskimi bieda-busikami. Tam to dopiero "nie ma specjalnie miejsca", a cena wcale nie jest niższa niż w PB. Trochę jeżdżę autobusami i szczerze to trudno znaleźć firmę z lepszym taborem niż Polski Bus.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 12 razy 10

  Dawno nie słyszałem równie głupiej decyzji o likwidacji uznanej marki. Najgłupsza decyzja od likwidacji Statoila i CPNu.

 • matajm

  Oceniono 12 razy 4

  Jeśli zamienią Polskiego Busa na FlixBusa to będzie bardzo zła decyzja. Polski Bus jest dobrą marką, kojarzącą się z wysokim standardem podróży ( w porównaniu do PKS ) i z niską ceną. Po za tym Polski Bus jest numerem 1 w Polsce więc po co zabijać produkt który "żre"

 • maxthebrindle

  Oceniono 3 razy 3

  'Biorąc jednak pod uwagę fakt, że marka jest świetnie rozpoznawalna i ma przyzwoitą opinię (nawet jeżeli miejsca na nogi specjalnie w autokarach nie ma).'
  No dobrze - biorąc to wszystko pod uwagę, to co? Jakaś konkluzja? Czy znowu ćwierćanalfabeta pisał?

 • Maciej Nosówka

  Oceniono 5 razy 3

  "Największą w historii zmiana na polskim rynku autokarowym", drogie dzieci, była likwidacja centralnej Państwowej Komunikacji Samochodowej. Nie była to zresztą jedyna wówczas wielka zmiana.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 19 razy 3

  a dlaczego nie ma polskich firm przewozowych?? Sieci handlowych, banków, firm budowlanych, przemysłu
  Bo Polacy nie potrafią niczego zrobić, za to spieprzyć potrafią wszystko
  Właśnie radośnie dewastują demokrację a jako republika faszystowska długo się nie utrzymają

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 5 razy 3

  Jechałem niemieckim Flixbusem i miałem mnóstwo miejsca na nogi. W Polskim Busie siedzenia są tak ustawione, że dla wysokiego pasażera jazda zmienia się w mękę. Obawiam się, że po przemalowaniu autobusów będzie w nich tak samo ciasno.

 • pawlaka12

  Oceniono 4 razy 2

  1. Polski Bus.
  2. Kubica.
  3. Coś o seksie.
  4. Porady z d... "jak zostać hipsterem jaskiniowcem i robić wszystko samemu".
  5. itp. itd...

  Oto pierwsza strona z portalu, który kiedyś był portalem informacyjnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX