Państwo rozpycha się na rynku nieruchomości. Chce przejąć prywatną firmę budowlaną

Polski Holding Nieruchomości chce przejąć firmę Doraco, dużą spółkę budowlaną z Pomorza. Wniosek w tej sprawie trafił już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PHN to kontrolowana przez skarb państwa spółka notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest jedną z największych firm działających w sektorze nieruchomości komercyjnych. Dziesięć dni temu poinformowała, że "zawarła list intencyjny z osobą prawną, w którym wyraziła zamiar nabycia 100 proc. udziałów spółki świadczącej usługi generalnego wykonawstwa".

Wtedy nie informowała jeszcze o jaką spółkę chodzi. Dziś już wiadomo, że celem PHN jest przejęcie spółki Doraco. Poinformował o tym UOKiK, do którego z wnioskiem o zgodę na transakcję zwróciła się państwowa spółka.

Doraco to korporacja budowlana z Pomorza. Działa w dużych miastach na terenie całej Polski. Była, bądź jest zaangażowana m.in. w rewitalizację i budowę nowej części Centralnego Domu Towarowego Smyk w Warszawie, budowę elektrowni wodnej Lipki na Odrze, realizację inwestycji Centrum Marszałkowska w Warszawie (która powstaje w miejscu dawnego domu handlowego Sezam), modernizację najstarszego (ponad 20-letniego) centrum handlowego w Wielkopolsce - ETC Swarzędz, przebudowę Nabrzeża Szczecińskiego w Porcie Gdańsk, budowę hotelu IBIS w Warszawie, budowę Świątyni Opatrzności Bożej, budowę i rozbudowę terminali lotnisk w Gdańsku i Bydgoszczy czy budowę licznych osiedli mieszkaniowych i zabudowań tarczy antyrakietowej w Redzikowie. W 2016 r. miała przeszło 163,23 mln zł przychodów i blisko 9 mln zł zysku.

PHN ma w swojej ofercie 141 nieruchomości. Oferuje sprzedaż i wynajem biur i mieszkań. Jak informuje na swojej stronie internetowej, zarządza dziś łącznie nieruchomościami o łącznej powierzchnie przeszło 326 tys. metrów kwadratowych. Ich łączna wartość szacowana 2,5 mld zł.

PHN tłumaczy, że "nabycie 100 proc. udziałów spółki świadczącej usługi generalnego wykonawstwa wpisuje się w Strategię Grupy Kapitałowej PHN na lata 2017-2023, zakładającej m.in., że poprzez akwizycję mogą zostać pozyskane kluczowe kompetencje, które dotychczas Spółka realizowała za pośrednictwem podmiotów zewnętrznych".

Media, w tym "Gazeta Wyborcza", spekulują, że PHN chce przejąć wykonawcę budowlanego w związku z programem Mieszkanie+. Doraco miałaby mu pomóc w budowie mieszkań na wynajem, w kilkudziesięciu polskich miastach, na terenach udostępnionych w tym celu m.in. przez PKP i Pocztę Polską. Mówi się też o budowie w Trójmieście dużego osiedla mieszkaniowego z mariną - na terenach, które dawniej należały do spółki Dalmor.

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (25)
Państwo rozpycha się na rynku nieruchomości. Chce przejąć prywatną firmę budowlaną
Zaloguj się
 • Dominik Eymontt

  Oceniono 16 razy 14

  I tak oto pod przykrywką budowania tanich mieszkań IV Rzeczpospolita Ludowa wejdzie w deweloperkę i cały miodek bedzie spijało kilku cwaniaczków z ministerstwa i zarządu spółki Orco.
  Przy okazji wykończy się prywatną konkurencję, która musi wyłożyć kasę na grunt i na starcie jest mniej konkurencyjna. BRAWO ZA POMYSŁ! BARDZO DOBRA ZMIANA!

 • ltte

  Oceniono 2 razy 2

  @dr_psychol
  Nie wiesz, gdzie można załatwić książeczkę mieszkaniową do takiego lokalu przyszłości w Warszawie?
  Podkreślam słowo 'załatwić' ;-)

 • waleriandom

  Oceniono 7 razy 1

  Komunizm powraca. STOP czarnemu faszyzmowi i nacjonalizacji!
  Czytajcie moje książki o PRL-u. Walerian Domanski ksiegarniagazetypolskiej.pl

 • van_norden

  Oceniono 3 razy 1

  Wrócą i PGRy

 • hunkyyankee

  0

  Będzie miodek dla Misiewiczów-pissiewiczów. Dobra zmiana! Dojna zmiana!

 • tacx

  0

  tego się bałem - nacjonalizacji deweloperki. Jako że będzie ona teraz niewydolna to sprawi że mieszkań będzie coraz mniej. Ceny w górę

 • dejacek

  0

  i w ten oto sposób państwowa firma za państwowe pieniądze wybuduje biurowiec na Srebrnej a następnie przekaże spadkobiercom PC

 • tomasz.rze

  0

  Narodowy Program Rozliczeń IV RPiS już wkrótce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX