Koniec nadwyżki w budżecie, wrócił deficyt. Listopada z tak dużą dziurą budżetową nie mieliśmy od lat

Rafał Hirsch
Budżet państwa miał w listopadzie ponad 5 mld złotych deficytu. To duża zmiana w stosunku do tego, co widzieliśmy w poprzednich miesiącach. Ale w skali roku dziura w budżecie jest znikoma i nadal znacznie mniejsza niż zakładano na początku roku.

Polska utrzymywała nadwyżkę budżetową przez pięć miesięcy – od czerwca, kiedy wyszliśmy na plus dzięki przelewowi blisko 9 mld złotych zysku z NBP do kasy państwa. Już we wrześniu i październiku mieliśmy lekkie deficyty, ale suma liczona od początku roku pozostawała na plusie.

Jednak już w październiku było widać, że wydatki z budżetu są o kilka miliardów złotych większe niż w poprzednich miesiącach. Listopad był drugim z rzędu takim miesiącem.

Wydatki budżetowe w 2017 rokuWydatki budżetowe w 2017 roku dane: Ministerstwo Finansów

W efekcie nadwyżka zniknęła i pojawiło się 2,4 mld PLN deficytu, licząc od początku roku. Oczywiście to, że deficyt wrócił nie oznacza, że budżet ma kłopoty. Deficyt miał wrócić już kilka miesięcy temu. Dane nadal są lepsze od zakładanych. Wg harmonogramu budżetowego w samym tylko listopadzie miało być 7 mld PLN dziury, a było 5 mld PLN.

Chociaż z drugiej strony te 5 miliardów deficytu w listopadzie oznacza, że od strony fiskalnej był to najgorszy listopad od wielu lat

Zdaniem analityków mBanku rząd zaczął aktywniej wydawać pieniądze po niedawnej nowelizacji budżetu państwa. Może sobie na to pozwolić, bo pomimo powrotu deficytu sytuacja i tak jest dobra. W samym tylko listopadzie dochody z VAT były o ponad 7 procent większe niż rok temu, a dochody z PIT urosły o blisko 10 procent.

Licząc od początku roku dochody budżetowe też wyglądają świetnie

W efekcie ekonomiści w bankach pomimo powrotu deficytu obstawiają, że dziura budżetowa na koniec roku będzie mniejsza niż zapowiadane przez premiera Morawieckiego okolice 30 miliardów złotych. Zdaniem PKO BP może to być raczej 20-25 mld PLN

 Jeśli ta prognoza ma się sprawdzić, to łatwo obliczyć, że deficyt w samym grudniu będzie kolosalny. Skoro po listopadzie wynosi 2,4 mld PLN, a po grudniu ma sięgać może nawet 25 mld PLN, to tylko w grudniu powinien być w okolicach 20 miliardów złotych.

2017 będzie wiec dla budżetu rekordowo dobry, ale zakończy się wielkim wydawaniem pieniędzy.

ZOBACZ TEŻ: Dług Skarbu Państwa spada coraz szybciej. W październiku zmalał o prawie 9 mld złotych. Pomaga mocny złoty

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (299)
Koniec nadwyżki w budżecie, wrócił deficyt. Listopada z tak dużą dziurą budżetową nie mieliśmy od lat
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 75 razy 61

  nadwyżka budżetowa :-) :-) ;-) chyba w waszych pustych łbach
  nie wiem jaki cel ma co miesięczne bajdurzenie Morawieckiego o jakiejkolwiek nadwyżce skoro od ubiegłego roku wiadomo (patrz pisowska ustawa budżetowa na rok 2017) że mimo wyśmienitej sytuacji gospodarczej w UE i na świecie Polska znów będzie w plecy na jakieś 30 miliardów i Morawiecki to wie już od co najmniej roku

 • siwywaldi

  Oceniono 40 razy 32

  Ciekawe dlaczego na tegorocznym Festiwalu Opolskim, nie zaśpiewano Swietnej piosenki Rosiewicza o "Propagandzie sukcesu", która nb. "szła na wschód". A przecież Rosiewicz, to drugi po Pietrzaku pupilek PiS-u. Czyżby spece od mediów narodowych już wtedy wiedzieli, że propagandowa bańka MUSI pęknąć? :-))

 • troque

  Oceniono 17 razy 17

  No cóż gdybym kupił na kredyt drogi samochód, tak drogi że nie byłoby mnie stać na spłatę miesięcznej raty ..... to zawieszając i opóźniając płatności przez miesiac lub dwa móglbym twierdzić że mam (chwilową) nadwyżkę. Co z tego że w miesiacu trzecim jestm trzykrotnie w plecy z odsetkami i komornikiem na karku ....

 • pislamabad

  Oceniono 20 razy 14

  Osz kuuu Power Point się Matiemu zbuntował i wektory kresek do tej pory zamieniał. Suwerenie przed wami dumne -500...

 • mesik50

  Oceniono 12 razy 12

  A cała ta inżynieria finansowa tylko po to, żeby suweren uwierzył, że finanse są tak tragiczne, że aż wspaniałe.

 • wino0000006

  Oceniono 12 razy 12

  Jasne ekonomiści z Koziej Wólki - ta nadwyżka to wynik kreatywnej księgowości za którą np. Madoff poszedł siedzieć. Po prostu Państwo złodziejsko przetrzymywało nie swoje pieniądze z VATu zamiast je oddać tym, którym zwrot się należał. Ot i to jest główna tajemnica tej papierowej księgowości.

 • grzesiek421

  Oceniono 12 razy 12

  kończą się możliwości kreatywnej księgowości, czarowania matematyki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX