Dostałeś takiego SMS-a? Zignoruj, bo bardzo słono zapłacisz

Andrzej Mandel
W przedświątecznym zamęcie znów ktoś próbuje wyłudzić pieniądze.

Oszuści znów próbują wyłudzić pieniądze w bardzo prosty i, niestety, całkiem skuteczny sposób. Znów podszywają się pod komunikat o włączeniu płatnej usługi, by skłonić użytkownika telefonu do wysłania sms-a pod płatny numer.

Usluga POGODYNKA zostala aktywowana. Koszt 1,23 zl/dzień. (z VAT). Aby wylaczyc wyślij SMS o treści TC.NP.STOP na numer 92578 – stwierdza wiadomość od oszustów.

Zrzut ekranuZrzut ekranu Redakcja

SMS za 30 zł

Wiadomość, pomijając brak polskich znaków, wygląda dokładnie tak, jak komunikaty o włączonych usługach, które wciąż można zamówić u operatorów (i nie tylko). Haczyk tkwi w tym, że sms pod numer 92578 będzie kosztował 25 złotych plus VAT, czyli 30,75 zł brutto. I to już wystarczy, by oszuści byli zadowoleni.

Próby wyłudzeń tego typu powtarzają się regularnie. Niestety, szczególnie w przedświątecznym zamęcie, łatwo jest przegapić fakt, że numer do „wyłączenia” usługi jest numerem płatnym. Oszuści liczą na pośpiech i łatwowierność osób, które otrzymają wiadomość o rzekomym włączeniu usługi.

Warto więc pamiętać o tym, by nie reagować natychmiast na tego typu wiadomości, ale dokładnie sprawdzić o co chodzi. Można też zablokować u operatora wszelkie połączenia na numery premium, czyli te o podwyższonej płatności. Każdy operator oferuje taką możliwość.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (19)
Dostałeś takiego SMSa? Zignoruj, bo słono zapłacisz
Zaloguj się
 • marian_porucha

  Oceniono 16 razy 16

  Opłatę pobiera ode mnie mój operator, następnie część z niej przekazuje oszustowi, z którym ma podpisaną umowę, potrącając sobie prowizję za współudział. Po pierwszym sygnale o oszustwie i jego szybkiej weryfikacji operator powinien natychmiast złodzieja zablokować. Jeżeli tego nie zrobi powinien utracić koncesję, gdyż nie dołożył nawet minimalnych starań przed udziałem w tym procederze. Żadnych pieniędzy nie pobierać ani tym bardziej złodziejowi nie przelewać do czasu wyjaśnienie sprawy. Trzeba by też zweryfikować, czy operator podpisał umowę w dobrej wierze. Tym już powinna się zająć prokuratura. Oszust też nie jest anonimowy, prowadzi działalność, ma konto w banku, podpisano z nim umowę. Prawdopodobnie to jakiś słup, ale spróbować trzeba, dobry śledczy dojdzie po nitce do kłębka. Zapewniam, że gdyby jeden operator utracił koncesję takie oszustwo już nigdy by się nie powtórzyło.

 • wojtek1506

  Oceniono 3 razy 3

  Będąc w podróży potrzbna była informacja nt.rozkladu jazdy PKP ; oczywiście / czynnik pomarańczowy/ dużo nt cennika ponad 2zł/min, następnie muzyka ,następnie komunikat ''wszyscy konsultanci zajęci,prosimy czekać'' i muzyka ,itd.,itp. cykle powtarzalne , oczywiście zabawa dyktatora na mój koszt . Instytucje do obrony obywatela zajęte ważniejszymi sprawami ,ideologicznymi

 • yuraathor

  Oceniono 9 razy 1

  ja wcale nie czytam sms-ów, poważni ludzie dzwonią i mówia o co chodzi

 • abnu

  0

  T-Mobile takie cyrki robił parę lat temu. Z tą różnicą, że faktycznie takie usługi włączali (płatne) a wyłączenie polegało na wysłaniu sms za 9 PLN - nawet karę za to zapłacili i to niezłą.

 • Emil R.

  0

  Myślałem kiedyś o założeniu takiej firmy bo dobre zyski są z tego a i prawnie też da się ogarnąć żeby było na legalizacja, lecz nie ma na ten sposób żadnych wskazówek, jakaś umowa z operatorem? Jakiś wkład początkowy? Ktoś coś jak zacząć?

 • Emil R.

  Oceniono 5 razy -5

  Myślałem kiedyś o założeniu takiej firmy bo dobre zyski są z tego a i prawnie też da się ogarnąć żeby było na legalizacja, lecz nie ma na ten sposób żadnych wskazówek, jakaś umowa z operatorem? Jakiś wkład początkowy? Ktoś coś jak zacząć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX