Szykuje się kolejna wielka inwestycja w energetyce. Otwarto koperty z ofertami. Najdrożej budować chcą polskie firmy

Trzech wykonawców złożyło oferty na budowę Elektrowni Ostrołęka C. To ma być ostatnia nowa elektrownia węglowa w Polsce. Konsorcjum polskich spółek złożyło ofertą z ceną dwa razy wyższą niż planowany budżet na tę inwestycję.

Elektrownia Ostrołęka należy do dwóch spółek skarbu państwa – Energi i współpracującej z nią przy tym projekcie Enei. Składa się z tak naprawdę dwóch zakładów, teraz ma powstać trzeci - na węgiel kamienny.Trwają poszukiwania wykonawcy tej inwestycji. Ogłoszono je w grudniu ubiegłego roku, dziś na placu boju pozostało trzech oferentów. Ich zadaniem będzie zbudowanie elektrowni z jednym blokiem o mocy elektrycznej około 1000 MWe „pod klucz”. Blok ten istotnie zwiększy moc całego zespołu, która obecnie sięga około 700 MWe (do tego dochodzi jeszcze ok. 370 MW mocy cieplnej, która ogrzewa Ostrołękę).

Ostatecznie oferty złożyli:

- China Power Engineering Consulting Group Co., Ltd. – z ceną 4 mld 849 mln 828 tys. 212 zł 18 gr brutto;
- Konsorcjum: GE Power Sp. z o. o. oraz ALSTOM Power Systems S.A.S. - za 6 mld 23 mln 34 tys. 950 zł brutto;
- Konsorcjum: Polimex-Mostostal S.A. oraz RAFAKO S.A. – za 9 mld 591 mln 540 tys. zł brutto.

Widać więc, że najwięcej za zbudowanie elektrowni chce konsorcjum polskich spółek Polimeksu-Mostostalu i Rafako – to oferta dwa razy droższa od najtańszej. Są one też powiązani ze Skarbem Państwa. Polimex od lutego tego roku jest kontrolowany m.in. przez państwowe spółki energetyczne – w tym Energę i Eneę (obie mają po 16,48 proc. udziałów, po tyle samo objęły PGE i PGNiG), zaś w Rafako prawie 10 proc. akcji ma fundusz z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Co więcej, tuż przed otwarciem kopert podano, ile zamawiający chce wydać na inwestycję - 4 mld 803 mln 150 tys. zł. Jedyną ofertą zbliżoną cenowo do oczekiwań jest więc ta złożona przez China Power Engineering Consulting Group.

Przedstawiciele Elektrowni Ostrołęka podkreślają, że cena nie jest jedynym kryterium oceny oferty, ale tak istotne przekroczenie budżetu chyba raczej nie pozwoli polskim spółkom na wygraną.

Energa i Enea szacują, że budowa Elektrowni Ostrołęka C potrwa około 60 miesięcy, według planów powinna rozpocząć się w przyszłym roku. Ma to być ostatnia nowa elektrownia węglowa w Polsce – przynajmniej tak zapowiadał jesienią minister energii Krzysztof Tchórzewski. W ubiegłym tygodniu oficjalnie oddano do użytku nowy blok w Elektrowni Kozienice.

Czytaj więcej na ten temat: Największy blok węglowy w Polsce oddany do użytku. Enea zakończyła ogromną inwestycję energetyczną

Budowane są jeszcze dwa duże bloki węglowe w Elektrowni Opole i jeden w Elektrowni Jaworzno III (wszystkie na ok. 900 MW).

Zobacz też: Gigantyczne budowle, pożerające miliony ton węgla. Dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Oto największe elektrownie w Polsce

+++

Co łączy smartfony z chińską propagandą komunistyczną?

Więcej o:
Komentarze (33)
Szykuje się kolejna wielka inwestycja w energetyce - Elektrownia Ostrołęka. Otwarto koperty z ofertami. Najdrożej budować chcą polskie firmy
Zaloguj się
 • jakub13579

  Oceniono 10 razy 8

  Czy firma z Chin, czy z Polski, a może z San Escobar. To wszystko jedno. Najważniejsze, że będziemy mać nowo elektrownię i to na wągiel. Wągla ci u nasz dostatek , powietrze czyste i trawa zielona.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 5 razy 5

  jedno pytanko: jak daleko są najbliższe kopalnie węgla od Ostrołęki?

 • japka_putina

  Oceniono 3 razy 3

  Jak wezmą Chińczyka, trzeba będzie wyjaśnić suwerenowi, że kapitał nie ma narodowości. Jak wezmą naszych, temu samemu suwerenowi trzeba będzie wyjaśnić, że kapitał ma narodowość.

 • twzelnik

  Oceniono 3 razy 1

  Zwrócę uwagę na pewną rzecz. Oferty na budowę opiewały na:
  4,849
  6,023
  9,591
  zaś wstępny kosztorys według inwestora to 4,803 mld zł.

  DUŻY ROZRZUT.
  Może są ku temu powody? Może przy tak wielkim projekcie - jak by nie liczyć, chodzi o miliardy - po prostu nie jest łatwo oszacować taki projekt?
  Bo przypuszczenie, że firma A chce mieć 3x większą marżę od firmy B, albo że oferent A płaci trzykrotnie więcej wykonawcom, lub kupuje stal i beton 3x drożej należy włożyć między bajki dla niedouczonych mądrali.
  W takiej sytuacji należy dokładnie przeanalizować zakres ofert i wyjaśnić oferentom różnice. Najlepiej przy wspólnym stole. Żeby mogli się licytować, ale wszyscy o to samo. Eeee, tak to się robi w prywatnej firmie, tutaj o wszystkim decyduje UZP.

 • ajg62

  Oceniono 3 razy 1

  Wygra polska państwowa a pieniądze są potrzebne na Misiewiczów i finansowanie ojca rydzyka - ci co rozstrzygają przetarg to rozumieją , w końcu to jest państwowe a nie ich wiec co za problem ze wybiorą najdroższa ofertę - podatnicy i tak zapłacą wszystko a sami będą mieli duże pieniądze tez z tego.

 • tad-tad

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko chińska., Bo i tanio i ekologicznie żadnego smogu nie będzie, a ta firma to jest dotychczasowy potentat w budowie elektrowni węglowych ale w chinach głupota światowa się rozprzestrzeniuła, i nie chcą więcej truć więc pragną w debilnej polsce, a polak jak zwykłe najglupszy w Swiecie, BO co nam obcy będzie dyktował czym mamy uśmiercać mieszkańców tej głupolandii.

 • dondario60

  Oceniono 1 raz 1

  Jak u Barei: " im droższy jest ten miś to.... Stać mnie!" 🙂

 • t.levy

  0

  Wygra najdroższa. Chińczycy zaniżają cenę prawdopodobnie nie spełnią wymagań dotyczących PED. PiS Niemcom nie pozwoli z prostej przyczyny, o której nie trzeba chyba mówić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX