Za 800 lat Niemcy będą na zero. Zegar niemieckiego długu kręci się w drugą stronę

Andrzej Mandel
Podczas gdy Polska się zadłuża, Niemcy zrobili maleńki krok w stronę spełnienia kryteriów z Maastricht.

Niemiecki zegar długu publicznego, podobnie jak polski, kręcił się niedawno w jedną stronę - dług rósł. W szczytowym momencie kryzysu w 2009 Niemcy zadłużały się w tempie 4 400 euro na sekundę. Teraz licznik długu kręci się w drugą stronę - co sekundę dług spada o 78 euro. Chociaż to niewiele, to jednak jest to bardzo znacząca zmiana. Od dawna bowiem zadłużenie krajów wysokorozwiniętych, takich jak Niemcy, tylko wzrastało.

Powolny spadek zadłużenia Niemcy zawdzięczają polityce rządu Angeli Merkel, dzięki której od 2014 roku kolejne budżety federalne są zbilansowane i mają niewielkie nadwyżki. Przewiduje się, że w 2018 roku niemiecki budżet będzie 30 miliardów euro na plusie. Dzięki temu możliwe jest zmniejszanie się zadłużenia państwa.

23 827 euro długu na jednego Niemca

Zadłużenie to jednak nadal jest olbrzymie - aktualnie na jednego Niemca przypada 23 827 euro długu. Kiedy w 1995 roku uruchamiano zegar zadłużenia publicznego, na obywatela Niemiec przypadała równowartość 12 830 euro. Tymczasem uzyskiwane nadwyżki budżetowe już skłaniają do dyskusji o tym, na co je przeznaczyć, według „Financial Times” opcje są dwie - zwiększanie wydatków publicznych lub zmniejszanie podatków.

Reiner Holznagel, prezes Federacji Podatników studzi entuzjazm, wskazując, że w tym tempie Niemcy będą swój dług, wynoszący niemal 2 biliony euro, spłacać… 800 lat. Przy okazji zauważył, że Niemcy nie spełniają kryteriów z Maastricht (czyli relacji długu publicznego do PKB poniżej 60 procent). Gdyby więc teoretycznie teraz Niemcy aspirowały do przyjęcia euro, to nie byłoby to możliwe z uwagi na zbyt wysokie zadłużenie.

W Polsce 640 euro na sekundę

Tymczasem polski zegar długu publicznego ma się „dobrze”. Na podstawie obecnie dostępnych danych rośnie o 2 711 złotych, czyli około 640 euro na sekundę. Dziennie przybywa Polsce 234,2 mln zadłużenia.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (65)
Za 800 lat Niemcy będą na zero. Zegar niemieckiego długu kręci się w drugą stronę
Zaloguj się
 • Frank Chollak

  Oceniono 31 razy 13

  Niemcy są narodem wysoce z dyscyplinowanym dobrze zorganizowanym, pracowitym i uczciwym dlatego należał w przeszłości jak i obecnie do potęg gospodarczych świata. Na uwagę zasługuje także olbrzymi dorobek naukowy tego narodu we wszystkich dziedzinach życia społeczno- gospodarczego. Myśl naukowa Niemców ma swoje przełożenie we wszystkich płaszczyznach działalności społeczno-gospodarczej. Dlatego dla wielu narodów w tym także Polski Niemcy są niedoścignionym wzorcem dobrej roboty za która idą efekty gospodarcze.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 14 razy 8

  Dziennie przybywa Polsce 234,2 mln zadłużenia... te konfirmacje powinno się mitomanowi Morawieckiemu wytatuować na czole

 • dublet

  Oceniono 11 razy 7

  Nasz Żond i Partia cienszko pracujo rzeby polska rosła w siłe a ludzie rzyli dostatnio. Pszeszkadzajo tylko te kodziaże, pełowce i inny element antysocjalistyczny!

 • janekbor

  Oceniono 2 razy 2

  Bo to nie Niemcy są polską kolonią, ale Polska - niemiecką.
  Bo o take Polskie Niemcy (m.in.) siem byly i na to dawały żołd styropianom.
  Pozdrowienia dla kolesiów z Klubu Lewych Dochodów (KLD).

 • janekbor

  Oceniono 4 razy 2

  Jak to jest ? Styropiany sprzedały Polskę ( nie brzydziło ich, że to wybudowali "komuniści") i jednocześnie dług Polski w czasie styropianowych rządów wzrósł kilkunastokrotnie ?
  To gdzie poszły pieniądze, proszę styropianowego złodziejstwa ?

 • kms2x

  Oceniono 2 razy 2

  Tyle tylko, że ten zegar jak już się zaczyna kręcić to kręci się coraz szybciej. Bo będą, na przykład, spadały odsetki. Już zresztą, te niemieckie, są chyba bliskie zera a bywają nawet ujemne.

 • olewca

  Oceniono 1 raz 1

  ... Dziennie przybywa Polsce 234,2 mln zadłużenia ...
  Powodzenia!!!

 • komercyjny02

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby Polska weszła do strefy Euro, nie musiałaby już utrzymywać obecnych, bardzo wysokich rezerw (ponad 100 miliardów dolarów w walutach plus ponad 100 ton złota). Część dzisiejszych rezerw można by przeznaczyć na przedterminową spłatę zadłużenia (zagranicznego czy też złotowego).
  Efektem byłoby trwałe (o ile cokolwiek nad Wisłą może się okazać trwałe) obniżenie wydatków budżetowych na "koszty obsługi zadłużenia publicznego".

 • robotnik61

  Oceniono 1 raz 1

  No to niedługo znowu wojenka,ktoś to niemieckie zadłużenie musi spłacić.!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX