Te dane szokują. Amerykanie nie byli tak biedni i zadłużeni od dziesięcioleci

Najbogatsi na świecie zyskali w tym roku bilion dolarów

Najbogatsi na świecie zyskali w tym roku bilion dolarów (Fot. Agnieszka Sadowska / AG)

Z korzystnej koniunktury gospodarczej korzysta bardzo wąska część amerykańskiego społeczeństwa.

Na papierze wszystko wygląda dobrze. Amerykanie cieszą się z najniższej stopy bezrobocia od 17 lat (4,1 proc. w grudniu 2017 roku), a nowojorska giełda bije kolejne rekordy. Okazuje się jednak, że z prosperity korzysta bardzo wąska część amerykańskiego społeczeństwa.

Paradoks czasów pełnego zatrudnienia

Jak zauważył ekonomista Deutsche Bank Torsten Slok, niepokoić może wiele danych dotyczących amerykańskich rodzin: odsetek rodzin z długami przekraczającymi oszczędności jest dziś wyższy niż kiedykolwiek po 1962 roku, podczas gdy mediana majątku amerykańskiej rodziny jest niższa niż w 1989 roku.

Według danych Urban Institute, 33 procent Amerykanów ma przeterminowane należności, jego średnia wysokość to 1450 dol. Poszczególne stany są bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o długi mieszkańców. Najwięcej takich osób mieszka w południowych i zachodnich stanach, najmniej - na środkowym zachodzie. Przeterminowane należności ma niemal połowa mieszkańców Luizjany, co czyni ten stan amerykańską stolicą zadłużenia. Najniższy odsetek takich osób mieszka w Minnesocie, gdzie nieradzących sobie ze spłatą należności jest 17 proc.

Majątek coraz mniejszy

W USA mówi się o czasach pełnego zatrudnienia, ale nie wyglądają one najlepiej. Amerykanie mają do czynienia z kurczeniem się majątku gospodarstw domowych; największą od 56 lat liczbą gospodarstw domowych, których majątek jest niemal zerowy; rosnącym zadłużeniem klasy średniej;wzrostem płac, który nie nadąża za rosnącymi kosztami budownictwa mieszkaniowego, opieki zdrowotnej i szkolnictwa wyższego; wzrostem zatrudnienia skoncentrowanym na stanowiskach pracy w niepełnym wymiarze godzin czy powszechnym brakiem ubezpieczeń emerytalnych.

Co więcej, pojawiają się kolejne negatywne symptomy. Wzrost zatrudnienia spadał w ubiegłym roku trzeci rok z rzędu z 250 tys. nowych miejsc pracy miesięcznie w 2014 roku do 171 tys. w roku 2017.

To wszystko jest jednym z powodów, dla których Donald Trump znalazł się w gronie najbardziej niepopularnych prezydentów w historii USA.

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Zobacz także
 • Nieoficjalnie: Kwiecińskio i Emilewicz nowymi ministrami Mateusza Morawieckiego Nieoficjalnie: Ministerstwo Rozwoju do podziału. Na czele nowych resortów dwa znane nazwiska
 • Jeff Bezos, założyciel i prezes Amazona Wygląda na to, że pierwsze miejsce na liście najbogatszych zmieniło się na dłużej. Oto lider
Komentarze (134)
Amerykanie nie byli tak biedni i zadłużeni od dziesięcioleci
Zaloguj się
 • mazzini890

  Oceniono 10 razy 4

  To efekt przeniesienia przemysłu do Azji, chciwości prezesów i menadżerów, i przerostu giełdy i banków.I to problem nie tylko USA.Trumpowi spada bo obiecał odwrócenie sytuacji, ale na razie słabo mu idzie.

 • dwa_grosze

  Oceniono 25 razy 3

  Napiszecie cos o lawinowo rosnacej biedzie wnp. w Niemczech, kraju ktory propaganda uzywa jako wzor :)))
  Pomimo rosnacego GDP poziom ubostwa w Niemczech pobil w 2017 roku nowe rekordy. W 2015 roku 15,7% Niemcow wegetowalo w nedzy. Kilka milionow Niemcow kazdego dnia korzysta z darmowych posilkow a ponad polowa niemieckiej populacji zaopatruje sie w sklepach z uzywan odzieza.

  The poverty rate in Germany reached the new record level of 15.7 percent in 2015, according to the report, entitled "Human dignity is a human right," by an alliance of organizations called the Paritätische Gesamtverband”.
  “German poverty rising - despite economic growth
  A new report has shown the poverty rate breaking new records in Germany, even as GDP continues to grow. While charities call for better redistribution, some economists say factors like immigration also play a role”.
  Jak zawsze w propagandowych essejach, kiedy coraz gorzej zaczyna sie dziac w Europie, wyciagnietym paluchem z szamba pokazuje sie w celu odwrocenia uwagi na USA :)
  Ponizej wiecej o narastajacym ubostwie w Niemczech. O reszcie Europy z litosci lepiej nie wspominac.
  www.dw.com/en/german-poverty-rising-despite-economic-growth/a-37787327

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane